Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №666 від 24.07.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Закон і ми

Олександр Ляшук про плюси і мінуси нового порядку реєстрації прав власності на нерухомість

Олександр Ляшук про плюси і мінуси нового порядку реєстрації прав власності на нерухомість

Як відомо, з 12 лютого 2014 року в Україні набули чинності нові правила реєстрації прав на нерухомість, покликані спростити дану процедуру, заощадивши час і сили українців. Однак на практиці українці стикаються не тільки з перевагами нової системи, але і з її недоліками. “Рівне-Ракурс” вирішив з’ясувати в голови Рівненського регіонального відділення Асоціації фахівців з нерухомості України, директора агентства нерухомості “Цитадель” Олександра ЛЯШУКА (на фото), в чому полягають плюси і мінуси останніх нововведень.

Позитивні сторони

- Передовсім, торкнулися зміни оформлення оренди земельних ділянок, - зазначив наш постійний експерт із питань нерухомості. - Якщо раніше для здійснення такої процедури потрібна була обов’язкова наявність трьох складових - оформлення договору оренди, реєстрація права власності на ділянку землі та продовження договору оренди, які можна було отримати в різних органах, то тепер вся необхідна документація буде реєструватися в особливому розділі реєстру. Таким чином, в три рази скоротилася кількість здійснюваних дій і в сім разів - документів, що подаються для реєстрації договору оренди.

16 квітня Верховна Рада прийняла, а 7 травня в.о. президента Олександр Турчинов підписав Закон “Про внесення змін до статті 19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, яким суттєво спрощується реєстрація права власності на будинки, побудовані в сільській місцевості. Якщо раніше для реєстрації права власності на сільську нерухомість необхідною була наявність техпаспорта, то тепер достатньо буде надати заяву і відповідну виписку з погосподарської книги. Ця постанова поширюється на сільську нерухомість, яка була побудована до 5 серпня 1992 року. Технічний паспорт необхідно буде пред’явити тільки власникам тієї нерухомості, у виписці яких відсутні дані стосовно технічних характеристик нерухомого об’єкта. Документом, що засвідчує право власності на землю, виділену під нерухомість, буде також рішення сільради щодо передачі у власність (або користування) певної ділянки землі.

Торкнулися спрощення та реєстрації кооперативних квартир. Труднощі зі збором всієї необхідної документації для реєстрації квартир виникали завжди, але особливо тоді, коли це стосувалося реєстрації кооперативних квартир. Згідно зі старим порядком, власник кооперативної квартири, який з якихось причин не підтвердив своє право власності, а значить, не має відповідного документа, повинен був надати всі необхідні документи на землю, що підтверджують прийняття нерухомості в експлуатацію, присвоєння адреси тощо. Саме на стадії збору і виникали проблеми у власників квартир у таких будинках. Новий же порядок значно спростив процедуру: тепер для цього необхідно надати лише техпаспорт і довідку з кооперативу, що підтверджує сплату пайових внесків.

До позитивних нововведень можна віднести також можливість реєстрації нерухомості за допомогою “Укрпошти” і введення практики електронної черги в органах Держреєстру. Останнє, зокрема, покликане боротися з корупцією, коли при реєстрації людині повідомляли, що скоротити чергу перед ним можна за окрему плату.

Нарешті, з 8 травня поточного року, згідно зі згаданим вище законом, нотаріуси зможуть видавати виписки з Єдиного державного реєстру - раніше таким правом володіли тільки державні реєстратори. Однак, незважаючи на всі спрощення та удосконалення, недоліки у чинної системи реєстрації права власності, як і раніше, залишаються.

Негативні сторони

- Насамперед, - звернув увагу експерт, - на сьогоднішній день не досягнута головна мета нового порядку реєстрації нерухомого майна - до цих пір не визначений остаточний перелік документів, які необхідно подати для здійснення державної реєстрації. У теорії передбачається приведення всієї документації до спільного знаменника, проте на практиці, залежно від виду нерухомості, власнику доводиться надавати додаткову документацію.

Другий, не менш істотний недолік нового порядку - збільшення тривалості реєстрації нерухомості при угоді купівлі-продажу. Хоча нові правила реєстрації нерухомості і передбачають значні спрощення при збиранні та здаванні документації, однак часу, який буде потрібно витратити на цю процедуру при угоді купівлі-продажу, вимагають більше, ніж при старому порядку. Якщо раніше власник нерухомості міг напряму звернутися до нотаріуса для здійснення угоди купівлі-продажу, витративши кілька годин на реєстрацію, то тепер для здійснення останнього знадобиться близько 14 днів. Останнє пояснюється тривалим розглядом заяви, яку, згідно з новим порядком реєстрації, власник нерухомості повинен особисто подати до реєстраційної служби.

Існує також і проблема у визначенні повноважень нотаріусів. Згідно з новим порядком, перш ніж зареєструвати право власності на власника, нотаріус зобов’язаний спершу вчинити нотаріальну дію. Останньому ж заважає неясність деяких нормативних законодавчих нововведень.

Як бачимо, незважаючи на всі удосконалення, існуюча система реєстрації права власності на нерухомість як і раніше вимагає деякого вдосконалення, пов’язаного з її практичним застосуванням.

24.07.2014Рівненське регіональне відділення АФНУ 33000, м. Рівне, вул. Набережна, 14; Тел.: (0362) 64-37-71, 64-37-72, моб. (050) 674-68-07Рівне-Ракурс №10 від 24.07.2014p. 
На головну сторінку