Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №635 від 26.12.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація фахівця

ПРИМХЛИВИЙ МЕТЕЛИК

Щитоподібна залоза розміщується в передній частині шиї і складається з двох половинок, з’єднаних перешийком. Формою вона нагадує метелика, що розправив крила.

Цей важливий орган виробляє і накопичує гормони йоду, що беруть участь в регуляції обміну речовин, стимулюють роботу дихальної системи і серця, впливають на імунітет. Будь­яке відхилення в її розвитку несе серйозну загрозу організму. Саме тому важливо слідкувати за її станом.

Первинний огляд щитоподібної залози можна провести самос­тійно. Встаньте перед дзеркалом і уважно огляньте шию: поверніться спочатку в анфас, потім в профіль. У нормі ніяких видимих припухлостей не повинно бути. Відкиньте голову назад, зробіть ковток води і під час ковтання пропальпуйте шию між кадиком і ключицями. Насторожити можуть будь­які нерівності чи вузлики. При наявності сумнівних ознак не можна зволікати з візитом до лікаря.

Діагностикою та лікуванням хвороб щитоподібної залози займається ендокринолог. Він проведе обстеження і підкаже, чи варто більш детально обстежити орган, чи ви дарма переймаєтесь.

Окрім пальпації, лікар проводить УЗД­діагностику. Це обстеження допомагає визначити розмір залози, ступінь її збільшення, наявність чи відсутність вузликів.

Часто ендокринолог призначає аналіз крові на гормони. Це необхідно для того, щоб зрозуміти, який саме збій виник у роботі щитоподібної залози.

Найпоширеніші хвороби щитоподібної залози пов’язані або з підвищеною, або з пониженою функцією органу.

Зниження функції носить наз­ву гіпотиреоз ­ нестача гормону. У пацієнтів з подібним діагнозом відмічаються в’ялість, сонливість, швидка втомлюваність, ламкість нігтів, випадіння волосся, сухість шкіри.

Підвищення функції, гіпертиреоз, надлишок гормону. У даному випадку людина скаржиться на знижену вагу при підвищеному апетиті, нервову збудливість, пітливість, болі в області серця, аритмію, стоншення волосся, передчасне старіння шкіри.

Окрім того, жителі великих міст нерідко звертаються до ендокринолога зі скаргами на появу припухлості на шиї ­ зобу. Він може виникнути і при зниженій, і при підвищеній, і навіть при нормальній функції залози. Також причиною його появи часто буває йододефіцит. При нестачі йоду організм намагається сам впоратися з проблемою за рахунок більш активної роботи щитоподібної залози, внаслідок чого її розміри збільшуються.

Серед причин йододефіциту, на жаль, є і такі, на які ми не можемо вплинути. Наприклад, несприятлива екологічна обстановка. Та все ж є фактори, що цілком залежать від нас. У першу чергу це харчування.

Здорове харчування має включати м’ясо, молоко, рибу, морепродукти. Намагайтеся не зловживати засмагою: ультрафіолетові промені руйнують білок, який необхідний для роботи щитоподібної залози. Ну і, звісно ж, менше нервуйте. Коли організм відчуває стрес, порушується вироблення гормонів, необхідних для підтримки безперебійної роботи щитоподібної залози.

Не забувайте про своєчасну діагностику. Захворювання щитоподібної залози успішно лікують, але все ж ліпше попередити їх розвиток, розпізнавши на ранній стадії.

Увага!

Зверніться до лікаря при таких симптомах:

• відчуття припухлості в області шиї;

• зменшення або збільшення ваги;

• втома(особливо при пробудженні);

• судоми та біль у м’язах;

• часті закрепи;

• підвищення рівня холестерину;

• тривалі чи часті депресії.

26.12.2013Лікар­методист ОЦЗ Галина КАШПЕР



Рівне-Ракурс №10 від 26.12.2013p. 
На головну сторінку