Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №482 від 05.01.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Зимовий синдром

Зимовий синдром

Дні ще короткі, а ночі довгі та безсонні. І начебто все у житті гаразд: чудова сім’я, успішна кар’єра, добрі друзі. Проте чомусь найменша дрібниця викликає роздратування. Людина почуває себе якщо не самотньо, то якось тривожно, спілкуванню з рідними і знайомими не радіє і навіть відпочинок стає тягарем…

Цей неприємний стан знайомий багатьом із нас. Лікарі називають його синдромом емоційного вигоряння (СЕВ). Постійні стреси, напруга, відсутність вільного часу призводить до того, що резерви організму поступово виснажуються, сили покидають, а натомість приходять втома, апатія, розчарування. При цьому неважливо: працюєш ти чи займаєшся лише домашнім господарством та дітьми.

- Головна причина СЕВ - звісно, перевтома. І навіть не так фізична, як психологічна, - аналізує зимові скарги Галина КАШПЕР, лікар-методист обласного центру здоров’я. Окрім того, синдром емоційного вигоряння викликають: ненависна робота; однотипна, монотонна і безперспективна діяльність; підвищене робоче навантаження; робота без вихідних; відсутність хобі. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я через 10 років синдром емоційного вигоряння очолить список найбільш розповсюджених недуг в усьому світі, залишивши позаду навіть серцево-судинні й онкологічні захворювання.

- Та й сезонні застуди цьому сприяють. Напевно, треба приймати якісь вітамінно-стимулюючі препарати?

-Так, без сумніву, проте найперше мовиться про начебто здорових людей. Лікарі попереджають: довготривалі перевантаження і стреси призводять до проблем зі здоров’ям. Нерідко пацієнти звертаються до лікаря зі скаргами на головний біль, безсоння, прискорене серцебиття, шум у вухах. І при цьому лабораторні дослідження не знаходять жодних об’єктивних причин для таких порушень. І як наслідок, не виявивши істинного винуватця нездужання, лікарі зазвичай рекомендують вживати вітаміни чи тонізуючі засоби. Однак це приносить мало користі. Тому очевидно правильним рішенням буде у такому випадку - звернутися до психолога. Окрім психологічної бесіди, фахівець може визначити причину і призначити оптимальні методи подолання хвороби.

А ще для подолання СЕВ спеціалісти часто радять змінити роботу, якщо вона не приносить задоволення. На жаль, в умовах нинішньої кризи та українських реалій, скористатися цим засобом не всі можуть. Насамперед, потрібно просто відпочити. Візьміть тайм-аут, спробуйте повністю змінити обстановку. Це може бути звичайний відпочинок на природі, який сприяє розслабленню і відновленню життєвих сил. Чи зустріч з подругами, друзями (щоправда, життєрадісними), яку ви довго відкладали.

Зроби паузу

Незважаючи на зайнятість, намагайтеся підтримувати хорошу фізичну форму. Погане харчування, куріння і зайва вага поглиблюють СЕВ. Правильно плануйте свій день і не беріть роботу на вихідні. Намагайтеся простіше ставитися до конфліктів у колективі. Адже врешті-решт це всього лише робота, а не все життя. І ще: знайдіть собі хобі до душі.

Катання на лижах, ковзанах, зайняття танцями чи просто прогулянка у приємному товаристві - допоможе переключитися з одного виду діяльності на інший, давати вихід негативним емоціям.

- Як розпізнати перші “дзвоники” СЕВ?

- Насамперед, це порушення сну. Навіть у ліжку людина не може забути про свої проблеми; апатія, дратівливість, неспроможність зосередитися, нав’язливі думки, депресивний настрій; можуть турбувати головні болі та неприємні відчуття у поперековому відділі хребта.

05.01.2011Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 05.01.2011p. 
На головну сторінку