Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №498 від 28.04.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#28 квітня - Всесвітній день охорони праці

Атестація робочих місць за умовами праці

Атестація робочих місць за умовами праці

є одним із основних обов’язків роботодавця

Щорічно у понад 100 країнах світу відзначають День охорони праці. Цей день в Україні збігається із Всесвітнім днем охорони праці, девіз якого у 2011 році за рекомендацією МОП - “Система управління охороною праці: шлях до постійного вдосконалення”. Основним законом, що гарантує права громадян на безпечні та нешкідливі умови праці, є Конституція України. Реалізація цих прав здійснюється через виконання вимог, викладених у Законі України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ, Кодексі законів про працю України (КЗпП), Законі України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” від 24 лютого 1994 року № 4004-ХІІ, Законі України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актах.

Суб’єктами системи управління охорони праці на державному рівні є: роботодавець, держава та працівник, завданням яких є постійне взаємовигідне співробітництво. Це оптимальний шлях для збереження життя, здоров’я та працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Ефективне управління бізнесом передбачає, зокрема, атестацію робочих місць за умовами праці. На жаль, на багатьох підприємствах, в організаціях та установах Рівненської області цей процес супроводжується значними порушеннями вимог нормативних актів, а саме: недотримання встановлених строків проведення атестації, неповний облік робочих місць, де повинна проводитись атестація, не в повному обсязі виконання методичних рекомендацій з проведення атестації щодо визначення шкідливих і небезпечних виробничих факторів. Часто атестацію проводять формально, без інструментальних замірів на робочих місцях, з використанням даних багаторічної давності. На кожному четвертому підприємстві атестацію не проводять по шість-вісім і більше років при встановленому обов’язковому терміні п’ять років.

З метою отримання незалежних і об’єктивних даних про умови праці на підприємствах, в організаціях та установах, посилення контролю за проведенням атестації робочих місць за умовами праці, створення для членів профспілок здорових і безпечних умов праці, а також керуючись статтями 21 і 38 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”, президія Федерації профспілок України постановила провести в 2010-2011 роках колективну акцію ФПУ під гаслом “Атестацію робочих місць - під контроль профспілок!”.

Хочу звернути увагу роботодавців Рівненщини на те, що атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах, установах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у сфері реалізації прав на здорові безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. За результатами атестації робочих місць не лише визначається право працівників на відповідні пільги, а також розробляються заходи щодо поліпшення умов праці й оздоровлення працівників, у тому числі організаційні, технічні, економічні та соціальні заходи, передбачені колективним договором щодо поліпшення умов трудової діяльності на виробництві.

Умови праці - це сукупність факторів трудового процесу і виробничого середовища, в якому здійснюється діяльність людини, що впливають на її здоров’я та працездатність. Під факторами трудового процесу розуміють основні його характеристики: важкість праці та напруженість праці. Важкість праці - характеристика трудового процесу, яка відображає переважне навантаження на опорно-руховий апарат і функціональні системи організму (серцево-судинну, дихальну та інші, що забезпечують його діяльність). Напруженість праці характеризує навантаження переважно на центральну нервову систему, органи чуття, емоційну сферу працівника.

Зважаючи на важливість ефективного функціонування системи охорони праці на кожному підприємстві, ДП “Рівненський експертно-технічний центр” закликає роботодавців забезпечити своєчасну атестацію робочих місць за умовами праці, а профспілкові організації - активно контролювати її якість. Дотримання законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки стане запорукою збереження найціннішого - людського життя, що дасть змогу дітям рости у повноцінних сім’ях і бути щасливими.

Ольга КУШНІР, начальник санлабораторії ДП “Рівненський експертно-технічний центр”

33028, м. Рівне, вул. Лермонтова, 7;

тел.: (0362) 62-07-59, факс: (0362) 26-58-90;

е-mail: office@drop.rovno.ua

28.04.2011



Рівне-Ракурс №10 від 28.04.2011p. 
На головну сторінку