Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №243 від 08.06.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Відпустка не за горами

У графському замку у Сваляві (Закарпаття)

Поліські озера чи єгипетські піраміди?

Найактуальніше літнє питання - куди поїхати відпочивати, який вид транспорту обрати і скільки на все це потрібно коштів? Так, щоб недорого і з позитивними враженнями. Варіантів, звісно, безліч, а от відпустка - одна…

Відпочинок з рівненським відтінком

Тим, хто далеко їхати на відпочинок не збирається, варто знати про найпростіші варіанти. Зокрема, вже зараз кажуть, що на місцевих, порівняно престижних, базах відпочинку всі місця вже давно “забиті” на ціле літо. Натомість, на “дикі” канікули також треба їхати, заздалегідь обміркувавши маршрут: по-перше, чимало водойм та прибережних зон в області стали приватними, а, отже, з авто та наметом можна “зупинитися” не всюди. По-друге, далеко не всі рівненські водойми нині епідеміологи визнають придатними для купання. За інформацією обласної санепідемстанції, санітарним нормам вода не відповідає приблизно в 20 відсотках водойм, причому найгіршим стан річок та озер є в Рівненському, Здолбунівському та Радивилівському районах. З пляжами взагалі ситуація супер - жоден з них не є достатньо придатним для повноцінного відпочинку. До слова, кажуть, що найчистішими серед ближніх місць відпочинку є Хрінницьке водосховище і природна зона навколо Хрінників.

Що ж до своєрідного рейтингу місцевого відпочинку, то, окрім традиційних “близьких” місць на кшталт Басового Кута чи Забороля, рівняни відпочивають у Червоній Калині, Хрінниках, на Білому озері та на озері Нобель. Останнє місце, хоч і доволі віддалене від обласного центру, зате щороку стає все більш популярним. У першу чергу - завдяки чарівним краєвидам та воді, у якій є гліцерин. Кажуть, що така вода корисніша для шкіри, ніж будь-який дорогий косметичний засіб.

Волинь моя...

Є у нас і чимало прихильників відпочинку на Шацьких озерах. Одразу відмітимо, що розкіш волинської природи обійдеться дорожче. Щоправда, все залежить від потреб і можливостей відпочивальників: якщо доба перебування на елітних євробазах коштує 50-70 доларів, то на звичайних базах відпочинку за ніч вимагають “всього” 30-40 гривень. Приїжджі з найближчих областей живуть, як правило, у приватних будинках. Хоч і тут ціни коливаються: в оселях поблизу озера за ніч доведеться заплатити 20 гривень, у віддалених від водойм селах ночівля коштує приблизно 7 гривень. В середньому за добу проживання доведеться віддати 10 гривень. Особливих розваг на Світязі і навколишніх озерах немає – інфраструктура тут не дуже розвинена. Хоч, з іншого боку, на Волинь їдуть не хизуватися вечірнім одягом, а набиратися сил та здоров’я. Недарма ж перебування у соснових лісах навколо Шацьких озер навіть лікарі рекомендують як засіб радикального оздоровлення.

Море - не для бідних?

Про те, що відпочинок у Криму дорожчає, щороку напередодні сезону відпусток дружно повідомляють усі ЗМІ. Нині ж “планку” подорожчання експерти з цін на відпочинок уже визначили: задоволення від кримського моря та сонця коштуватиме на 10-20 відсотків більше, ніж минулого року. Тим часом відпочинок у Європі, за інформацією туроператорів, подорожчав відсотків на п’ять, хоча ціни на окремі тури зросли значно відчутніше - на 30 відсотків. Останнє стосується також відпочинку у Тунісі, Єгипті та Туреччині.

Що ж до рідного Чорного моря, то ціни на рекламних проспектах турагентств виглядають вражаюче: від 400 гривень (проїзд і проживання у кримських селищах, без харчування) і далі. Втім, реальна ціна повноцінного кримського відпочинку (так, щоб і з харчуванням, і з нормальним житлом) потягне більше, ніж на тисячу гривень. Хто хоче дешевше – може вирушити у Херсонську область: у Скадовськ чи Залізний порт. Але, швидше за все, жити доведеться у “воєнно-польових умовах”: на панцирному ліжку і з власними каструлями.

До слова, чудово відпочити можна і в Карпатах: “тур вихідного дня” - близько 250 гривень, проживання на базі - близько 60 гривень за добу. Понад тисячу гривень доведеться викласти і за путівку до Трускавця. Словом, вибір є, були б гроші.

Потягів вистачить на всіх

У касах рівненського залізничного вокзалу ще є квитки на будь-який потяг. Навіть білети до Криму поки що можна придбати без “знайомств” і “могоричів”. Біля віконець навіть черг немає. Хоч залізничники кажуть, що найбільший ажіотаж щодо кримського напрямку очікується традиційно в серпні. З проблемою нестачі квитків боротимуться радикальними методами: до популярних потягів просто приєднають додаткові вагони. Як розповів начальник залізничного вокзалу “Рівне - Здолбунів” Віталій Козлюк, вже до потягів, які через Рівне курсують до Сімферополя, Одеси та Києва, додано по п’ять вагонів. Досі не вирішене питання про зростання залізничних тарифів з 1 червня на 34 відсотки, як прогнозувалося раніше. Тому квитки продають за старими цінами. Звісно, найкращий варіант застрахувати себе від подорожчання проїзду - придбати квитки заздалегідь. Доведеться до повної вартості проїзного документа доплатити лише три гривні.

Особливості якісного відпочинку

Треба зауважити, що, незважаючи на подорожчання, на Південь їхати варто. Адже саме море і сонце є чи не найкращим зарядом енергії та здоров’я на найближчі півроку. Тому головним атрибутом хорошого відпочинку має бути не стільки його тривалість, скільки якісне наповнення. Тобто відпочивати треба так, аби отримати не лише задоволення, а й користь. Скажімо, якщо вам уже “за 45”, то відпочивати варто не менше двох тижнів поспіль, оскільки з віком слабшають адаптаційні можливості організму. Коли ж відпочинок плануєте провести у регіоні з інакшим кліматом, то такі канікули мають тривати не менше 3 тижнів. Те ж саме стосується і дітей, у яких механізми адаптації організму лише формуються.

Проте враховувати треба не лише вік. Велике значення мають індивідуальні властивості нервової системи. Холерикам рекомендують швидко “перемикатися” з одного виду діяльності на інший, легко заводити нові знайомства - це сприятиме адаптації організму до нових умов. Холерики можуть відновити сили за 7 - 14 днів, але за умови активного відпочинку, подорожей, спорту.

Флегматикам рекомендують планувати відпочинок “із запасом”, аби залишалося декілька днів на моральну підготовку до робочих буднів. У такому разі ефект від відпочинку збережеться довше.

Меланхолікам варто так спланувати свою відпустку, аби перед поїздкою була можливість декілька днів безтурботно полежати на канапі і таким чином підготуватися до активного відпочинку.

А от сангвініки - справжній “скарб” для керівників, оскільки можуть чудово обійтися й без відпустки. Їм досить суботи та неділі, аби набратися сил на наступний тиждень.

08.06.2006Марина СТЕПАНЮК



Рівне-Ракурс №10 від 08.06.2006p. 
На головну сторінку