Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №251 від 02.08.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Погляд у історію

Вулицями Рівного

Вулицями Рівного

Від мамонтів - до сучасності

Нещодавно кандидат історичних наук, викладач РДГУ Олена ПРИЩЕПА презентувала рівнянам книгу “Вулицями Рівного”. Про найцікавіші моменти з історії обласного центру - в розмові з науковцем.

П’ятнадцять тисяч років тому на околиці Рівного, поблизу села Бармаки, з’явилися перші поселення. Як свідчать археологічні розкопки наші пращури успішно полювали на мамонтів. Так-так, землею, якою ми ходимо, бігали тварини з бивнями, яких наші предки заганяли в ями, різали, смажили на вогні і їли!

Варто знати, що в ті часи клімат на нашій території був такий, як сьогодні на Півночі, - земля була вкрита тонким шаром льоду, і лише влітку температура піднімалася до 10 градусів тепла. Та наші предки адаптувалися до цих умов! У наметах, зроблених з кісток та шкіри тварин, розпалювали вогнище. Одяг шили зі шкур мамонтів, навіть прикраси виготовляли з мушель та бивнів. Підтвердження цьому є: археологи ще й досі знаходять кістки мамонтів на території Бармаків.

...Колесо історії крутиться. Тепер Рівне - це сучасне місто з сучасними вулицями. Останні криють у собі безліч таємниць та ключів до історії Рівненщини.

- У назвах вулиць Рівного - мова нашої рідної землі, - говорить дослідниця. - Наприклад, сучасна вулиця Симона Петлюри називалася Аптечною, бо тут була свого часу побудована перша аптека. Вулицю Пушкіна називали В’язничною, бо у будинку, де нині розташовані цехи швейної фабрики, утримували в’язнів. Оскільки в Рівному процвітали ремесла, чимало вулиць старого Рівного називалися відповідно - Рибною (не існує), Ковальською (не існує), Пекарською (сучасна Лісовської), Миловарною (П.Калнишевського).

До сьогодні збереглася назва вулиці Замкової, що вела колись до княжого замку. На вулиці Шкільній колись були розташовані єврейська школа та синагога.

- Оскільки у Рівному постійно проживали люди різних національностей, - продовжує дослідниця, - назви деяких вулиць набули етнічного забарвлення. Наприклад, сучасна вулиця Гетьмана Мазепи називалася Німецькою. Тільки от чому теперішня вулиця Петра Могили називалася Африканською - до цього часу лишається загадкою. Була в Рівному і вулиця Американська (сучасна вулиця Маяковського).

Більш зрозумілою була назва передмістя Кавказ (район ЗОШ № 5 Рівне), підвищене розташування якого могло асоціюватися з горами. Умотивованою можна вважати назву передмістя Грабник, оскільки саме граб, як різновид дерева, складав основну частину лісового насадження на східній околиці міста.

- Чия тільки рука не “закреслювала” старі топоніми Рівного! - говорить Олена Прищепа. - Причетні до цього і польська влада, і радянська. Під час останньої війни ламали голову над перейменуванням рівненських вулиць на догоду своїм арійським амбіціям і німецько-фашистські окупанти. Сучасні перейменування теж не можна завжди назвати вдалими, - вважає Олена Прищепа. - А ви, до речі, знаєте історію вашої вулиці?..

02.08.2006Ольга ДОЛЯ



Рівне-Ракурс №10 від 02.08.2006p. 
На головну сторінку