Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №599 від 18.04.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Кроки здоров’я

Алергія приходить навесні

Весна - це період сезонної алергії. Коли дерева починають цвісти, і вітром розноситься пилок, алергіки починають чхати. Щорічно 250 мільйонів людей страждають від алергічного риніту, який більше відомий як сінна лихоманка.

Хоча немає порятунку від сезонної алергії, проте є декілька способів, які зменшать її прояви, серед них медикаменти і повсякденні звички.

Причина весняної алергії

Основна причина весняної алергії - це пилок (невеликі частинки, які виділяються деревами, травами і чагарниками для запилення рослин). Коли пилок потрапляє у ніс людини, яка страждає на алергію, це викликає реакцію імунної системи. Імунна система розпізнає пилок як чужорідну речовину і починає виробляти антитіла - речовини, які борються з бактеріями, вірусами та іншими організмами, що провокують хворобу. Антитіла атакують алергени, в результаті чого у крові виділяється хімічна речовина, яка називається гістамін, що викликає нежить, подразнення очей та інші симптоми алергії.

Пилок може розноситися на кілометри, роблячи нещасними всіх алергіків на своєму шляху. Чим більше пилку в повітрі, тим більше страждають алергіки. Середня кількість пилку визначається в кубічному метрі повітря. Ці дані можна дізнатися з місцевого прогнозу погоди або в Інтернеті.

Основні весняні алергени

• дерева: вільха, ясен, осика, бук, бузина, кедр, тополя, кипарис, в’яз, гікорі, ялівець, клен, шовковиця, дуб, олива, пальма, сосна, явір, верба;

• трави і чагарники;

• бермудська трава, костриця, трава Джонсон, тонконіг, багаторічне жито, мітлиця біла, Униол колосиста, тимофіївка лугова.

Симптоми алергії, як правило, загострюються у вітряні дні, коли вітер розносить пилок. У свою чергу, кількість пилку в дощові дні знижується, оскільки дощ змиває алергени.

Симптоми весняної алергії

• нежить;

• подразнення очей;

• чхання;

• кашель;

• темні кола під очима.

Алергени, які переносяться повітрям, також можуть викликати астму, стан, коли звужуються дихальні шляхи, що ускладнює процес дихання, викликає кашель і хрипи.

Діагностика

Якщо вам ніколи не діагностували весняні види алергії, але в цей час року у вас завжди проявляються симптоми алергії, зверніться до дільничного лікаря. Лікар може направити вас до алерголога для того, щоб зробити аналіз. Алерголог зробить шкірну пробу, в ході якої невелика кількість алергену вводиться під шкіру. Якщо у вас алергія на цю речовину, на місці ін’єкції з’явиться невеликий пухир. Інший метод діагностики - це радіоаллергосорбентний аналіз. Це аналіз крові, який визначає рівень антитіл на певний алерген. Але якщо цей аналіз визначить чутливість до певного алергену, це не означає, що у вас проявлятимуться симптоми при контакті з ним.

Лікування

Для лікування алергії лікарі призначають медикаменти, які відпускають в аптеках як без рецептів, та і за рецептами. Доступні без рецепта медикаменти ефективні в багатьох випадках, вони включають:

• антигістамінні препарати, що знімають симптоми, знижуючи рівень гістаміну в крові (речовини, які виробляються в організмі під час алергічної реакції);

• протинабрякові засоби, що звільняють носові ходи і знімають набряк;

• комбінація антигістамінних і протинабрякових засобів, які діють, як два препарати;

• назальний протинабряковий спрей - звільняє носові ходи і знімає набряк швидше, ніж оральні протинабрякові засоби;

• назальний спрей, який містить кромолін натрій, може запобігти сінній лихоманці, зупинивши виділення гістаміну, які викликають симптоми;

• очні краплі знімають подразнення очей.

Навіть якщо ви можете придбати ці медикаменти без рецепта, краще проконсультуватися з лікарем і вибрати найбільш придатний варіант. Деякі антигістамінні препарати можуть викликати сонливість, тому протягом дня їх потрібно приймати обережно (але доступні також неседативні препарати). Не приймайте антигістамінні препарати довше, ніж кілька днів, без консультації лікаря.

Якщо доступні медикаменти не допомагають, лікар може запропонувати використання медикаментів, що відпускають без рецепта або застосування алергічних ін’єкцій. Назальні спреї, які містять кортикостероїди, знімають запалення носа. Під час алергічних ін’єкцій організм піддають дії алергенів, поступово підвищуючи дозу до тих пір, поки він не виробить стійкість до них. Вони можуть зняти симптоми на більш довгий період, ніж оральні або назальні медикаменти. Ця процедура ефективна не для всіх, але у тих, кому вони допомагають, ін’єкції запобігають алергічним проявам на декілька років.

Деякі алергіки звертаються до природних методів лікування, хоча їх ефективність не доведена.

Білокопитник - ця рослина, чагарник, що росте в Європі, знімає симптоми сезонної алергії так само добре, як і деякі антигістамінні препарати.

Керцетін - цей флавоноїд, який входить до складу цибулі, яблук і чорного чаю, має протизапальні якості і блокує виділення гістаміну.

Пекуча кропива - коріння і листя цієї рослини використовують у лікуванні різних захворювань, від болю в суглобах до простатиту. Деякі люди використовують ліофілізоване листя цієї рослини в лікуванні симптомів алергії. Хоча дослідження не показали ніяких результатів.

Промивання носа - промивати слід розчином води, чайної ложки солі і чайної ложки харчової соди, це допоможе очистити і відкрити носові ходи.

Природне лікування не завжди означає безпечне. Деякі рослинні медикаменти можуть чинити побічні ефекти або взаємодіяти з ліками, які ви приймаєте. Перед тим, як почати лікування із застосуванням рослинних ліків і добавок, проконсультуйтеся з лікарем.

Як подолати весняну алергію

Якщо у вашому оточенні є рослини, то практично неможливо повністю уникнути алергічної реакції. Але ви можете ослабити прояви симптомів. Ось деякі поради, які допоможуть вам:

• намагайтеся залишатися в приміщенні у дні підвищеного вмісту пилку в повітрі (його кількість найвища, звичайно, вранці);

• щоб не пустити алергени в будинок весняними місяцями, не відкривайте вікна та двері. У такому випадку ефективним може бути очищувач повітря. Часто прочищайте повітряні фільтри у вашому домі. Також очищайте книжкові полиці, вентиляцію та інші місця, де може зібратися пилок.

Після прогулянки прийміть душ, оскільки на вас може осісти пилок.

Пилососьте двічі на тиждень. Під час прибирання надягайте маску, оскільки пилосмок може підняти в повітря пилок, цвіль і пил, які могли осісти на килимі.

18.04.2013



Рівне-Ракурс №10 від 18.04.2013p. 
На головну сторінку