Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №615 від 08.08.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Застереження

Коли засмага - ворог

Сьогодні, здається, немає людини, яка б не знала, що надмірне перебування на сонці ­ шкідливо, проте кожного літа історія повторюється. Дерматологам дедалі частіше доводиться мати справу з так званими відкладеними наслідками надмірного перебування під прямим сонячним промінням. Це злоякісні пухлини та яскраво виражені пігментні плями, ранні зморшки, порушення роботи щитовидної залози та інше.

Ласкаве сонячне проміння насправді дуже підступне. Аматорки загоряння разом із шоколадною засмагою, можуть одержати небезпечні і навіть смертельні захворювання. Зловживання сонцем провокує раннє старіння, шкіра отруюється ультрафіолетом і дегенерують сполучні тканини ­ основа еластичності дерми. Недарма говорять, що більше половини зморшок нам „малює” ласкаве сонечко. Надлишок сонячного опромінення шкодить і дорослим, і малим. Дітям до трьох років лікарі взагалі не радять перебувати на відкритому сонці. Однак слід пам’ятати, що відсутність сонячного опромінення так само шкідлива, як і його надлишок.

Правильний вибір ­ золота середина. Час перебування на сонці, а також інтенсивність засмаги потрібно збільшувати поступово. Засмагати винятково в ранкові та вечірні години. З 12 до 16 години на сонці краще не перебувати. Біла шкіра просто „згорить”, отримає опік. Якщо ж смаглявій шкірі дати надлишок сонячного опромінення, то це може призвести до розвитку онкозахворювань.

Отже, насамперед, перед поїздкою на південь, де сонце особ­ливо активне, шкіру необхідно познайомити з ультрафіолетом: для цього можна 2­3 рази прий­няти сонячні ванни.

Перед виходом на пляж необхідно прийняти душ, бажано використати скраб для тіла (це буде сприяти рівній засмазі), обов’язково нанести сонцезахисний крем. Причому, фактор захисту прямо залежить від кількості днів перебування на сонці. Якщо ви новачок ­ фактор повинен бути вище, якщо ваша шкіра вже придбала легкий бронзовий відтінок, фактор захисту можна зменшити. І необхідна умова ­ після будь­яких водних процедур сонцезахисний крем потрібно наносити заново.

Найстрашнішими ворогами людини є сонячні опіки. Людина, яка більше трьох разів „згоріла” до появи пухирів, має всі шанси занедужати раком шкіри. Якщо трапився опік, необхідно остудити це місце всіма відомими способами, окрім льоду. Підійдуть і кефір, і сметана, і примочки з чорного чаю або ромашки.

Дуже уважними потрібно бути людям, у яких на тілі є більше двадцяти родимок. Ризик занедужати меланомою в них підвищується. Якщо родимка збільшилася, змінила колір, форму, почала кровоточити, то необхідно негайно звернутися до лікаря.

Засмагати не слід при різних пухлинах, а також при захворюваннях щитовидної залози. Туберкульоз, виразкова хвороба, гепатит, ураження ДНК або дефіцит вітамінів груп С, В або ж білків ­ також є протипоказаннями для прийняття сонячних ванн. Не потрібно сонечко і людям, які „сидять” на різних антибіотиках, причому це протипоказання дійсне весь період лікування.

Добре засмагати повільно ­ під тентом. Адже парасолька захистить від прямого сонячного випромінювання, але при цьому світла, відбитого від піску чи води, цілком достатньо для досягнення досконалої краси літньої засмаги. Увага: сонцезахисні окуляри обов’язкові і в разі засмаги під прямими сонячними променями, і при загорянні під тентом.

Після прийняття сонячних ванн не варто митися з милом, адже воно пересушує шкіру й знежирює її. Ідеальним для цього може бути зволожуючий гель для душу і дуже добре, якщо він буде спеціальним для використання після засмаги.

Також не варто користуватися туалетною водою або лосьйонами, які містять спирт, адже під їхнім впливом шкіра стане більш чутливою до ультрафіолету, на ній можуть з’явитися плями, подразнення і, що зовсім погано, ­ алергічні реакції.

Після солоної води об­ов’я­з­ково прийміть душ і витріть краплі води ­ через них можна отримати мікроопіки.

Ще одне важливе правило ­ відразу після прийому їжі та на голодний шлунок загоряти не можна. І в тому, і в іншому випадку буде велике навантаження на організм.

І вже чого не слід робити точно, так це вживати під час засмаги спиртні напої: вони підсилюють кровообіг, шкіра вбирає більше ультрафіолету й швидше червоніє.

Пам’ятайте ­ краще „недозасмага”, ніж „перезасмага”.

Також пляжним любителям можна порадити збільшити кількість антиоксидантів в їжі. Їжте більше свіжих овочів, фруктів і ягід, пийте натуральні соки та настої, відвари листя чорної смородини, малини, вишні та інших дико­ і культурно­зростаючих рослин.

Після відпустки ми повертаємося додому. Але як хочеться продовжити спогади про відпочинок і, звичайно, зберегти засмаглу шкіру якомога довше. Щоб зберегти шоколадний відтінок, необхідно щодня живити шкіру, наносити зволожуючі емульсії або лосьйони, що збереже вашу шкіру від лущення.

Такі основні правила, дотримуючись яких, кожна людина зможе не лише зберегти красиву засмагу, але й молодість, і здоров’я. Відпочинок буде приносити максимум задоволення без шкоди для здоров’я. Безпечна засмага ­ запорука здоров’я.

І запам’ятайте ­ до всього потрібно підходити з розумом, все добре в міру!

08.08.2013Інна СЛИВІНСЬКА, методист НМЦ ЦЗ та БЖД



Рівне-Ракурс №10 від 08.08.2013p. 
На головну сторінку