Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №470 від 21.10.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Лептоспіроз, а не застуда

(Продовження. Початок у попередньому числі газети “РР”.) …Жінку літнього віку інфекціоністам ледь вдалося врятувати завдяки тому, що вона вчасно пригадала, звідки могла заразитися на лептоспіроз. Бабця висмоктала таблетку валідолу, яку надгризли миші. Таблетка якось закотилася в куток кімнати, а господиня вимела її віником.

Нагадуємо, лептоспіроз - це гостра інфекційна хвороба, збудника якої переносять тварини. Найчастіше це гризуни - польові миші та сірі щурі, у тому числі водяні. Як уже мовилося у статті “Рівне атакують гризуни”, осінь - це якраз сезон цієї хвороби, бо гризуни плодяться і злазяться поближче до теплих людських осель. Особливу небезпеку несуть сірі щури і хатні миші, які оселяються у домівках, підвалах і господарських будовах. Їх виділеннями інфікуються харчові продукти, з якими захворювання передається людині. Збудник із зовнішнього середовища потрапляє в організм через пошкоджену шкіру, слизові оболонки ротової порожнини та шлунково-кишкового тракту, очі, ніс. Інкубаційний період триває 7-14 днів. Початок захворювання - гострий. Температура тіла досягає 39-40 градусів. Триває 5-10 днів. Принаймні саме такі симптоми збивають людей з пантелику, бо вони думають, що підхопили якийсь вірус. З самого початку хвороби виражена загальна слабкість, головний біль, нудота, блювота. Утім, характерною ознакою лептоспірозу є біль у м’язах не тільки під час руху, а й у спокої. Найсильніший біль спостерігається в литкових м’язах, дещо менший - у м’язах спини, грудей. Тривалість больового синдрому 8-10 днів.

Щоб не захворіти, завідувачка епівідділу ДЗ “Рівненська СЕС” Ольга РОМАНЧУК, радить населенню дотримуватися таких правил профілактики: не купляти продуктів харчування на стихійних ринках або з рук приватних осіб. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих водних джерел (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води та ін.), також не вживати харчів та напоїв за найменшої підозри щодо їх якості. Відтак на неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм) для миття рук воду слід профільтрувати й проварити. Для пиття та приготування їжі треба завжди мати із собою запас питної води. При купівлі харчових продуктів та напоїв обов’язково звертайте увагу на терміни та умови зберігання продукції, позаяк зберігати продукти слід лише в зазначений на упаковці спосіб та у встановлений термін. На відпочинку без організованого харчування не готуйте багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо). Та, звісно, не готуйте продукти про запас. Приготовлені страви треба одразу їсти, а при повторному споживанні їх слід піддати повторній термічній обробці. Понад те, зберігання страви без холоду не має перевищувати 2 години.

З овочами та фруктами - легше: фрукти, овочі та ягоди слід ретельно мити проточною питною водою. А ті, що їдять діти, сполоснути окропом.

При харчуванні у лісі, полі, на пляжі слід виключити контакт продуктів з ґрунтом та піском. Також не забувайте перед приготуванням їжі помити руки з милом. Прийшовши додому з вулиці, руки слід мити завжди, як і після відвідування туалету. Батькам слід пильнувати за тим, щоб діти не їли продуктів невизначеного походження.

І насамкінець. У разі виявлення перших ознак лептоспірозу слід терміново звертатися до найближчої лікувальної установи й не займатися самолікуванням. При тяжкому стані хворого негайно викликайте швидку допомогу.

21.10.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 21.10.2010p. 
На головну сторінку