Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №540 від 24.02.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс подій

У Рівному презентували інноваційний проект Закону “Про вищу освіту”

У Рівному презентували інноваційний проект Закону “Про вищу освіту”

Про надання автономії вузам, створення незалежної системи оцінювання якості освіти та новий підхід до розподілу коштів вищим навчальним закладам - як ключові напрямки реформ у вищій освіті, сьогодні у Рівному розповіла експерт з питань освіти, координатор напрямку “Суспільство знань” Уряду Змін, радник лідера партії “Фронт Змін” Арсенія Яценюка із питань освіти Лілія Гриневич (на фото), представляючи проект Закону України “Про вищу освіту”.

Його внесли до парламенту народний депутат Леся Оробець та голова партії “Фронт Змін” Арсеній Яценюк. Ініціатори планують прийняти цей Закон у парламенті нового скликання ще до кінця цього року.

Мета візиту Лілії Гриневич до нашого міста - широке обговорення та донесення до суспільства суті тих реформ, зокрема в освітянській сфері, які опозиційні сили планують впроваджувати найближчим майбутнім. Адже лише узгоджені з суспільством реформи мають право на життя. “Люди мають усвідомити та сприйняти ті умови, в яких вони житимуть, - наголосила Лілія Гриневич. - Тому сьогодні опозиційні сили не просто критикують владу, змушуючи її працювати в інтересах людей, а й розробляють широку платформу для майбутніх реформ”.

Під час прес-конференції Лілія Гриневич зупинилася на трьох ключових інноваціях законопроекту та відповіла на запитання журналістів. За її словами, сьогодні на розгляді у парламенті перебуває три проекти. Ще один з проектів розроблений Кабміном. Однак, на її думку, вони не вирішують ключової для вищої освіти проблеми - підвищення її якості та конкурентоспроможності. Так, проект Кабміну лише централізує систему управління вищої освіти, не вирішуючи наболілих проблем.

Критичну ситуацію та необхідність кардинальних змін у вищій освіті демонструють і цифри, наведені експертом. Так, за словами Лілії Гриневич, за останні три роки не працевлаштувалися 46 тисяч випускників вишів, на підготовку яких з державного бюджету витрачено понад 2,5 мільярди гривень. Красномовною є і статистика Державної служби зайнятості. На обліку у службі на 1 вакансію економіста перебувають 38 осіб. Це може свідчити як про неправильну систему формування державного замовлення на спеціалістів, так і загальне падіння якості освіти.

Серед трьох основних інновацій проекту Закону Л.Гриневич назвала необхідність впровадження механізмів фінансової, економічної та кадрової автономії університетів; створення системи зовнішньої (незалежної від виконавчої влади) оцінки якості вищої освіти. Цю функцію могли б виконувати відповідні агенції, які б і розробляли критерії такої оцінки.

Третій ключовий напрямок реформ передбачає новий підхід до розподілу коштів на навчання у вищих навчальних закладах за принципом “Кошти йдуть за людиною”. За системою отриманих грантів кожен абітурієнт вирішуватиме, у який саме ВНЗ “нести ці кошти”. “Таким чином кошти приходитимуть саме до тих закладів, які дають кращу пропозицію”, - зазначила Л.Гриневич. Сьогодні ж функцію розподілу коштів виконує Міністерство переважно у ручному режимі, залежно від особистих преференцій та симпатій.

Результатом впровадження трьох зазначених механізмів буде еволюційне формування мережі вишів та підвищення якості освіти, її конкурентоспроможності. Серед основних завдань нового Законопроекту і впровадження державно-громадської системи управління освітою.

На думку Л.Гриневич реалізація Закону має йти паралельно з реформуванням управлінської сфери, прозорим наповненням бюджету. Активізації потребує й впровадження інвестиційного принципу щодо освіти, широке залучення коштів бізнесу на підготовку фахівців та зарахування їх до витрат на виробництво. Така практика є загальноприйнятною у розвинених країнах. Лише однакові, прозорі правила на ринку освітніх послуг дозволять виявити кращі виші як серед державної, так і приватної форми власності.

Лілія Гриневич запросила усіх присутніх активно долучитися до обговорення запропонованого законопроекту на Інтернет-платформі. Для безпосереднього внесення поправок до статей законопроекту розроблено порівняльну таблицю на сайті “Право і освіта” www.d.edulaw.org.ua, свої зауваження та пропозиції можна також надсилати на адресу: glm@frontzmin.org, адже незважаючи на змістовність пропозицій, ініціаторам обмежують можливість донесення його суті до громадськості.

24.02.2012Прес-служба обласної організації політичної партії “Фронт Змін”



Рівне-Ракурс №10 від 24.02.2012p. 
На головну сторінку