Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №203 від 01.09.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Середньовіччя повертається

Лицарські бої “Грифонячої варти”

Лицарські бої “Грифонячої варти”

Хлопці в кольчугах не жартують

Неабияк потішили рівнян на День Незалежності лицарі молодіжного рівненського клубу “Грифоняча варта”, які влаштували в центрі міста середньовічні лицарські поєдинки. В той визначний для України день люди у вишиванках, мабуть, не так кидалися в очі, як молодь у кольчугах, котра щосили гуркотіла мечами.

Лицарський поєдинок на майдані Незалежності обласного центру видався глядачам, напевне, цікавою костюмованою грою - не більше. Адже видовище було схоже на маскарад: у той час, коли лицарі билися, збоку стояв ксьондз, а серед натовпу бігав паж (“шут”), який потішав глядачів.

- Ми відтворюємо події п’ятнадцятого століття, в час процвітання польського лицарства, - пояснив кореспонденту “РР” капітан “Грифонячої варти”, 21-річний Олексій МОСКАЛЕНКО. - В той час на Польщу звертала увагу вся Європа. Польським лицарям вдалося виграти ряд поєдинків із Францією, Італією, Німеччиною, східною “Золотою ордою”. Тому, якщо говорити про культуру лицарів 15 століття, то саме поляки її сформували. Вони є нашим взірцем для відтворення подій Середньовіччя.

Між іншим, кольчуги та мечі є культурним надбанням не лише Англії, Франції чи Польщі, але й України (пригадайте русичів). Втім, Україна чомусь асоціюється зараз лише з козаками та вишиванками.

Від пажа до короля

У рівненський молодіжний клуб “Грифоняча варта” входить на сьогоднішній день п’ятнадцять постійних його членів - це, здебільшого, молодь віком від 16-ти до 25-ти років. Хоча, є і старші, наприклад, 30-річний викладач історії Рівненського інституту слов’янознавства.

Що цікаво, кожен член клубу має своє звання, адже тут присутня своєрідна ієрархія. Так, наприклад, новачок, який горить від бажання стати членом клубу, спочатку проходить випробувальний термін, який триває два місяці. Його призначають “пажем” (шутом), і він виконує доручення старших за званням, “вживається” в колектив, бере участь у тренуваннях і ознайомлюється з життям клубу.

До речі, щотижня рівненські лицарі тренуються в парку ім.Шевченка, неподалік від тенісного корту. Часто виїжджають у ліс, або в старовинні замки Рівненщини, якщо їх туди, звичайно, запрошують. Нерідко молодь організовує рольові ігри у королівство; крім воїнів-лицарів, тут присутні король, королева, представники інквізиції, воєвода, ксьондз, відьми, прості селяни, - тобто всі прошарки середньовічного католицького суспільства.

Де взяти кольчугу?

Втім, виявилося, що бути сучасним лицарем - задоволення не з дешевих. От поміркуйте, будь ласка, де ви можете в наш час дістати лицарські обладунки та мечі? На базарі не купите, в музеї “на прокат” теж не візьмете...

- Я сам виготовляю і кольчуги, і мечі, - розповідає капітан команди Олексій. - На металопунктах купую метал і виковую лицарські обладунки на балконі своєї квартири. Вся моя кімната і балкон “завалені” залізяччям, про що мені не раз дорікають батьки...

Втім, тепер ремесло Олексія не є виключно хобі - воно переросло в заробіток. Так, головному лицарю “Грифонячої варти” надійшло вже кілька замовлень із Москви на виготовлення лицарських костюмів. Скажімо, лицарський обладунок вищого гатунку коштуватиме клієнту десь близько семиста доларів. А для виготовлення одного костюма майстрові потрібно затратити щонайменше півтора місяці.

А почалося все

з ельфів та гномів

Отаке воно, лицарство 21-го століття по-рівненськи. А почався цей рух ще у 80-тих роках, за часів Радянського Союзу. В піонерських таборах молодь почала розігрувати сцени за сюжетами книг Толкієна. Молодь виготовляла муляжі мечів, одягу, виходила на галявину лісу і грала в “ельфів, гномів, хоббітів”. Потім ігри на мечах почали базуватися на історичних подіях.

До речі, окрім клубу історичної реконструкції “Грифоняча варта”, в обласному центрі діють і інші подібні молодіжні клуби – “Русич”, “Срібні крила”, “Сільвер вінгз”. Для порівняння: в Києві лицарських клубів є близько п’ятидесяти. Лицарські турніри часто влаштовуються на території замків України, а також просто неба, на природі. Олексій Москаленко пригадав кумедний випадок, який трапився нещодавно:

- Уявіть: неділя, сонячний літній день. На галявину прийшли відпочити тато, мама і донька. Розклали на траві покривало, поклали бутерброди. Аж раптом тишу руйнує шелест кущів та металічний брязкіт. Дивляться відпочиваючі, а звідти вискакує чоловік у кольчузі, з мечем у руках і кричить несамовито: “Уперед!”. Ви тільки уявіть реакцію цих людей! А потім із тих же кущів вискакують ще семеро “лицарів” у кольчугах і починають битися на очах у переляканих туристів. Люди, з круглими від здивування очима, швидко спакували бутерброди, і за хвилину їх уже не було. Ми навіть вибачитися не встигли за свій несподіваний візит...

Рівняни та гості міста зможуть черговий раз побачили лицарські бої “Грифонячої варти” на день міста Рівного. Рівненські лицарі будуть виступати на майдані Незалежності. Що ж, можливо, через кілька століть і нас хтось буде відтворювати, граючи в історичні рольові ігри!..

01.09.2005Ольга ДОЛЯ



Рівне-Ракурс №10 від 01.09.2005p. 
На головну сторінку