Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №474 від 11.11.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Культура

Хто ж виграв конкурс?

Галерея сучасного предметного мистецтва “Щілина” славиться тим, що є найменшою виставковою залою Західної України. Попри те, що площі тут трохи більше шести квадратних метрів, саме у такій тісняві регулярно проводяться виставки молодих митців, яким недосяжні великі виставкові зали. Нині тут можна побачити фотовиставку Дарини Гацької “В обіймах осені”, яка об’єднує у собі мистецтво фото та літератури.

В осінній тематиці житомирської фотохудожниці представлені фото зроблені у Рівному, Житомирі, Новоград-Волинському та у Німеччині, де вона нещодавно гостювала. Авторка розповідає, що намагалася передати настрій і кольори осінньої природи, а також розкрити внутрішній світ людини у цю пору. Невеличка зала була відповідним чином декорована - на підлозі лежало розсипане осіннє листя, а зі стелі на нитках гойдалися яблука та перці. Та головною ідеєю виставки було те, що на кожному фото були надруковані рядки з прози чи віршів, які підкреслювали ідею та настрій створених світлин.

Дар’я використовувала уривки маловідомих авторів, які знаходила на літературних форумах в Інтернеті. Щоправда на виставці були і рівненські поетеси - Олеся Вишньовська та Катерина Куприна, яка позувала для однієї з робіт.

Дарина Гацька намагається брати участь у місцевих фотоконкурсах. Цьогоріч вона отримала призовий майстер-клас у конкурсі “Різдвяна ЗУЗА”, її фото потрапило в число кращих у загальноміському конкурсі “Рівне - моє місто”. Однак під час останнього інтернет-конкурсу, присвяченого нашому місту, з Дариною трапився казус. Одна з її робіт отримала перше місце, але фото чомусь було підписане іншим прізвищем. Виявилося, що у конкурсі брали участь два аналогічні кадри, один з яких був підписаний прізвищем її знайомого. За сюжетом на фото зображена нічна церква, біля якої видно силует чоловіка, ним і виявився хлопець, який від свого імені подав фото на конкурс. Знайомий працює фотографом і не міг не розуміти, що у конкурсі беруть участь лише авторські фото, а не ті, на яких зображений він сам. Зрештою саме він став переможцем проекту, вже після нагородження друзі та знайомі Даші зверталися до неї з численними запитаннями. Тим більше, що на момент інтернет-голосування це фото Дарини вже було розміщене на звітній виставці загальноміського конкурсу “Рівне - моє місто”. Що ж до авторського права, то авторство щодо цифрових фото підтверджує наявність цифрового файлу, де вказані дані, якою камерою та коли було зроблено фото. Але якщо ви передали цифрове зображення іншій особі, права на публікацію та авторство можуть бути спірними. Зараз Дарина веде перемовини з організаторами конкурсу. По суті вже після публічного оголошення переможця їй доведеться якимось чином доводити своє авторство та анулювати результати. У разі успіху таку перемогу майстрині можна буде вважати вдвічі вагомішою. До речі, є факти, коли рівненські фотохудожники позивалися до суду лише за те, що їх роботи без дозволу використовували у ЗМІ. Та головне питання у цій історії - етичне, чому чоловік, який професійно займається фотографуванням вирішив презентувати широкому загалу чуже фото під власним ім’ям. Переможне виявлення лжеавтора може стати добрим уроком для подібних випадків. Жартома Дарину можна охрестити “скандально відомою фотохудожницею”, та побажати обережніше обирати моделей для власних фотосюжетів.

11.11.2010Олексій ПОТЯНОК



Рівне-Ракурс №10 від 11.11.2010p. 
На головну сторінку