Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №617 від 22.08.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Поради фахівця

Кишкові інфекції

Кишкові інфекції

Кишкові інфекції є одними з найбільш поширених в усьому світі інфекційних захворювань людини. Навряд чи знайдуться такі люди, які не перенесли кишкову інфекцію хоча б один раз за своє життя. Але на сьогоднішній день вирішені далеко не всі питання, пов’язані з профілактикою цих хвороб. Кишкові інфекції є постійними супутниками людини.

З одного боку, це пояснюється величезною кількістю даних збудників захворювань у нав­колишньому середовищі і, відповідно, великою ймовірністю попадання їх у воду та їжу, через які і відбувається зараження людей. З іншого боку, збудники кишкових інфекцій мають здатність довго зберігатися в природі, при збігу сприятливих умов знаходять місця, придатні для розмноження, при цьому їх стає все більше і більше. Це не лише призводить до збільшення ризику зараження людей, але й у ряді випадків сприяє поширенню інфекцій на знач­них територіях.

Кишкові інфекції ­ група інфекцій, що викликає захворювання травного тракту з основ­ними клінічними проявами, такими як підвищення температури тіла, пронос, блювання. До кишкових інфекцій відносяться такі небезпечні захворювання, як черевний тиф, дизентерія, харчові токсикоінфекції, сальмонельоз, ботулізм, гастроентероколіти. Всі ці захворювання виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів або води, які проникають в організм людини через брудні руки, продукти харчування. Кишкові інфекції поширені повсюдно навіть у розвинутих країнах, характеризуються високим рівнем захворюваності. Це одні з найчастіших інфекційних хвороб у дітей.

Для кишкових інфекцій характерна літньо­осіння сезонність, саме в цей період відбувається ріст захворюваності. Це пов’язано з активізацією шляхів передачі інфекції, зі сприятливими умовами для зберігання і розмноження збудників у зовнішньому середовищі, зі змінами в організмі людини, які відбуваються у літньо­осінній період, а саме ­ зниження його реактивності під впливом сонячного випромінювання, відпочинок в природних умовах, зниженням кислотності шлункового соку. Збудники кишкових інфекцій передаються за допомогою фекально­орального механізму, харчовим, водним, контактно­побутовим шляхами. Факторами передачі є харчові продукти, вода, кухонний інвентар, руки, мухи. Джерелом інфекції може бути хвора людина з клінічними проявами інфекції або здоровий бактеріоносій. Носії становлять епідеміологічну небезпеку, оскільки вони ведуть активний спосіб життя, при цьому контактують зі здоровими людьми, займаються приготуванням страв, будучи хворими, працюють на об’єктах громадського харчування, на підприємствах, що займаються виготовленням продуктів харчування.

Наявність збудників, їх розмноження в продуктах харчування не впливає на їх смакові якості. Інфіковані продукти на смак і вигляд не відрізняються від безпечних та якісних. Час від зараження до перших клінічних проявів захворювання триває від декількох годин до двох­трьох діб.

Згідно даних епідеміологічного анамнезу, хворі пов’язують захворювання на кишкові інфекції з вживанням продуктів харчування, які були придбані на стихійних ринках, у місцях несанкціонованої торгівлі, при вживанні продуктів, які пройшли недостатню термічну обробку.

У місті Рівне за 7 місяців 2013 року зареєстровано 275 випадків гострих кишкових інфекцій, а також 76 випадків сальмонельозу, що перевищує показники минулого року.

При аналізі факторів передачі інфекції серед хворих на кишкові інфекції, зареєстрованих в місті Рівне, встановлено, наприклад, що більше 50% захворювань виникло при вживанні в їжу продуктів харчування зі стихійних ринків, продуктів сумнівної якості. Так, за 7 місяців поточного року

25 % факторів передачі інфекції пов'язано з вживанням в їжу овочів (огірків, помідорів) та фруктів (полуниць, персиків, нектаринів, ягід, кавунів та динь), які, зі слів хворих, недостатньо якісно оброблялись перед вживанням, а по­простому ­ навіть не мились перед вживанням. Серед факторів які викликали захворювання сальмонельозом ­ більше 50% пов’язані зі вживанням яєць, у тому числі сирих або таких, що пройшли недостатню термічну обробку. Звертає на себе увагу те, що майже всі яйця були куплені на стихійних ринках або привезені з приватних господарств.

Більшість спалахів виникає внаслідок недотримання санітарно­гігієнічних вимог, залучення носіїв кишкових інфекцій до приготування страв на гостинах, урочистостях.

У випадку виявлення перших ознак шлунково­кишкових розладів необхідно терміново звернутись до лікувальної установи. Не рекомендовано займатись самолікуванням.

22.08.2013Лікар­епідеміолог Світлана ЗЯТКЕВИЧ



Рівне-Ракурс №10 від 22.08.2013p. 
На головну сторінку