Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №238 від 04.05.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#В межах закону

Дітей вивозитимуть за кордон

Дітей вивозитимуть за кордон

за новими правилами

Останнім часом сталося кілька випадків, коли групи українських дітей не пускали за кордон через відсутність документів, необхідних для перетину кордону. Щоб з’ясувати, які саме папери потрібні юним мандрівникам, кореспондент “РР” звернувся до начальника Рівненського міського відділення служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВ УМВС України Людмили ПЕТНЯК.

- Найчастіше проблеми при перетині кордону виникають у керівників груп, які везуть дітей-сиріт. З чим це пов’язано?

- У кількох випадках українські діти-сироти на Батьківщину не повернулися. Щоб запобігти злочинам, ми налагодили тісні контакти з управлінням у справах сім’ї, дітей та молоді, яке видає дозвіл на виїзд групи дітей тільки після ретельної перевірки законних підстав для подорожі.

Посилився контроль і за реєстрацією неповнолітніх. Маленьких громадян тепер дозволено реєструвати за місцем проживання у будинках дитини, в інтернатах для неповнолітніх. Маючи реєстрацію, ми можемо оформити необхідні документи для того, щоб вони, як і діти з повноцінних сімей, могли поїхати за кордон полікуватися, або взяти участь у спортивних змаганнях, фестивалях, конкурсах.

- Пам’ятаю, колись фотокартку дитини вклеювали в паспорт одного з батьків, туди ж вносилися дані про дитину, і цього було достатньо, щоб поїхати до ближнього і дальнього зарубіжжя. Людмило Едвартівно, чи зберігся сьогодні такий порядок?

- За клопотанням батьків (законних представників) фотокартка дитини, яка виїжджає разом з ними, може бути вклеєна в їхні паспорти до досягнення дитиною 5-річного віку. В деяких країнах – наприклад, Білорусії, Казахстані, – і донині цього достатньо, щоб дитина без проблем перетнула кордон. А в Україні з 1 лютого 2006 року діє новий Порядок організації виїзду дітей за кордон на відпочинок та оздоровлення. Для подібної подорожі дітям до вісімнадцяти років необхідно мати так званий дитячий проїзний документ.

- З чого починається оформлення цього документу?

- Батьки або особи, що опікуються неповнолітніми, подають до паспортного відділення свідоцтво про народження дитини, дві фотокартки і спеціальну анкету-заяву. До речі, цими особами можуть бути опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі. Дитячий проїзний документ зроблений у формі книжечки, на зразок паспорта для дорослих. Необхідною умовою його видачі є реєстрація дитини за місцем проживання.

Діти віком від 16 до 18 років можуть самостійно передати до територіального органу чи територіального підрозділу ГІРФО документи для оформлення їм проїзного документа або паспорта. Закордонний паспорт ми оформляємо тим громадянам України, які постійно проживають, перебувають у довгостроковому відрядженні, на навчанні, стажуванні, працюють за контрактом або перебувають на лікуванні за кордоном і досягли 16-річного віку.

- Які інші папери, крім квитків та проїзного документу, вимагатимуть працівники пропускного пункту?

- Обов’язково потрібно мати з собою нотаріально завірену згоду обох батьків (опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів) дитини на її виїзд за кордон. Якщо батьки розлучені, один з батьків визнаний таким, що зник без вісті, або помер, також необхідні нотаріально завірені свідоцтва про розірвання шлюбу, смерть, або визнання зниклим без вісті. Обов’язково дивимося, кому ми видаємо документи – проїзний документ видаємо безпосередньо дитині.

Якщо дитина або група дітей їдуть на лікування, потрібна довідка з лікувальної установи про стан здоров’я кожного з них. У разі коли виїзд дітей за кордон здійснюється у країну з особливими кліматичними умовами, організатор поїздки вживає додаткових медичних заходів (щеплення, вакцинація тощо), що підтверджується відповідною медичною довідкою.

Обов’язковим для вивезення неповнолітніх за кордон є міжнародний страховий поліс медичної допомоги та страхування від нещасного випадку дітей і супроводжуючих їх осіб, документи, що підтверджують гарантії забезпечення перевезення дітей організатором поїздки, зокрема договір з транспортним підприємством.

- Як переконатися, що поїздку організують порядні люди, а не торговці дітьми?

- Щоб упевнитися у позитивному реноме організаторів поїздки ми вимагаємо від туроператора нотаріально завірені копії установчих документів (статут, свідоцтво про державну реєстрацію).

У будь-якому разі ми дуже ретельно перевіряємо керівників груп, вимагаємо документального підтвердження маршруту і програми перебування за кордоном. При наданні дозволу ми обов’язково вимагаємо довідку, в якій зазначені адміністративні дані про організацію виїзду дітей за кордон у туристичну подорож, на відпочинок та оздоровлення, договір про надання послуг у сфері відпочинку та оздоровлення дітей чи запрошення, в якому обов’язково зазначаються строки виїзду групи дітей за кордон і повернення їх в Україну, умови проживання, харчування, програма перебування дітей за кордоном, а також інші додаткові послуги.

У міжнародному аеропорті “Бориспіль” нещодавно затримана група українських сиріт, котрих незаконно намагалися вивезти за кордон.

А інша група з 12 неповнолітніх, що у грудні минулого року їхала в Росію нібито на оздоровлення, насправді була вивезена до Москві, щоб поповнити тамтешню армію жебраків.

04.05.2006Спілкувалася Валентина ЗАХАРОВА



Рівне-Ракурс №10 від 04.05.2006p. 
На головну сторінку