Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №472 від 28.10.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Нерухомість

Купити житло - так, а продати - зась!

Купити житло - так, а продати - зась!

Нірвана на ринку нерухомості

Ринок нерухомості переживає складні часи. І хоча ситуація у порівнянні з 2009 роком поліпшилася, сектор нерухомості досі у тумані. Що чого від економіки та чи буде пожвавлення у сфері кредитування?

- Сьогодні житло вигідніше здавати в оренду, ніж продавати,- ділиться з нами власник квартир Олег. - Часто неможливо продати оселю навіть за придбану ціну, тому працівникам ринку нерухомості доводиться задовольняться невеликими прибутками. А оренда 1-2-кімнатної квартири коштує 850-1500 тисяч гривень на місяць. Малий, проте швидкий прибуток.

Вже тривалий час на вторинному ринку житла у Рівному співіснують два типи цін на квартири: одна - реальна, інша - бажана. За реальною ціною більшість квартир і продаються. А тим, хто бажає “наварити” на продажі доводиться несолодко, бо часто-густо доводиться чекати надто довго. Покупці обирають і шукають довго та дуже прис-кіпливо.

- Житло продається дуже повільно, - ділиться директор агентства нерухомості “Лідер” Юлія ЛЕВКОВИЧ. - Люди купують житло економ-класу на вторинному ринку. Особливим попитом користуються недорогі однокімнатні квартири, або житло недалеко від міста за 5-15 тис. у.о. Якщо раніше на місяць підписували близько 10 угод, з яких 8 - у кредит, то зараз люди купують квартири рідко і лише за готівку. Оскільки кредитування деякі банки тільки почали відновлювати, а молодіжні програми не працюють, спостерігаємо і відповідний застій у сфері нерухомості. Землю ж взагалі фактично не купують.

Наведемо актуальні ціни на квартири. Однокімнатну квартиру у Рівному в залежності від стану, району та ремонту можна придбати в середньому від 19 до 38 тисяч у.о. Двокімнатна обійдеться трохи дорожче - від 30 до 50 тисяч, а за трикімнатну правлять від 40 до 80 тисяч у.о. і вище. З такими розцінками і справді людям при грошах вигідніше купувати первинне житло у новобудовах, де можна зробити ремонт на свій смак. А у кого грошей не вистачає, той купує переважно однокімнатні квартири на вторинному ринку.

Як йдуть справи щодо продажу первинного елітного житла ми дізнавалися у керівника будівельної фірми ТзОВ “Альянс Престиж Буд” Сергія КАЧАНОВСЬ-КОГО.

- Найтяжчі роки у секторі нерухомості - середина 2008-го та 2009-ий - минули, - переконаний Сергій Миколайович. - Наразі спостерігаємо невеликий, проте підйом з продажу житла. Оскільки деякі банки тільки нещодавно відновили кредитування, то клієнти зараз купують житло лише готівкою. Але ринок поступово оживає і сподіваємося, якщо іпотека відновиться, то об’єм продажу зросте десь удвічі. Наразі популярні 2-3-кімнатні квартири. Проте, як і завжди є люди, котрі готові інвестувати гроші в житло площею 250 кв.м. Це такі елітні райони як котеджне містечно на вул. Дем’янчука, Квітки Основ’яненка тощо.

Яка ситуація з кредитуванням ми дізнавалися у банку “Фінанси та кредит”.

- Оновлена програма іпотечного кредитування запущена два місяці тому, - розповідає заступник керуючого по бізнесу філії північного-західного регіонального управління АТ банк “Фінанси і кредит” Олександр УЛ-А-НО-ВСЬКИЙ. - Кредит для фізичних осіб на придбання житла видається строком на 10 років у гривнях із ставкою 24% річних. Перший внесок становить 40% від вартості кредиту. Проте динаміки росту кредитів немає, адже тих, хто його взяв можна на пальцях перелічити. З одного боку, банк готовий кредитувати, але люди ще не готові цей кредит брати, або беруть з обережністю. Все-таки свій вплив мав кризовий 2008-2009 роки, коли сподіваючись на краще життя, активно брали кредити на житло авто та інші потреби, і зрештою не змогли ці борги перед банком погасити.

Багато покупців турбує питання - чи буде на ринку “бум” заставних квартир?

- Ми, звичайно як інші банки зацікавлені у збереженні хороших стосунків з нашими клієнтами, тому пропонуємо реструктуризацію, тобто намагаємося зменшити платіжні навантаження. Якщо це вже неможливо зробити, то банк вимушений реалізовувати заставне майно, тобто продавати нерухомість. Але це невигідно ні банку, ні позичальникові, економічний ефект від таких дій в умовах слабкого попиту буде невеликий - пояснив Олександр Улановський.

Найважче продати житло середньої вартості, бо хто має достатньо грошей, той купує престижні оселі на первинному ринку. А це в основному 3-кімнатні квартири вартістю понад 100 тис.у.о.

Багато купують квартир і котеджів у Рівному кияни. Заміський котедж поблизу Києва їм не по кишені, а тут і ціна не кусається і житло престижне.

Що ж залишається? Ніхто особливих прогнозів надавати не готовий, бо немає стабільності. Сподіваємося, що застій на ринку нерухомості, це лише затишшя перед бурею, і що з розвитком економіки люди почнуть брати кредит, а ще краще, будуть спроможні його погасити.

28.10.2010Аліна БУДАФЕНКО



Рівне-Ракурс №10 від 28.10.2010p. 
На головну сторінку