Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №614 від 01.08.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Поради фахівця

Як безпечно стати поручителем при оформленні кредиту

У наш час нерідко трап­ляються випадки, коли рідні, близькі або друзі просять Вас стати їхніми поручителями. Наприклад, вони матимуть намір взяти кредит і проситимуть підписати договір поруки, яким Ви поручитеся за них перед банком. Звісно, щоб допомогти близькій людині, більшість із нас, не задумуючись, підпише такий договір поруки.

Але, як свідчить практика звернень громадян до центрів права РОГО “Комітет виборців України”, останнім часом почастішали випадки, коли поручителі залишаються в таких випадках обманутими. Тобто, поручившись за людину, поручителі самі стають боржниками.

Звісно, таких неприємних ситуацій було б менше, якби, з одного боку, у фінансових установах чітко пояснювали ризики, які може нести в собі укладення подібних договорів поруки. З іншого боку, часто люди самі не читають уважно договорів, які підписують, не звертають уваги на деталі і не звертаються за порадою до юриста.

Отож, про те, які ризики може містити у собі укладення договору поруки, розповідає виконавчий директор Рівненського КВУ, адвокат Микола ГЛОТОВ:

“Згідно з вимогами статей 553 і 554 Цивільного кодексу України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником. У разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором, як солідарні (рівні) боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Ви не позичали, але поручилися за того, хто позичив кошти. І відповідно, якщо він не може заплатити гроші, то банк вимагатиме від Вас їх заплатити. А якщо Ви не зможете чи не виявите бажання, але у Вас є у власності офіційно зареєстрований автомобіль, будинок чи квартира, то саме на них і можуть звернути стягнення. Тобто забрати Ваше майно в рахунок погашення боргу по кредиту.

Якщо ж Ви офіційно працюєте, то стягнення може бути звернуте на Вашу заробітну плату. Тобто, щомісяця за рішенням суду із зарплати буде забиратися частина коштів на погашення кредиту. Коли ж сума кредиту і нараховані відсотки, пеня та інше складають кільканадцять тисяч, то може статися так, що все життя доведеться платити банку.

Тому перш ніж підписувати договір поруки, раджу проконсультуватися із фахівцем. До речі, йдучи в банк, можна попросити, щоб туди з Вами пішов юрист/адвокат і перед підписанням договору переглянув його та пояснив Вам усі ризики. Адже не завжди те, що скаже (пояснить) фахівець банку, буде об’єктивним. Оскільки їхній інтерес ­ видати кредит. А Ваш ­ захистити свої інтереси (перестрахуватися). Саме це може допомогти зробити незалежний фахівець.

На завершення слід зазначити, що існують випадки, коли через суд можна спробувати визнати договір поруки припиненим. І в такий спосіб захистити власне майно від того, щоб його не забрав банк. Але такі випадки є індивідуальними і в кожній конкретній ситуації для того, щоб знати, як діяти, необхідно звертатися за порадою до юриста, адвоката чи іншого фахівця”.

01.08.2013Юридичний відділ РОГО КВУ



Рівне-Ракурс №10 від 01.08.2013p. 
На головну сторінку