Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №239 від 11.05.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Візьміть на замітку

З’явилися сережки на кленах - можна сіяти буряк

З’явилися сережки на кленах - можна сіяти буряк

Травневі турботи дачників

У перших числах травня садівникам-любителям варто не лише закінчити ті дачні роботи, яким перешкодили несприятливі погодні умови, а й зробити все необхідне для того, щоб захистити сад та город від шкідників, підживити рослини - словом, закласти надійне підґрунтя для майбутнього врожаю.

У садку

Одна з найбільш важливих справ у травні для садівника - це захист плодових дерев, ягідних кущів та інших рослин від шкідників і хвороб. Намагайтеся уникати при цьому використання отрутохімікатів. Краще застосуйте старовинні, дідівські способи: ручний збір шкідників і обприскування різними відварами та настоями таких рослин: полин, кульбаба, ромашка, деревій, а також зелене, не уражене хворобами бадилля картоплі, томати, плоди стручкового перцю.

З появою на аґрусі і смородині 3-4 листочків ґрунт під кущами тимчасово закривають толем або поліетиленовою плівкою, щоб шкідники не могли вибратися на поверхню. Після цвітіння цих культур вручну збирають і знищують уражені вогнівкою ягоди та її павутинні кубла.

Щоб улітку під вагою врожаю гілки малини не полягли і не зламалися, їх до початку цвітіння підв’язують.

Травень - найкращий час для садіння суниць. За сприятливих погодних умов вже у третій декаді травня закінчиться цвітіння, утворяться зав’язі і почнеться активний ріст рослин. Непогано в цій фазі застосувати підгодівлю азотом, фосфором і калієм. У холодні вечори ряди суниць вкривають щільним папером, чи хоча б газетами.

Треба також ретельно обробити минулорічні посадки суниць. Знищують старі, торішні, заражені, хворі і жовті листки, квітконоси, вусики, що укоренилися, просапують і підгодовують рослини. Перед розпушуванням до ґрунту вносять сечовину (2,53 кілограма на 100 квадратних метрів) або аміачну селітру (3-4 кілограми на 100 квадратних метрів). Добрива кладуть у ґрунт між рядами і мульчують перегноєм, торфом.

На городі

В травні проводять основні підготовчі роботи для вирощування овочів у відкритому ґрунті. Коли земля добре прогріється, на грядки вносять гній, компост, переорюють їх і висаджують розсаду капусти, помідорів кабачків та інших теплолюбних культур. Але при цьому остерігайтеся пізніх заморозків. Тому варто заздалегідь подбати про захист рослин.

Наприкінці травня висівається квасоля (насіння варто проростити заздалегідь). Двічі протягом місяця сіють зелень: салат, крес-салат, листкову гірчицю, кріп, коріандр, пекінську капусту.

Дуже важливо правильно і вчасно поливати овочеві культури. Поливати завжди краще ввечері, водою, що відстоялася в діжках на сонці. Періодичність поливу цибулі, огірків - 3-5 днів; капусти, ріпи - 5-7 днів; інших культур - 7-12 днів.

У декоративному саду і квітнику

Необхідно розпушити ґрунт під деревами (бузок), декоративними кущами (чубушник), трояндами, на ділянках багатолітників (тюльпани, нарциси й ін.) і підгодувати їх повним мінеральним добривом. Прорідити ранні посіви, просапати бур’яни. У відкритий ґрунт висівають насіння літніх квітів (красолі, декоративної квасолі, шавлії та ін.) і висаджують розсаду однолітників і багатолітників. Цибулини гладіолусів перед посадкою замочують на дві доби у теплій воді для прискорення проростання. Висаджують жоржини. Для клематисів та інших кучерявих рослин встановлюють опори і натягають шнури.

11.05.2006Підготувала Ольга БЕЛТЕРЕЦУ

Для залучення корисних комах, і, насамперед, бджіл, уздовж парканів та в інших зручних для цього місцях висівають нектароносні рослини: кріп, гірчицю, конюшину та ін.

Терміни сіяння і садіння овочевих культур можна приблизно визначити за фенофазами розвитку дерев. З’явилися сережки на кленах - можна сіяти буряк, зацвіла осика - настав час сіяти моркву. Коли розпустилося листя на березі і квітне черемшина - садити картоплю.



Рівне-Ракурс №10 від 11.05.2006p. 
На головну сторінку