Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №554 від 01.06.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Сезон

Перша допомога при укусах комах

Зпочатком літа все більше мешканців звертається до лікувально-профілактичних закладів за медичною допомогою через укуси комах.

У більшості випадків реакція на укус комахи протікає в легкій формі. Проявами її зазвичай бувають подразнення, сверблячка або відчуття пекучого болю й невеликий набряк, які проходять через день-два. Ознаками відстроченої реакції можуть бути висипка, підвищення температури, біль у суглобах і збільшення лімфовузлів. Один і той самий укус може викликати й негайну, і відстрочену реакцію. У невеликого відсотка людей отрута комах викликає важкі алергійні реакції, аж до анафілактичного шоку, який може призвести до смерті.

Найбільш болючими є, звичайно, укуси бджіл, ос, шершнів і вогненних мурах. Укуси комарів, кліщів, мух, які жалять і деяких павуків також можуть викликати алергійні реакції, але їхні прояви зазвичай бувають більш легкими, хоча останнім часом все частіше виникають тривалі негативні реакції у значної кількості людей, зокрема, тривале незагоювання, сверблячка, тощо…

Якщо комахи вас оточили або обсіли, найголовніше - зберігати спокій, не панікувати, не бігти, не махати руками. Зрозуміло, що ця рекомендація стосується насамперед таких комах, як бджіл, ос. Як що ви піддастеся паніці, почнете бігти, махати руками, ви спровокуєте комах на більш агресивну поведінку.

Укус окремої оси, джмеля, шершня може бути пов’язаний виключно з тим, що ви випадково притиснули комаху і вона змушена захищатися. Масова атака цих комах може бути викликана “нападом” на їхнє житло. Якщо людина якимось чином стала загрозою для цього житла, або якщо вас у безпосередній близькості від кубла випадково укусила окрема оса (джміль, шершень тощо) - такі комахи (в тому числі бджоли) відчувають запах випущеної отрути і летять на допомогу, щоб допомогти в захисті “соратниці”.

Якщо ви побачили, що випадково наблизилися до гнізда, дуже повільно і спокійно, не роблячи жодних різких рухів, відійдіть.

Якщо оси напали і почали жалити - якнайшвидше шукайте укриття. Тут вже можна бігти, але ні в якому разі не махати руками. Насамперед прикривайте руками обличчя, область носа і очей. За можливості, потрібно на ходу прикрити чимось з одягу область шиї, натягнути якнайсильніше капелюх, шапку, якщо вони є, щоб максимально прикрити області лімфовузлів, сонної артерії.

Основні правила першої допомоги:

1 Відразу ж після укусу бджоли, необхідно обережно видалити пінцетом або навіть нігтями жало з ранки (не розчавивши отруйну бульбашку на жалі). 

2 Якщо людина знепритомніла, намагайтеся привести її у свідомість, потерши скроні нашатирним спиртом або дайте понюхати його. 

3Добре промийте місце укусу мильною водою. 

4 Зробіть пов’язку з нашатирного спирту, розведеного водою в співвідношенні 1:5. 

5 При сильному болі, прикладіть до місця укусу розчин кухонної солі (половина чайної ложки на півстакана холодної води) або просто накладіть компрес з холодної води. 

6 Давайте потерпілому від укусу пити багато рідини, щоб нейтралізувати шкідливі речовини, які потрапили в кров з отрутою. 

7 За погіршення стану здоров’я та високій температурі звертайтеся по медичну допомогу до лікаря.

01.06.2012



Рівне-Ракурс №10 від 01.06.2012p. 
На головну сторінку