Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №621 від 19.09.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Батькам на замітку

Обережно, травматизм у школі

Обережно, травматизм у школі

Щорічно навчальний рік починає статистику дитячих травм. Велика частина з них трапляється безпосередньо на заняттях, під час перерв та на уроках з фізичного виховання, трудового навчання, фізики, хімії. При будь­якій травмі необхідно звернутися до лікаря. Проте слід знати деякі правила першої долікарської допомоги при різних видах ушкоджень.

Забиття найчастіше виникає внаслідок ударів тупим предметом. Основними його ознаками є біль, порушення функції пошкодженого органу, припухлість і синяк що набуває зеленого, а згодом ­ жовтого кольору. Перш за все необхідно створити спокій пошкодженому органу. На місце забиття покласти холод, що зменшить набряк і крововилив.

Розтягнення зв'язок суглобів виникають внаслідок надмірного згинання чи розгинання при піднятті ваги, падінні, під час бігу. Розтягнення зв'язок супроводжується болем, обмеженням руху і набряком в ділянці травми. Перша допомога полягає у створенні хворому повного спокою, накладанні тугої пов’язки, а на поверхню – холоду. При розривах зв’язок верхню кінцівку фіксують косинкою, а нижню ­ транспортною шиною.

Вивихи найчастіше виникають у результаті механічної травми. Симптомами вивиху є: біль у ділянці суглоба, деформація ділянки суглоба, відсутність активних і неможливість пасивних рухів у суглобі, вимушене положення кінцівки. Перша допомога направлена на зменшення болю: необхідно прикласти холод на ділянку пошкодженого суглоба, створити нерухомість кінцівки. При вивиху верхньої кінцівки її фіксують за допомогою косинки, при вивиху нижньої кінцівки її іммобілізують з допомогою шин. Не слід самому пробувати вправляти вивих. Цю процедуру повинні виконувати лікарі.

Переломи поділяються на відкриті і закриті. До закритих належать такі переломи, при яких шкіра на місці перелому не пошкоджується. При відкритих переломах мають місце пошкодження м’яких тканин, в т. ч. і шкіри, що може бути результатом впливу травмуючої сили ззовні або відламку кістки зсередини. Рана – це вхідні ворота для інфекції, тому може розвинутися гнійне запалення м’яких тканин, що оточують кістку, запалення самої кістки і навіть загальне зараження крові. При відкритому переломі перша допомога, перш за все, полягає в зупинці кровотечі і накладанні стерильної пов’язки, спокій пошкодженій кінцівці забезпечують накладанням шин.

Хімічні опіки виникають при дії на шкіру агресивних хімічних речовин: кислот, лугів тощо. Якщо кислота або луг потрапила на шкіру через одяг, то спочатку треба змити її водою з одягу, а потім обережно розрізати і зняти з потерпілого мокрий одяг, після чого промити шкіру великою кількістю проточної води протягом 20­25 хвилин. При попаданні на тіло людини кислоти або лугу у вигляді твердої речовини необхідно видалити її сухою ватою, а потім промити водою. При хімічному опіку повністю змити хімічні речовини водою не вдається. Тому необхідно обпечену ділянку шкіри просушити і накласти стерильну пов’язку.

При ураженні електричним струмом, насамперед, потрібно звільнити потерпілого від контакту з електрострумом (людина, що надає допомогу, має бути одягнена у гумові чоботи і рукавички). При зупинці дихання проводять штучне дихання, яке не припиняють протягом тривалого часу до надання кваліфікованої медичної допомоги.

19.09.2013Інна СЛИВІНСЬКА, методист НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області



Рівне-Ракурс №10 від 19.09.2013p. 
На головну сторінку