Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №572 від 12.10.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

“МИ НАМАГАЄМОСЯ ПЕРЕКОНАТИ ПАЦІЄНТОК НЕ РОБИТИ АБОРТІВ,

“МИ НАМАГАЄМОСЯ ПЕРЕКОНАТИ ПАЦІЄНТОК НЕ РОБИТИ АБОРТІВ,

АЛЕ ОСТАТОЧНЕ РІШЕННЯ - ЗА САМОЮ ЖІНКОЮ”

У наш вік секс почав особливо багато означати. Це лише в Радянському Союзі “сексу не було”. Але займатися коханням відповідально - це означає бути готовим до його наслідків, тобто венеричних захворювань та вагітності. Як правильно використовувати контрацептиви (засоби запобігання ва-гітності)? Із цим та іншими запитаннями автор звернувся до спеціалістів Центру планування сім’ї при пологовому будинку Рівненської міської ради лікаря-сексопатолога Валентина ГАЛИЦЬКОГО й до акушера-гінеколога Валентини ХУДОБ’ЯК.

- Які основні засоби “чоловічого запобігання”?

- Це презерватив, перерваний статевий акт і перев’язка сім’яних канатиків, - розповідає Валентин ГАЛИЦЬКИЙ.

- Який із них найкращий?

- Безумовно, презерватив. Він відомий ще з давніх часів - кондом тоді ще виготовляли, наприклад, із кишок тварин. Ним користувалися у Давньому Єгипті. А “гріх Онана” згадується у Біблії - це, однак, не онанізм (мастурбація), як дехто досі думає, а перерваний статевий акт.

- Які його мінуси та плюси?

- Мінусів набагато більше, аніж плюсів. Це найбільш ненадійний засіб контрацепції. Він також може завдати шкоди для здоров’я чоловіка - наприклад, призводить до зниження ерекції та прискореного сім’явиверження тощо.

- Де краще чоловікам купувати презервативи: в аптеках, у секс-шопах, у супермаркетах?

- Презервативи всюди якісні, бо вони проходять тестування. Інша справа, що потрібно дотримуватися правил їх зберігання, інакше вони можуть порватися. Взагалі, презервативи - це найкращий і найбільш універсальний засіб контрацепції.

- А у яких випадках застосовується перев’язка сім’яних канатиків?

- Це коли чоловік чи подружжя вже вирішили не мати дітей ніколи. Цей метод зараз застосовується у Китаї. Там дозволено мати лише одну дитину. На другу потрібен офіційний дозвіл, а за народження третьої можуть посадити у в’язницю.

- Хто добирає контрацептиви - лікар чи пацієнт?

- Лікар у співпраці з пацієнтом. Є засоби, особливо комбіновані оральні контрацептиви (гормональні таблетки), котрі мають ряд протипоказів, при яких жінці не можна їх приймати. Тому останнє слово за лікарем, - розповідає акушер-гінеколог Валентина ХУДОБ’ЯК.

- А чи бувають у цій ситуації випадки самолікування?

- Звичайно. Пацієнтки соромляться, бояться прийти до лікаря, якийсь засіб може порадити подруга. Іноді самі шукають інформацію в Інтернеті, що особливо небезпечно. Адже коли ми купуємо автомобіль, то можемо самостійно усунути лише мінімальні неполадки. А у серйозному випадку, як із контрацептивами, слід звернутися до фахівця.

- Що робити пацієнтам, якщо вони соромляться чи бояться прийти до лікаря-гінеколога?

- Треба перебороти свій страх. Можна прийти із супроводжуючою особою - з мамою, подругою, чоловіком. Жінка, яка живе статевим життям - має відвідувати гінеколога раз у рік, а коли щось турбує - консультація обов’язкова. Або можна звернутися до психологів, які, до речі, також є у штаті Центру планування сім’ї.

- У яких випадках ще є покази, щоб звернутися до психолога?

- При страху перед пологами, перед майбутнім у вагітних жінок. Доречною є консультація психолога при неплідності.

- Чи часто бувають випадки із неплідністю?

- Трапляються. Потрібно вірити, сподіватися, і приходити на консультації обом, бо неплідність часто є діагнозом для пари.

- Скажіть, пані Валентино, хто Ви за віросповіданням?

- Православна християнка.

- А як Ви тоді ставитеся до абортів, чи абортивних контрацептивів?

- Аборт неприпустимий. Але жінка вирішує сама. Адже ми не знаємо, куди вона піде після нашої консультації. Тому ми пропонуємо викорис-товувати різні засоби контрацепції: гормональні контрацептиви; презерватив; спермі-цидні креми, свічки, пасти; ін’єкційні контрацептиви (препарати, котрі після введення в організм жінки здатні протягом декількох місяців запобігати овуляції); симптомотермальний метод (на підставі щоденного вимірювання температури жінка може визначити, коли сталася овуляція, і завчасно вжити інших заходів запобігання небажаної вагітності); жіноча стерилізація; і, зрештою, внутрішньоматкова спіраль (ВМС). ВМС - це абортивний метод контрацепції, адже він не запобігає заплідненню, а лише прикріпленню плідного яйця до порожнини матки, але все ж це краще, ніж аборт, коли вже є вагітність.

- У яких випадках лікарі ще змушені дозволяти аборт?

- Якщо народження дитини загрожує життю матері. Це трапляється при важких формах цукрового діабету, або при важких формах серцево-судинної патології та ряді інших захворювань. У результаті вирішує, чи народжувати - сама мати або подружжя. Їх інформують про загрозу для здоров’я, і вони підписують відповідний папір, що вони попереджені про можливі наслідки. Аборт також “однозначно показаний” при великій ймовірності важких захворювань у дитини. І при вадах у дитини, які несумісні з життям.

- Пані Валентино, візьмемо для прикладу ситуацію відомої української актриси Евеліни Бледанс... Ви, мабуть, знаєте, що лікарі не рекомендували їм із чоловіком народжувати дитину, бо в плоду діагностували синдром Дауна. Але Евеліна усе ж вирішила народжувати... Як Ви це прокоментуєте?

- Вони використали свій шанс. Це право подружжя, бо в них це може бути єдина дитина. До того ж був 1%, чи півпроцента, що дитина народиться нормальною... У схожих ситуаціях я також намагаюся вмовити матір чи подружжя, переконую не робити аборту - але остаточне рішення за самою матір’ю.

12.10.2012Розмовляв Олесь ПОЛІЩУК



Рівне-Ракурс №10 від 12.10.2012p. 
На головну сторінку