Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №489 від 24.02.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ціни загризають

Без борошна на Масляну

Вслід за гречкою з полиць торгових точок Рівного та області почало зникати борошно. У столичних виданнях мова йде про те, що українські борошномельні заводи суттєво скорочують виробництво. Причиною стала неможливість працювати “у плюс” в умовах адміністративного обмеження цін. Компанії кажуть, що зерно дорожчає, а держава не дозволяє їм підняти ціни на товар.

Для запобігання зростанню цін на борошно і хліб Уряд ухвалив рішення про інтервенції борошна з Аграрного фонду. Тобто, обіцяє стабілізувати ситуацію.

Зараз вирішуються організаційні питання, ціни проходять доузгодження у Мінекономіки, оскільки це передбачено порядком, і вже у лічені дні знову ж таки обіцяють постачати борошно за прийнятними цінами, що дозволить забезпечити стабільність цін на ринку хліба, насамперед, масових сортів. Проте виробники хліба говорять, що постанова є, а самого продукту на ринку й досі немає.

Відомим фактом є те, що ціна борошна, як соціально важливого продукту, підлягає обов’язковому декларуванню. Тому мірошникам перед тим, як підвищити ціну на нього, потрібно шукати серйозні аргументи, щоб обґрунтувати це подорожчання. Утім, щоб не говорили урядовці, але усі їхні намагання приборкати непокірні ціни - марні.

Хоч хай як там сперечаються привладні чиновники, людям не йметься з голови питання: “Що ж, не встигли наїстися гречкою за 18 гривень, як наступний ціновий сюрприз влаштувало нам борошно?!”.

“Нещодавно моїй сім’ї закортіло млинців, а вдома борошна не виявилося, тож довелося йти до магазину. І що я побачила на ціннику?.. 13 гривень за два кілограми борошна. Натомість два дні тому, той же пакет коштував дев’ять гривень, тож виходить, що ціна зросла аж на чотири гривні. Цього дня моя родина обійшлася без млинців”.

Звідки береться така арифметика, адже тонна зерна зараз коштує дві тисячі гривень. Відповідно, борошно може коштувати вдвічі дорожче, бо є відходи.

Наразі українським мірошникам не дають можливості підняти ціни на їхню продукцію, заклавши собівартість виробництва в ціну готової продукції - Уряд всіляко стримує зростання цін на продукти харчування, в тому числі, на борошно, вироблене із зерна.

Процедура декларування затягується аж до двох місяців. Тому й маємо результат - на сьогодні наші вітчизняні мірошники практично припинили продавати фасоване борошно вищого ґатунку вроздріб, а обмежилися лише реалізацією борошна першого ґатунку хлібозаводам.

Якщо вони працюватимуть собі у збиток при виробництві борошна першого ґатунку, то намагатимуться компенсувати це за рахунок вищого ґатунку.

Таким чином, у супермаркетах в найближчому майбутньому може виникнути дефіцит борошна вищого класу, тому що мірошники не стануть відпускати товар собі в збиток. До того ж, мірошники сьогодні не можуть придбати зерно у сільгоспвиробників, оскільки останні притримують товар, сподіваючись на ще більше підвищення цін.

Зараз купити зерно за 2 тисячі гривень за тонну - неможливо - сільгоспвиробник не продає; сидить на своїх запасах і чекає ціни в 2400 гривень, наразі оптова ціна на борошно складає 2800-2900 гривень за тонну при закупівельній ціні зерна на рівні близько 1500 грн/т, то при подорожчанні зерна на 1000 гривень за тонну, ціна борошна підвищиться практично вдвічі - з 3,5-4 гривень за кілограм (вагове) вроздріб до мінімум 5 гривень за кілограм. Тобто роздрібна ціна борошна, на думку експертів, може підвищитися як мінімум на 30-40 відсотків.

Буквально днями в одному із центральних супермаркетів Рівного вивісили оголошення: “Муку видаємо не більше трьох кілограмів в одні руки. Запас товару обмежений”. Декілька людей у тому ж таки супермаркеті запитали менеджера: “Коли ж буде борошно?”, на що він відповів: “Скоро. Та й коштуватиме воно близько трьох-чотирьох гривень, проте такого товару буде небагато”. Коли чекати нового завозу і за якою ціною - невідомо.

24.02.2011Алла БІДЮК



Рівне-Ракурс №10 від 24.02.2011p. 
На головну сторінку