Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №239 від 11.05.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Розмова з фахівцем

«Абрикосова» алергія наступає

«Абрикосова» алергія наступає

Сезонні неприємності і не тільки

“Кінець квітня - початок травня для мене - це справжня каторга, - розповідає студентка Ольга. - Починають розквітати дерева - усі милуються, а я не можу нормально ходити по вулиці: очі печуть і сльозяться, з’являється нежить, кашель...”. Кількість людей, які страждають від проявів “абрикосової” алергії, сінної лихоманки, або полінозу постійно збільшується як у нашій країні, так і в усьому світі. Про причини виникнення цього захворювання і про те, як з ним боротися, розповідає головний позаштатний імунолог Рівненської області Наталія КОЗЛЮК.

- Алергія - це реакція імунної системи на певний подразник, який називається алергеном. Одна людина може мати алергію на пух тополі, а інша - не переносити контакту із домашніми тваринами. Алергени можуть взаємодіяти із організмом людини в процесі дихання, прийому їжі або при фізичному контакті. Найбільш типові алергени пов’язані з умовами навколишнього середовища. Наприклад, у сільській і приміській місцевості проблеми створює пилок трав і дерев, а в місті алергенами стають промисловий пил і хутро домашніх тварин. Власне, захворювання, яке пов’язане із впливом пилку рослин, і називається - поліноз. Проявляється воно алергічним ринітом, кон’юктивітом, чханням, першінням у горлі, висипкою на шкірі та іноді - нападами задухи, і може навіть стати причиною виникнення бронхіальної астми. Симптоми полінозу іноді плутають із проявами ГРЗ. І тоді, буває, призначається лікування, яке не тільки не відповідає захворюванню, а й погіршує стан пацієнта. Інколи хворі, заплутавшись у величезній кількості аптечних препаратів, приймають зовсім невідповідні ліки - тоді, коли варто просто звернутися до лікаря, який призначить індивідуальне лікування.

- Чому одні люди реагують на певний алерген, а інші - ні?

- Це залежить, в першу чергу, від індивідуальних проявів імунітету людини. Адже імунна система захищає наш організм від шкідливих речовин, виробляючи антитіла, які вбивають мікроорганізми. Алергічні прояви свідчать про те, що імунна система деяких людей занадто інтенсивно реагує на певні речовини, які можуть бути зовсім не шкідливими для інших. Важливу роль відіграє також спадковість, тому алергія може проявитися у будь-якому віці.

- Невже пилок рослин може бути токсичним?

- Сам пилок, хутро тварин, пух тополі, борошно і т.д., насправді зовсім не токсичні. Чому ж імунітет деяких людей так інтенсивно реагує на них? Німецькі вчені проводили досліди, в результаті яких було доведено, що пух тополі у чистому вигляді не спричиняє алергії, оскільки не містить токсичних речовин. Зазвичай тополі ростуть над дорогою і вбирають в себе весь бруд, що осідає на їх листі і цвіті. Власне, токсичні речовини, які містяться в пилку, і викликають алергічні реакції.

- Чому число алергій збільшується?

- Є багато причин, які сприяють розвитку алергії. Велике значення має погіршення екології. Спосіб облаштування домівок сприяє розмноженню пилових кліщів, а харчовий раціон сучасної людини переповнений хімічними добавками.

- Як визначити, що саме викликає у вас алергію?

- Важливо визначити, за яких умов у вас проявляються алергічні напади. Чи мають вони виражену сезонність? Чи це відбувається під час прибирання, чи тоді, коли в приміщенні знаходяться домашні тварини?.. Також проводяться тести на визначення алергенів. Для цього під шкіру пацієнту вводяться розчини з дуже невеликою кількістю різних алергенів. Якщо виникає реакція, це означає, що ви є чутливими до певного алергену. Проте, такі досліди може проводити лише лікар, оскільки вони підходять не всім.

- Як уникнути проявів полінозу?

- Перш за все, зменшити чи зовсім припинити контакт із “винуватим” алергеном. Можна планувати відпустки на період цвітіння в іншу кліматичну зону. Оскільки поліноз може виникати у людей, які працюють в архівах, бібліотеках, на сортуванні борошна чи круп, варто, по можливості, змінити місце роботи. Якщо це неможливо, треба лікуватися.

- Як лікувати алергію?

- Іноді проводиться медикаментозна терапія чи передсезонна імунотерапія “винуватим” алергеном, або застосовується метод гіпосенсибілізації, який призначається виключно лікарем. Якщо таке лікування не підходить, хворому приписують антигістамінні препарати нового покоління, які не викликають побічного ефекту.

І, головне, не займайтеся самолікуванням, а звертайтеся до фахівців.

11.05.2006Розмовляла Анна ТАРАСОВА

Щоб вберегтися від полінозу

• Помешкання, де живе хворий на поліноз, треба прибирати якомога частіше.

• Прийшовши з вулиці, потрібно зняти одяг, прийняти душ, промити очі і носову порожнину, зволожити з розпилювача штори на вікнах.

• Тим, хто має власний будинок, слід постійно викошувати траву перед ним, щоб уникнути її цвітіння.

• Винесіть з квартири килими та пухові ковдри (натомість придбайте спеціальні матраци і подушки, стійкі до пилових кліщів).

• Утримуйтеся від паління вдома, оскільки тютюновий дим збільшує симптоми сінної лихоманки.

• Під час цвітіння не плануйте лікування зубів чи оперативні втручання.



Рівне-Ракурс №10 від 11.05.2006p. 
На головну сторінку