Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №713 від 30.06.2015p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

“Кайф” за ціною життя

Схоже, дві дати в кінці червня Міжнародний день боротьби з наркоманією і День молоді, що припадають на останню неділю місяця збігаються невипадково, адже основними споживачами наркотиків є молодь і підлітки. Боротися з цим лихом людство намагається вже впродовж кількох десятиліть, однак статистика свідчить: поки що перемога на боці підступного ворога.

Насторожує фактор, так званого омолодження наркоманії, адже в полон наркотичного дурману втягуються підлітки у віці 13-14 років. Так, нещодавно проведене фахівцями ОЦЗ анкетування серед молодих людей засвідчило, що понад 40 відсотків молодих людей хоча б раз, але пробували наркотичні засоби. Серед причин, які спонукали до цього кроку, на першому місці цікавість, неспроможність відмовити друзям, бажання нових відчуттів.

Часто, перебуваючи у стані наркотичного сп’яніння, молоді люди стають нерозбірливими у своїх статевих зв’язках і , окрім залежності від наркотиків, отримують ще букет хвороб, які передаються статевим шляхом, під час опитування з’ясовується: більшість любителів гострих відчуттів знають про небезпеку ін’єкційних наркотиків. Чи не тому останнім часом й спостерігається тенденція до зменшення “прихильників ін’єкцій”? Натомість входять в моду інші форми отримання кайфу: ковтання пігулок, куріння. Дехто вважає, що так звані легкі наркотики на зразок коноплі не є безпечними для здоров’я, проте, вважають фахівці, саме вони провокують до вживання більш сильних препаратів, що врешті-решт призводить до серйозних психічних розладів.

- Випадки, коли людині вдається здолати залежність від наркотиків і повернутися до нормального життя, практично поодинокі, радше це винятки із правил, - вважає головний лікар ОЦЗ Микола Юзвенко.- Зазвичай, після тривалого вживання наркотичних засобів мала ймовірність стати здоровою повноцінною людиною. Як свідчить статистика, середня тривалість життя ін’єкційного наркомана 5 - 6 років. Лише 2% наркоманів виліковуються, інші 98% - гинуть. Більшість із них не досягає 30 –річного віку. Тривожно, що 95% - це молодь у віці 15 - 30 років. Бентежить й те, що у ході бесід фахівців обласного центру здоров’я з учнями 8-9 класів рівненських шкіл виникали запитання на зразок: яка доза наркотичних речовин є безпечною, і як швидко можна захворіти вживаючи дурман-зілля?, - тобто питання ставилося дещо в іншому ракурсі: вони не хочуть відмовлятися від своїх шкідливих звичок, а прагнуть лише дізнатися, в який спосіб послабити їхню згубну дію на людський організм. Аргументи, що для наркотику і одного разу забагато, для декого поки що не є переконливими.

Наркоманія – соціальне зло і шляху до цієї біди необхідно поставити, насамперед, профілактичні заслони, - зазначає лікар- методист ОЦЗ Галина Кашпер. Насамперед слід використовувати сучасні форми пропаганди здорового способу життя у навчальних та оздоровчих закладах, активно залучати до співпраці студентів-волонтерів, адже згідно з даними німецьких досліджень ефективність від профілактичної діяльності складає не так вже й мало - 20 відсотків, від медикаментозного лікування – лише 1-2. Ці цифри ще раз підтверджують беззаперечну істину – хворобу легше попередити, аніж потім тратити сили і засоби на її подолання.

30.06.2015Ніна Мініч, редактор прес-центру ОЦЗ



Рівне-Ракурс №10 від 30.06.2015p. 
На головну сторінку