Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №205 від 15.09.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Маю право

Як повернути аліменти...

з місць позбавлення волі

Нещодавно в редакцію “РР” надійшов лист від нашої читачки з с.Здовбиця Здолбунівського району Ірини Попової, яка вже втратила надію на те, що її колишній чоловік, що донедавна відбував покарання у Володимирецькій виправній колонії, колись-таки виплатить їй заборговані аліменти. Шукаючи вихід зі скрути, в якій опинилася малозабезпечена сім’я (жінка сама виховує двох маленьких дітей), Ірина звернулася в державну виконавчу службу Здолбунівського району з проханням видати їй довідку про те, що упродовж тривалого періоду вона не отримувала аліментів.

“Мій колишній чоловік, - пише Ірина, - уже майже два місяці тому звільнився з колонії, однак державний виконавець відмовляється надати мені довідку, мотивуючи це тим, що виконавчий лист, який ще не надійшов із колонії, я сама повинна звідти привезти. Тільки тоді, за словами працівника виконавчої служби, він зможе прийняти від мене заяву про несплату аліментів.

Прошу, допоможіть мені, будь ласка. Я впевнена, що це питання хвилює не тільки мене. З нетерпінням чекатиму відповіді”.

На прохання кореспондента “РР” ситуацію прокоментувала начальник відділу державної виконавчої служби м.Рівне Людмила ГРИГОРІЙЧУК:

- У цій ситуації адміністрація виправної колонії, яка не повернула виконавчій службі виконавчий лист, допустила грубе порушення. На даний час, найімовірніше, цей виконавчий лист повернутий у Володимирецьку виконавчу службу, тому найкраще звернутися саме туди, при цьому вказати на конкретні обставини. Необхідно зробити письмовий запит про надання довідки про отримання аліментів за певний період або про їх неотримання, тому що, швидше за все, в довідці буде вказано, що боржник не сплачував аліменти. Володимирецька виконавча служба зобов’язана звернутися у виправну колонію, щоб отримати звідти виконавчий документ і надати таку довідку. А бухгалтерія виправної колонії повинна видати довідку про розмір отриманих чи не отриманих аліментів.

Не можна зобов’язувати жінку, щоб вона сама їхала у виправну колонію. Є державна установа, яка зобов’язана надавати такі довідки за письмовою заявою стягувача. Це або адміністрація виправної колонії, або державний виконавець, якщо виконавчий лист повернутий у виконавчу службу. Відмовити в прийнятті заяви не має права жодна державна установа. Заяву необхідно прийняти і роз’яснити жінці, що в Здолбунівській виконавчій службі немає такого виконавчого провадження.

Порядок стягнення аліментів регламентується статтею 74 закону України “Про виконавчі провадження”, яка передбачає, що аліменти – це періодичний платіж і, в першу чергу, залежить від доходів боржника. Категорія боржників, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі, на жаль, найбільш неблагополучна. На сьогодні ті, хто відбуває покарання у виправних колоніях, не отримують майже ніяких доходів, тому за місцем відбування покарання аліменти з них не утримують.

В даному випадку Здолбунівська виконавча служба, відповідно до ст.20 закону України “Про виконавчі провадження” направила виконавчий документ за місцем відбування покарання боржником, але не безпосередньо в колонію, а, як передбачає закон, у Володимирецьку районну виконавчу службу. А звідти в колонію надіслали розпорядження, в якому було зазначено, що при звільненні боржника чи при повному виконанні виконавчого документа підлягає негайному поверненню з відміткою про повернення стягнення у відділ державної виконавчої служби, який його направив. Тобто, якщо, наприклад, боржник звільнився з виправної колонії 20 вересня, то адміністрація виправної колонії зобов’язана не пізніше наступного дня після звільнення, згідно з нормами цивільно-процесуального законодавства, направити цей виконавчий лист у Володимирецьку районну виконавчу службу. На виконавчому листі повинна бути поставлена відмітка про звільнення боржника з виправної колонії і направлення за місцем проживання.

На жаль, це непоодинокий випадок. Часто бувають ситуації, коли виправні колонії затримують повернення виконавчих документів. Якщо це виконавчий документ про стягнення збитків чи інших платежів, то це не настільки суттєво, але якщо це документ про стягнення аліментів, то жінкам дорогий кожен день, тому що вони втрачають можливість користуватися соціальними пільгами, передбаченими законом.

У законі також зазначено, що в тому випадку, якщо боржник не працює, заборговані аліменти вираховуються, враховуючи середньостатистичний заробіток чоловіків у місцевості, де проживає боржник. На одну дитину припадає одна четверта від доходу боржника. Розмір заборгованості визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення, виходячи з фактичного заробітку боржника за період, протягом якого не провадилися стягнення, або з отриманого ним доходу в грошовій сумі на момент визначення заборгованості. Державний виконавець у разі надходження виконавчого документа повинен підрахувати розмір заборгованості й повідомити про це стягувача й боржника.

Однак, є ще одна можливість погасити заборгованість. Це можна зробити шляхом передачі в рахунок погашення боргу по аліментах майна, яке належить боржнику.

15.09.2005Наталя ЛЕВЧУН



Рівне-Ракурс №10 від 15.09.2005p. 
На головну сторінку