Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1054 від 10.02.2022p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Квітень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Травень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Новини Рівне
QRcode

#Ракурс мандрівника

Перлина Закарпаття

Перлина Закарпаття

Замок Паланок – красива архітектурна прикраса старовинного міста Мукачево і перлина Закарпаття. Замок побудували на вулканічній горі. Дату побудови літописам не вдалося зафіксували, проте в історичних хроніках він датується ще у XI столітті. З 1396 по 1414 рр. замок належав князеві Федору Коріатовичу. В той час це була його резиденція, завдяки йому у гірській породі з’явився 85-ти метровий колодязь.

Тисяча п’ятсот сімдесят шостий рік став непростим для Мукачева. Фортецю обложили війська Лазаруса фон Швенді. Потім Мукачівський замок перейшов у власність графа М. Естергазі після одруження з Урсулою Дерсффі. Володар Семиграддя (Трансільванія) Юрій I Ракоці після перемоги у війні в 1633-му році відібрав замок собі. Князі цього роду зробили фортецю власною резиденцією, де правили до 1711 року...

У даний час Замок Паланок – це відреставрована середньовічна фортеця. Тут відкриті історичний музей і прекрасна галерея картин, що представляє шедеври сучасних художників-живописців. Крім того, тут функціонує художній салон. Кожен бажаючий може відвідати виставку дерев’яних церков Закарпаття. А найцікавіше тут прогулятися по двориках замку, що дозволить трішки зануритися в історію і відчути себе королем та королевою свого королівства!

Загалом замок складається із 4-ьох терас, на яких розташовуються Передворотній, Нижній, Середній та Верхній замки. Кожен з них знаходиться на різній висоті, тому за необхідності, в часи війн вони могли оборонятися самостійно. Назва замку Паланок виникла через укріплений навколо нього в глибокому водяному рові частокол-паланок. І навіть на сьогоднішній день потрапити всередину можна лише перейшовши дерев’яний міст.

Перше велике подвір`я, що оточене стінами із невеликими напівкруглими віконцями, отримало назву Середній двір. Виявляється, саме тут колись мешкали солдати. У казармах вони були розміщені на різних рівнях – залежно від величини зарплати і звання можна було проживати нижче, або вище.

Верхній замок, який назвали серцем Паланки, був задуманий і збудований як вежа-донжон, що оточена фортечними стінами з круглими баштами по кутках. Нижній замок, який мав великі ворота, охоронявся двома могутніми кулеподібними бастіонами. Тут знаходилася охорона.

Легенда про криницю

Як відомо, в 1396-1414 роках тут правив Подільський князь Федір Корятович. Він неймовірно розбудував і укріпив замок, перетворивши його на свою резиденцію. На випадок довготривалої облоги замку, Федір Корятович дав наказ видовбати у скелі під Старою вежею криницю, яка забезпечувала б захисників замку водою.

Коли в Замку Паланок почали будувати криницю, було важко дістатися до підземних вод, адже замок знаходився на горі, що звісно ж, ускладнювало процес. Щоб ви розуміли, готова криниця сягає 85 метрів в глибину і діаметром у верхній частині – 2,5 метри.

Воду з криниці планувати добувати за допомогою коловорота з двома відрами – коли одне відро піднімали вгору, друге опускалося униз.

Процедура не з легких...

Та кожного дня Князь Корятович чув від працівників про те, що води немає. Вже не залишалося шансу, що вода коли-небудь з’явиться: кзянь дуже хвилювався, адже у випадку облоги замку без води неможливо було б довго протриматись. За легендою до князя звернувся сам чорт з пропозицією наповнити криницю водою за мішок золота. Однак князь не міг задовольнити запити темної сили, так як в казні грошей не було. Правитель навіть запропонував нечистому свою душу, але той відповів відмовою. Вірний лицар князя, знаючи ситуацію, запропонував розібратися з чортом обманним шляхом. Він припустив, що мішок золота можна дати символічний з декількома монетами. На такий обман чорт обурився і стрибнув на дно криниці, заявивши, що води князю не бачити. З тих пір, щовечора з глибин криниці чути виття обдуреного чорта та вилізти звідти він не наважується, бо йому соромно, що так легко дозволив людям себе обдурити...

Ілона Зріні та її внесок у долю замку

У верхньому дворі замку знаходиться ще один пам’ятник – тут «мешкає» Ілона Зріні зі своїм сином. Ця красива, тендітна жінка чимало зробила для замку та його мешканців. Під час війни її чоловік перебував у полоні і коли офіцери-зрадники отруїли воду криниці, то Ілона наказала готувати замок до капітуляції, вона сміливо боролася за долю свого сина та народу! За такий вчинок княгиня була нагороджена султанською грамотою – атнаме (до речі, цю нагороду у мусульманському світі підносять тільки чоловікам!) турецьким султаном Мехмедом ІV.

