Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №254 від 23.08.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Що ми їмо?

»Ой чи живі, чи здорові всі родичі гарбузові?..»

»Ой чи живі, чи здорові всі родичі гарбузові?..»

Здається, немає людини, яка б не любила кавун чи диню. У рожевій м’якоті та медовій скибці зібрані всі дари щедрого літа. Ці баштанні культури разом з іншими фруктами поповнюють наш організм вітамінами й допомагають уникнути немилосердної осінньої депресії.

Кавуном утамовуємо голод і спрагу, їмо його на десерт з бринзою, з морозивом тощо. Проте, з огляду на здорове харчування, це, мабуть, неправильно. Адже і кавун, і диня є стравами самодостатніми.

Велику лікувальну силу має кавун, бо ж недаремно входив він до так званої “кремлівської дієти”. Що ж, вельможі всіх часів і народів завжди прагнули подовжити своє життя. Список недуг, при яких веселий “смугастик” протипоказаний, значно коротший від переліку його цілющих властивостей. Проте він є.

Як розповіла кореспонденту “РР” лікар відділення дитячої інфекції Рівненської центральної міської лікарні Надія СИДОРУК, утриматися від кавунів рекомендується пацієнтам із загостренням виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, колітом. Ниркова недостатність, водянка також є протипоказами до вживання кавунів. І тим, хто хворіє на цукровий діабет, теж треба споживати солодку скибку під контролем лікаря. Утриматися від смакування кавуном варто і надто гладким особам. Кавун містить усі три види природного цукру - сахарозу, глюкозу та фруктозу, тому є доволі калорійним.

Щодо дині, то ми рекомендуємо їсти її справді у проміжках між сніданком, обідом і вечерею. Медові скибки дуже корисні тим, хто потерпає від дистрофії, анемії. Калій, що міститься в дині, сприяє роботі серця, допомагає впоратися з гіпертонічною хворобою. Але обережними з динькою мають бути матері, які годують дітей грудьми. У малят можуть виникнути прикрощі з кишківником. Огрядним людям та діабетикам також не варто часто їсти дині.

- Кажуть, що в сезон кавунів ними частенько можна отруїтися. Якщо це так, то які ознаки кавунового отруєння?

- У сезон овочів-фруктів дійсно виникають проблеми зі шлунково-кишковим трактом і в дорослих, і у дітей. Однак не можу назвати випадку зі своєї практики, коли отруєння настало від того, що скуштував кавуна. Коли ми запитуємо хворого, що саме він вживав у їжу, то у відповідь чуємо, що в той день їв і абрикоси, і сливи, і овочеві салати тощо.

І, все ж, усім людям, вибираючи кавун, слід звертати увагу на те, щоб плід був якісним і не спричинив отруєння. А таке може бути, бо кавуни здатні накопичувати хімічні речовини з грунту та повітря. Однак нітрати, які містяться в кавуні, іноді менш небезпечні, ніж інфекція, що може бути на поверхні шкірки.

- Порадьте, як її уникнути.

- Це просто: мийте кавун з милом, щіткою, і навіть ошпарюйте його окропом. Також мийте ретельно руки перед їжею.

- І, все-таки, якщо людина відчула нездужання, у неї підвищилася температура, почався пронос, що робити?

- Коли з’явилися перелічені вами ознаки, характерні для кишкової інфекції, то, найперше, слід пити якомога більше перевареної води, ліпше - підсоленої, щоб уникнути зневоднення організму. Після промивання доречно прийняти активоване вугілля. Щоб загальмувати пронос, якщо немає під рукою ліків, треба зробити кілька ковтків свіжої чайної заварки або відвару кори дуба. А тоді негайно мчіть до лікаря.

23.08.2006Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 23.08.2006p. 
На головну сторінку