Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №583 від 27.12.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Комісія

Як правильно купувати іграшки?

Напередодні новорічно-різдвяних свят чимало українців активно відвідують магазини і ринки в пошуках подарунків для своїх рідних і близьких. Звичайно, кожен хоче, аби вибрана покупка була не лише приємною і корисною, а й якісною та безпечною. Тому споживач повинен знати, як правильно обирати той чи інший товар. Особливо, коли це стосується дітей та іграшок для них. На таку продукцію законодавство України встановлює низку вимог, недотримання яких тягне за собою адміністративну, кримінальну та цивільну відповідальність.

Найчастіше в новорічно-різдвяний період, крім харчових товарів, люди купують іграшки, ялинкові прикраси, піротехнічні засоби. Тож про загальні рекомендації з купівлі таких товарів у розрізі захисту прав споживачів розповідає юрист центру права РОГО “Комітет виборців України” Мирослава ПРИМАК.

Насамперед, обираючи іграшку, не полінуйтеся попросити продавця показати вам сертифікат якості, який містить реєстраційний номер та термін дії.

Крім того, відповідно до Державних санітарних правил і норм безпеки іграшок та ігор для здоров’я дітей, затверджених Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 30.12.1998 №12, виробництву і реалізації підлягають іграшки та ігри, зразки і нормативна документація яких погоджені органами Державного сан епідемнагляду. Отож, реалізатор дитячих іграшок, в тому числі і новорічних (ялинкових) прикрас, повинен мати ще й “дозвіл” (гігієнічний висновок) санстанції (з нового року санепідем служба) на відповідний товар.

Всі іграшки повинні мати індивідуальну упаковку та мають бути марковані. Тобто, містити коротку інформацію про таку іграшку, виробника та його адресу, яка наноситься державною мовою та повинна легко читатися і не змиватися, а також товарний знак, національний знак якості тощо.

На іграшці зазначається вік дитини, якій призначена іграшка, з коротким поясненням небезпеки, додається інструкція з експлуатації (схеми складання, якщо це, наприклад, конструктор), а також спосіб обробки такої іграш ки (миття, чищення, дезінфекція та їх утилізація в разі потреби). Якщо ви не знайшли маркування, то є велика ймовірність того, що ця іграшка нелегальна. Тому такий товар краще не купувати. Особливо, коли іграшка має різкий запах та інші видимі дефекти.

Кожен споживач повинен знати і те, що для демонстрації товару продавець повинен мати окремий екземпляр.

До речі, щодо продавців, то згадані вище Правила вимагають від таких робітників проходити медичний огляд відповідно до чинних нормативних документів для працівників харчової промисловості.

Окремо варто звернути увагу на те, що на сьогодні діють Тимчасові правила обігу в Україні побутових піротех нічних виробів, які стосуються і продажу феєрверків, бенгальських вогників, петард, салютних вогнів та іншої побутової розважальної піротехніки.

Якщо ви вирішили придбати феєрверк, то хоча б робіть це у спеціалізованому підприємстві торгівлі, приміщення яких обладнані згідно з вимогами охорони праці, пожежної безпеки та відповідають технічним, санітарно-гігієнічним, технологічним нормам і правилам. Такий продавець повинен мати, окрім свідоцтва про реєстрацію, дозвіл на початок роботи, виданий органами державного пожежного нагляду та Держнаглядохоронпраці; копії свідоцтв (довідок) про проходження спеціальної підготовки та допуску до роботи з піротехнічними виробами працівників, які мають такі допуски. Продаж побутових піротехнічних виробів на ринках забороняється.

Феєрверки, що надходять у продаж, мають бути з паспортом (формуляром, інструкцією із застосування), а також із супровідними документами: накладними, товарно-транспортними накладними тощо.

І нарешті, якщо після ретельного огляду товару ви вирішили його прид бати, то не забудьте взяти чек, навіть якщо купуєте його на ринку. Коли ж продавець чек не надає, то це повинно вас насторожити. Такий чек необхідно зберігати разом з упаковкою та етикеткою, адже вони є необхідними та вагомими доказами у справі щодо захисту прав споживача.

Подати скаргу до Держспоживінспекції, Держсанслужби, Держкомстандарту, метрології та сертифікації, інших повноважних органів ви можете у випадку найменшого недотримання перерахованих вище вимог законодавства.

Крім того, через суд з таких несумлінних продавців чи виробників товарів можна стягнути завдану матеріальну і моральну шкоду.

27.12.2012Рівне-Ракурс №10 від 27.12.2012p. 
На головну сторінку