Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №574 від 25.10.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Абетка здоров’я

Йод

Йод

Останнім часом ЗМІ рясніють рекламою йодованої солі, різних йодовмісних препаратів і мінеральних комплексів. Багато господинь, особливо літніх, легко піддаючись на заклики, витрачаючи кошти, починають всією сім’єю харчуватися по-новому. Однак поспішні рішення можуть призвести до серйозних ускладнень. Навіщо потрібен йод?

Відомо, що людському організму для нормального функціонування потрібні певні мікроелементи, у тому числі йод. Він входить до складу гормонів щитовидної залози. Ці гормони виконують життєво важливі завдання: підтримують нормальний вуглеводний, білковий і жировий обмін в організмі, а також стабільний стан психіки, що особливо важливо для людей, які перетнули 60-річний рубіж.

При нестачі йоду порушується обмін речовин в організмі, перестає правильно функціонувати щитовидна залоза, послаблюється імунітет. Погіршується стан шкіри, нігтів і волосся, підвищується ризик розвитку атеросклерозу та ожиріння. Багато літніх людей часто простуджуються взимку, їх переслідують бронхіти, вони швидко втомлюються, скаржаться на дратівливість і головні болі. Найчастіше причиною цього є дефіцит йоду.

Будьте напоготові!

Однак перш ніж бігти в магазин за йодованими продуктами, проконсультуйтеся у фахівця. Справа у тому, що передозування йоду небезпечне так само, як і його дефіцит. Його безконтрольне споживання може призвести до важких захворювань.

Надлишок йоду в організмі лікарі називають йодизмом. Характерні прояви цього захворювання: головний біль, гнійничкові висипання на шкірі, набряки, нудота, блювання, кашель, нежить, кон’юнктивіт, гарячка, болі в суглобах, пронос. Люди також скаржаться на порушення сну, підвищену збудливість, сильне і різке схуднення. Надлишок йоду може стати причиною руйнування клітин щитовидної залози, що призводить до серйозних збоїв у її роботі. Тож, якщо ви п’єте йодоване молоко або їсте йодований хліб, відмовтесь хоча б від йодованої солі.

Мінімальна добова потреба в йоді для здорової дорослої людини складає 20-50 мкг, а оптимальна - 100-150 мкг (для вагітних жінок 200 мкг). У тих, хто страждає хворобами щитовидної залози (наприклад, вузловим зобом, хворобою Грейвса, автономним вузлом), при споживанні йодованих продуктів або мінеральних комплексів, що містять йод, може виникнути так званий йодіндуцірований тиреотоксикоз. Це важке захворювання, що супроводжується аритмією, серцевою недостатністю, депресією.

Джерела йоду - справжні

й уявні

Природними джерелами йоду, насамперед, є морська капуста, морська риба, риб’ячий жир, морепродукти. Тому жителі приморських областей ніколи не страждають хворобами, пов’язаними з дефіцитом йоду. У таких країнах, як Росія, де у багатьох людей спостерігається нестача йоду, спеціально випускають збагачені цим мікроелементом продукти: йодовані сіль, хліб, молоко, воду. Збагатити свій раціон можна також за рахунок чорноплідної горобини, хурми, фейхоа, агрусу, горішків, насіння, пластівців.

Існує поширена помилка: отримати певну дозу цього елемента можна, змащуючи шкіру йодом. Насправді йод через поверхню шкіри не засвоюється. Ще одна нерідка помилка - це так звані оздоровчі курси для всієї родини. Наприклад, капають йод (спиртовий настій) з піпетки на шматочок цукру і їдять. Подібне самолікування може призвести не тільки до йодизму, а й до більш серйозних захворювань, викликаним “перевантаженням” щитовидної залози. Тому з йодом жарти погані. Не забувайте, що здоров’я, крім усього іншого, - це збалансоване поєднання в організмі необхідних речовин, і порушувати цей баланс не можна.

25.10.2012



Рівне-Ракурс №10 від 25.10.2012p. 
На головну сторінку