Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №240 від 18.05.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Є проблема

«Куплена» сесія

«Куплена» сесія

або Як зекономити на хабарах?

За місце у престижному ВНЗ треба заплатити до 15 тисяч доларів, а за відмінну оцінку в заліковці вистачить і сотні гривень - такі реалії життя студентів деяких навчальних закладів.

Свого часу керівники рівненських вищих навчальних закладів переконували журналістів, що корупції у рівненських ВНЗ немає. Але це за умови, якщо погодитися з їх формулюванням: корупція передбачає наявність вертикалі, тобто зв’язок у зловживанні між нижніми та верхніми ланками керівництва. Таких хитромудрих схем у рівненських інститутах поки що не виявляли, а тому там, де »беруть і дають», підходить лише визначення »хабарництво».

Як стверджують керівники ВНЗ, хабарників у навчальних закладах поменшало.

Усього сто гривень - і п’ятірка ваша

Але й викорінюють їх нещадно: за “брання” одразу ж звільняють з роботи, і навіть висока кваліфікація не допоможе спійманому »на гарячому» викладачеві втриматися на службі. Щоправда, »зловили» таких небагато: за останні роки з роботи звільнено лише по декілька осіб у кожному з найбільших рівненських ВНЗ. Наприклад, як розповів ректор НУВГП Василь ГУРИН, за останній рік у “воднику” ситуація з хабарництвом значно виправилася у кращий бік, а тому з цієї причини нікого не звільняли уже давно. На думку пана Гурина, на викорінення хабарництва вплинуло те, що у викладачів на 70 відсотків зросла заробітна плата. Тому роботою вони ризикувати не хочуть.

Між тим, наша молодь вчиться не лише в Рівному, і немісцеві студенти розповідають про те, скільки »коштують» оцінки в заліковій книжці, значно охочіше.

То ж скільки саме коштує здати екзамен чи залік? “Стаціонарники”, як правило, витрачають менше, “заочники” – більше, на це впливають також складність предмета та апетити викладача-хабарника. В середньому суми коливаються у межах від 30 до 100 гривень. Хоч справедливості заради треба відзначити, що свідомість спудеїв потроху змінюється. “Особисто я, йдучи на іспит, не хочу думати, що оцінку можна було б »купити». Тим паче, що вивчити принаймні на трійку можна завжди” – стверджує студентка НУВГП Ольга СЕМЕНЮК. І переконує, що так вважає більшість її однокурсників.

Престижна спеціальність

коштує дорожче

Якою ж буде вступна кампанія 2006? Поки що незрозуміло. Батьки нинішніх абітурієнтів налаштовані песимістично: витрати передбачаються відчутні. “Зараз до медичного інституту вступає моя менша, - розповідає пані Оксана ФЕДЮК з Рівного. І я не вірю, що вона вступить власними силами. Шість років тому до цього ж інституту вступала старша донька, то довелося викласти кругленьку суму”. Подейкують, що нинішня такса для вступу у вищий навчальний заклад на так звану “державну” форму навчання становить у середньому від 3 до 15 тисяч доларів. Хоча може бути й більше - розмір хабара визначається престижністю вищого навчального закладу та спеціальності.

Втім, пригадується, що минулого року в Україні держава оголосила корупції тотальну війну. Викладачі-хабарники тоді »дуже» злякалися і… стали брати ще більше. Хоч у тому, що під час сесій і вступних іспитів “беруть”, винні в першу чергу самі студенти й абітурієнти. Адже дати якусь тридцятку “за залік” зараз для більшості простіше, аніж нудитися дві-три ночі за книжками. І вступити за тисячу батьківських баксів легше. І »вчитися» веселіше…

Але виправдовувати тих, що “беруть” також не хочеться. Хоч вічні “відмазки” з розповідями про малу зарплату таки мають сенс: якщо у нашому “воднику” викладач отримує в середньому близько тисячі гривень на місяць, то у Польщі викладацька зарплатня становить десь 2 тисячі доларів. Але всі ми добре розуміємо: справа не в зарплаті. Бо нема гарантії, що, отримавши завтра підвищення платні до кількох тисяч доларів, хабарники одразу стануть кришталево чесними.

Хабарників -

за грати?

Тому дехто пропонує інший “метод виховання”. Мовляв, давно час влаштувати показові процеси: зловити хабарника на гарячому, взяти “під білі рученьки” - і до тюрми. Років на п’ять, щоб і корупціонера виправити, і його потенційних колег залякати. Але й тут перестаратися легко: півтора року тому одна “показуха” у Рівному вже була.

Бувало, що для подолання хабарництва намагалися “підсаджувати” у приймальні комісії представників преси або чиновників. У місцевих ВНЗ є і свої методи: у РДГУ поступово переходять на електронне вступне тестування, а в НУВГП абітурієнтів не випускають з приміщення, забороняють користуватися мобілками, зате дозволяють батькам бути присутніми на іспитах.

Втім, одну вічну істину, мабуть, варто усвідомити всім: маючи добрий запас знань, на хабарах можна зекономити.

Найпрестижніші спеціальності у 2005 році: менеджмент, економіка і фінанси, правознавство, міжнародні відносини, англійська мова, прикладна математика.

Викладачці одягли наручники на місці злочину, коли та, не підозрюючи поганого, прийняла від вдячних студентів вазон. Шістдесятирічна пані через ганьбу з фікусом тоді втрапила до лікарні. А студентів з букетами квітів на якийсь час перестали пускати до приміщення деяких навчальних закладів.

Студенти-заочники деяких немісцевих ВНЗів на сесію тратять взагалі по два дні, не гаючи часу навіть на контрольні та курсові. Мовляв, навіщо, якщо “на місці” можна закінчити черговий курс за гроші?

18.05.2006Марина СТЕПАНЮК



Рівне-Ракурс №10 від 18.05.2006p. 
На головну сторінку