Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №516 від 01.09.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#На допомогу

Молоді мами отримують гроші на дитину

Останнім часом до центрів права РОГО “Комітет виборців України” почастішали звернення молодих мам з приводу передбачених законодавством їм різних виплат і пільг на дитину, а також процедури їх оформлення та отримання. Тож відповіді на найпоширеніші з цих питань надає юрист Рівненського КВУ В’ячеслав ГОРБЕНКО.

Запитання. Якими законами передбачені пільги матерям при народженні дитини та догляду за нею до досягнення трирічного віку?

Відповідь. Такими законами є: Закон України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.

Слід мати на увазі, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється Законом “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, розміри цієї допомоги передбачається щорічно в Законі “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, а порядок їх виплати встановлюється Кабінетом Міністрів.

Запитання. За який період оплачується допомога працюючим жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами?

Відповідь. Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Запитання. На підставі яких документів призначається допомога по вагітності та пологах?

Відповідь. Підставою для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є видана лікувально-профілактичним закладом довідка встановленого зразка, заява матері, що складається за формою, затвердженою Мінпраці, а також довідки:

1) з основного місця служби, навчання про те, що жінка служить, навчається;

2) ліквідаційної комісії про те, що жінка звільнена з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;

3) центру зайнятості про те, що жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна;

4) Пенсійного фонду України про те, що жінка, яка є фізичною особою - підприємцем, перебуває (не перебуває) на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участь на добровільних засадах у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Отже, зібравши всі вказані документи, жінка має їх подати до управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації за місцем свого проживання.

Запитання. У який строк потрібно подати заяву до управління праці та соціального захисту населення для призначення і виплати допомоги по вагітності і пологах?

Відповідь. Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніш, ніж через шість місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Тобто, письмову заяву та інші документи слід подати до управління праці та соцзахисту в цей строк.

Запитання. Кому з родичів, крім матері, може бути надана допомога при народженні дитини?

Відповідь. Допомога при народженні дитини може бути надана одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Запитання. Які документи слід подати до органу праці та соціального захисту для оформлення допомоги при народженні дитини?

Відповідь. Для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред’явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:

1) заява одного з батьків (опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінпраці (ця заява надається громадянинові безпосередньо в управлінні соцзахисту);

2) копія свідоцтва про народження дитини;

3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв’язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад.

Особи, що звертаються за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей, подають також довідку про склад сім’ї та копію свідоцтва про народження кожної дитини, яка враховується при визначенні розміру допомоги. Опікуни, крім зазначених документів, подають копію рішення про встановлення опіки.

Запитання. У який строк потрібно подати заяву до управління праці та соцзахисту для призначення і виплати допомоги при народженні дитини?

Відповідь. Допомога при народженні дитини призначається за умови, що громадянин подав до управління праці та соціального захисту населення письмову заяву та необхідні документи для її призначення не пізніш, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Запитання. Хто має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?

Відповідь. Відповідно до ст.13 ЗУ “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.

Запитання. З якого дня призначається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років?

Відповідь. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше дня, що настає після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб’єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

01.09.2011



Рівне-Ракурс №10 від 01.09.2011p. 
На головну сторінку