Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №581 від 13.12.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Дискусія

А ти віддаси свої органи після смерті?

“Люди повинні зрозуміти, що вони є не лише потенційними донорами, які можуть врятувати життя іншої людини, а й у будь-який момент можуть стати пацієнтами, які потребуватимуть негайної трансплантації”, - саме на цьому зробив акцент директор координаційного центру трансплантації Мінохоронздоров’я Руслан САЛЮТІН у Рівному. Фахівці медичної галузі, правоохоронці, духовенство, представники соціальних організацій зібралися за круглим столом, аби обговорити та розставити основні акценти у питанні трансплантації органів.

Україна є батьківщиною транспантології. Але на відміну від Італії, яка за площею подібна до України, діє 45 центрів трансплантації, а у нас функціонує всього лише 7 таких медичних закладів.

За рік у діючих центрах проводиться 100 пересадок нирок, 20-23 - печінки і одна пересадка серця. Для країни з населенням 48 мільйонів такі цифри є просто мізерними. Варто зазначити, що від загальної кількості проведення трансплантацій 20% - це трупне донорство, а 80% - трансплантація від живого родинного донора.

- На сьогоднішній день у Рівненській області на обліку стоїть двадцять громадян із трансплантованими органами. З них 15 - трансплантованих нирок і 5 - печінок. Якщо ж говорити про вікову категорію, то з пересадкою органів у нас є двоє діток - один і три роки, - розповідає завідувач відділенням інтенсивної терапії екстракорпоральних методів детоксикації Рівненської обласної клінічної лікарні Віктор МАРТИНЮК. - Варто наголосити, що в чотирнадцяти випадках трансплантація проводилася від живого донора, і лише в шести випадках - трупна трансплантація. Характерним є те, що трупну трансплантацію виконано в Україні лише двічі, решту - за кордоном. Протягом 2012 року в Рівненській області на обліку з’явилося шість нових реципієнтів, з яких у 50% випадків операції виконані за кордоном.

128 жителів області нині підтримують своє життя за допомогою “штучної нирки”. Варто наголосити, що забезпечення одного хворого процедурою гемодіалізу - очищення крові - до чотирьох разів на тиждень і мінімальним медикаментозним супроводом без вартості робочої сили, апаратури та комунальних платежів становить близько 80 тисяч гривень на рік.

Окрім цього, на зустрічі особливу увагу звернули на нормативно-правову базу. Адже в законах чітко не прописані різні сторони такої процедури, як трансплантація. Особливо завуальованим є трупне донорство.

Зараз в Україні діє презумпція незгоди, тобто після смерті в людини можуть забрати органи померлого лише з дозволу родичів. Це у свою чергу призводить до того, що трансплантацію від посмертних донорів майже не проводять.

Аби змінити ситуацію, Міністерство охорони здоров’я розробило законопроект, за яким кожен українець стане донором органів після смерті, якщо за життя юридично не оформить відмову від такої перспективи. Такий законопроект вже передано до парламенту і зараз він перебуває на вивченні комітету Верховної Ради з охорони здоров’я.

- Система презумпції незгоди працює у 64% держав, згоди - 36%. Але найцікавішим є те, що кількість проведених трансплантацій в одній та іншій системі рівноцінна, - зазначає Руслан Салютін. - Головним є те, що в країні повинна працювати соціально наплавлена політика, яка б і пояснювала громадянам всю ситуацію. Нехай люди замисляться, що всі ми є не лише потенціальними донорами, але й потенційними реципієнтами. І кожному з нас у будь-який момент може знадобитися трансплантація.

Щороку у світі виконується близько 100 тис. трансплантацій органів і більше 200 тис. - тканин і клітин людини. З них до 26 тис. припадає на трансплантації нирок, 8-10 тис. - печінки, 2,7-4,5 тис. - серця, 1,5 тис. - легких, 1 тис. - підшлункової залози.

Лідером серед держав за кількістю проведених трансплантацій є США: щорічно американські лікарі виконують 17 тис. пересадок нирок, 6 тис. - печінки, 2 тис. - серця. У Росії щорічно проводять 100 трансплантацій серця, 200 трансплантацій печінки, 1000 трансплантацій нирок, що в сотні разів нижче потреби в даних операціях.

Згідно з дослідженням американських експертів, розрахункова потреба кількості трансплантацій органів на 1 млн. населення в рік становить: нирка - 74,5, серце - 67,4, печінка - 59,1, підшлункова залоза - 13,7, легке - 13,7, комплекс “серце-легеня” - 18,5 операцій.

13.12.2012Юлія ГОЛИК



Рівне-Ракурс №10 від 13.12.2012p. 
На головну сторінку