Хоч на сьогоднішній день про замок Паланок відомо дуже багато, та все ж чимало таємничого він ще приховує. Існує безліч легенд і про підземелля, і про княгиню С. Баторій, і графа І. Текелі, і підполковника А. Карагулича... Усі підземні ходи Мукачівського замку ще й досі чекають на своїх дослідників…

Цікаві факти про мукачівський замок

Замок Паланок побудований на високій 65-метровій вулканічній горі, як вежа-донжон з каменю. Пізніше твердиня була розширена за вказівкою імператора – короля Карла Роберта. Свій сучасний вигляд замок придбав в 17 столітті за правління трансільванських князів Ракоці.

Замок Паланок був контролюючим об’єктом торгових шляхів, що йдуть по Верецькому перевалі. Він з’єднував Східну Європу з Середньо-Дунайською долиною. Оборонні споруди складалися з ровів, валів і частоколів (паланки), звідки і назва замку.

На архітектурі фортеці залишили свій відбиток війни угорців, австрійців, русинів-українців, а також інших народностей, які майже 1000 років боролися за свою свободу в могутніх стінах Паланка. Спорудження пережило велику кількість облог і штурмів і не раз змінювало своїх господарів. Замок служив баронам, графам, князям і королям. В різний час він виконував роль політичної в’язниці, центру повстань угорців проти австрійців, столицею Трансільванії, княжих хоромів і т.д.

Катівня замку – навіть сучасні іграшки-експонати наводять жаху. Навіть уявляти справжні картини тих часів не хочеться...

10.02.2022


Переглядів: 824

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1167 від 01.05.2024p.
¤ 
Як правильно розріджувати кров?

Як правильно розріджувати кров?

Стежити за в’язкістю крові дуже важливо, адже хоч «густа кров» не класифікується як клінічний стан, вона може сприяти ризику формування тромбів. Для визначення в’язкості крові необхідно здати аналіз крові, хоча деякі симптоми також можуть вказувати на цю проблему....

¤ 
Бурштин та гвинтівку вилучили здолбунівські поліцейські

Бурштин та гвинтівку вилучили здолбунівські поліцейські

Санкціонований обшук у господарстві 22-річного жителя села Ільпінь поліцейські за процесуального керівництва окружної прокуратури провели 19 квітня....

¤ 
На Рівненщині запрацює школа у лікарні

На Рівненщині запрацює школа у лікарні

На Рівненщині запрацює Школа Супергероїв. Освітній осередок, розташований в Рівненській обласній дитячій лікарні, де будуть навчатись маленькі пацієнти, які вимушені довгий час перебувати на лікуванні. Нині ідуть ремонті роботи в навчальному просторі та формують колектив вчителів та вихователів. Про це повідомив перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін....

¤ 
Кличко: «Під час благодійного забігу та аукціону зібрали понад 3 мільйони гривень на закупівлю дронів»

Кличко: «Під час благодійного забігу та аукціону зібрали понад 3 мільйони гривень на закупівлю дронів»

Кияни, які взяли участь в благодійному забігу на Трухановому острові та аукціоні зі збору коштів на дрони, зібрали понад 3 мільйони гривень. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (21284)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (17407)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (14629)
• Допомога під час карантину [967] (14543)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (14377)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14195)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14073)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14042)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14041)
• Живи до ста! [965] (14012)
• Бюджет і ми… [965] (13952)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (13948)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (13822)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (13726)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (13721)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (13661)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (13283)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13252)

ТОП-15 свіжого номера:

• Кличко: «Під час благодійного забігу та аукціону зібрали понад 3 мільйони гривень на закупівлю дронів» (432)
• 12 кращих джерел вітаміну Е: чиста шкіра, добрий зір, міцний імунітет та збереження молодості (78)
• Їхав п’яним за кермом: загинула 19-річна пасажирка (77)
• Чому залізний купорос не варто використовувати на ділянці навесні? (76)
• Бурштин та гвинтівку вилучили здолбунівські поліцейські (75)
• Чилбир – яйця по-турецьки (75)
• Як правильно розріджувати кров? (72)
• Лікарі назвали фрукт, який стає кориснішим після термічної обробки (71)
• Вітамін D і не тільки: популярні добавки, які можуть бути небезпечними для вашого серця (70)
• Переваги паперових форм для пасок (69)
• У Рівному нарешті впорядкують вуличну торгівлю на вулицях Шевченка та Базарна (69)
• Що не варто чистити харчовою содою? (67)
• На Рівненщині запрацює школа у лікарні (67)
• Які шкідники бояться чорнобривців? (66)
• Ефективний спосіб збільшити горіння свічки (65)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2022 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"