Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №675 від 25.09.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Книга Антирекордів України

Що знищує українських чоловіків?

За останніми науковими дослідженнями, приблизно 70% українців старші за свій паспортний вік на 4-5 років, у 20% – біологічний і паспортний вік збігаються і лише близько 10% жителів нашої країни трохи молодші за свої справжні роки. Йдеться, кажуть учені, про справжній, або біологічний вік.

Та ці цифри, так би мовити, щось на зразок середньої температури по лікарні, а якщо говорити окремо про чоловіків і окремо – про жінок, українським представникам сильної статі не позаздриш – більшість із них старші за свій календарний вік як мінімум на 10 років. Тож уже зараз вони виходять на пенсію не в 60, як записано у паспорті, а як мінімум у 70-річному віці!

Причому Київщина, за даними експертів, – серед областей-рекордсменів за темпами старіння й низькою тривалістю життя саме чоловіків. Винні хвороби, стреси й економічні негаразди.

То що ж це за звір такий – наш біологічний вік? Коли ми говоримо, що хтось на вигляд старший за свої роки, то якраз і йдеться про цей показник? Якщо не вдаватися в хитромудрі наукові визначення, це – саме той вік людського організму, який показує, скільки років людині насправді. Його годинник цокає в наших клітинах, органах і системах, а не визначається записом у паспорті. Календарний (паспортний, хронологічний) вік ніколи не був достатнім критерієм стану здоров’я людини.

Відомо, що люди старіють по-різному. Багато в чому це залежить від спадковості і способу життя. Особливо це помітно у другій половині життя, коли однолітки можуть сильно відрізнятися за станом свого здоров’я, а значить, за біологічним віком. Справа в тому, що і в 30 років можна бути руїною, а в 50 бути володарем відмінного здоров’я і мати високу працездатність. Тому саме біологічний вік буде набагато точнішим показником.

Геронтологи (фахівці, які вивчають процеси старіння людського організму) кажуть, що жінки старіють повільніше й живуть на 6-8 років довше, аніж чоловіки. Та це – у Європі й інших розвинутих країнах. Українські ж чоловіки живуть менше за жінок аж на цілих 11 років! Причому медики зазначають, що велика життєздатність жінок зберігається впродовж усього життя. Це тому, що на тривалість життя протилежних статей впливають різні чинники. Для жінок найважливішими є сім’я, діти і задоволеність сексуальним життям. А для чоловіків найчастіше – успішна кар’єра, яка вимагає витрат певних ресурсів здоров’я. Існує жарт, мовляв чоловіки живуть менше, бо в них є дружини. Але статистика каже, що одружені чоловіки живуть набагато довше, ніж неодружені.

У розвинутих країнах, на відміну від України, біологічний вік більший від паспортного лише в 30-40% людей. У країнах ЄС після 45 люди в середньому проживають ще 35 років, в Україні – не більше 25 років. Саме тому у нас набагато менша і очікувана середня тривалість життя, яку зазвичай розраховують демографи. Так ось, цей показник для українців (мається на увазі і чоловіків, і жінок) – усього 68 років, тоді як у представників скандинавських країн – 80років. Тож ми тут, виявляється, недалеко втекли від Гвінеї (там 66,8 року) й посідаємо аж 123-є місце серед 187 країн світу.

Але чому наші люди, і особливо чоловіки, старіють так швидко? “Суть процесу старіння, – пояснює заступник директора Інституту геронтології АМНУ з наукової роботи Олег Кульчицький, – полягає у розбалансованості складних систем людського організму. Якісь органи й системи зношуються й старіють швидше, аніж інші, й тому в організмі виникають певні збої у його діяльності. Тобто якісь системи більше схильні до патологій і захворювань старості, інші – менше, а ось той дисбаланс, який при цьому виникає, якось визначити наперед насправді дуже важко”.

25.09.2014



Рівне-Ракурс №10 від 25.09.2014p. 
На головну сторінку