Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №263 від 26.10.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Раритетні речі

У Рівненському краєзнавчому музеї незабаром знову відкриється виставка "Волинський іконопис"

Намолена ікона має особливу енергетику - береш в руки, а вона тепла...

Рівненські колекціонери припускають, що на Поліссі ще можна знайти старовинні ікони класу “Волинськоий іконопис”, які користуються попитом на ринку раритетних речей.

Отже, які церковні речі сьогодні є цінними, за яку ціну можна придбати хорошу ікону та що являє собою портрет сучасного церковного грабіжника - про це у розмові з рівненським колекціонером антикваріату, який попросив не вказувати його прізвища.

- Найцінніші ті ікони, які малювалися майстром, особливо - коли той жив при монастирі, - розпочав бесіду чоловік, запаливши цигарку. - Вони мають велику як художню, так і духовну цінність. Наскільки мені відомо, для колекціонера, в першу чергу, цікаві ікони Спаса та Богоматері в різних іпостасях та “іменні святі” - Микола, Георгій, Володимир, Варвара, Параскева...

Особливий вид ікон - “намолена” - тобто та, до якої тривалий час молилися люди. Вона несе особливу енергетику - береш її в руки, а вона тепла.

- А чи дорого коштують старовинні ікони?

- Ціни встановлює ринок, - випустивши кільце цигаркового диму, мовив пан Олександр. - В антикварному магазині раритетну ікону можна купити за 200-500 доларів. Якщо ікона коштує 500 доларів, то вона вважається дорогою та вишуканою. Хочу зазначити, що експерти можуть надати інформацію про те, коли, де, і наскільки майстерно була намальована ікона. Однак, реальної ціни не назвуть. Її визначає ринок.

- Щодо церковних стародруків...

- “Апостол”, “Євангелія”, “Тріодіон”, “Мінеї”, “Октоїх” - це найбільш популярні стародруки, які привертають увагу сучасних колекціонерів. Цінність книг визначається часом, місцем видання і гравюрами. Стародруки коштують дорого. Загалом, ціна стародруку залежить від стану збереженості і кількості гравюр. “Апостол”, як правило, буде в разів десять дорожчим від “Мінеї”. Бо ж писався один на церкву, а “Міней” - 12. Одними з найбільш цікавих видань є “Сльозки” та видання Петра Могили.

До слова, стародруки купують не для того, щоб їх вивчати (вони написані старослов’янською мовою), а щоб мати серйозний раритет.

- Лише з початку цього року на Рівненщині пограбували близько десяти церков. Що ви на це скажете?

- Більш ніж упевнений - грабують церкви ті люди, які абсолютно ніякого відношення до колекціонування не мають. Це малоосвіченні, некомпетентні особи, яким раптом закортіло розбагатіти, однак, вони навіть зеленого поняття не мають, що не все, що крадеться з церкви, має цінність. До того ж, дилери та колекціонери ніколи не будуть контактувати з темними особистостями - проблеми нікому не потрібні. Лізти в божий храм - повна нісенітниця, яка веде до криміналу, і аж ніяк не до збагачення.

- Чи є на Рівненщині особлива ікона, найцінніша, так би мовити?

- Є. Вона знаходиться у Рівненському краєзнавчому музеї - “Ісус Пантократор” (ХIV століття) із серії “Волинський іконопис”. Працівнику музею Віктору Луцю потрібно пам’ятник поставити за те, що знайшов її та зберіг...

Побачити цю ікону можна, завітавши до Рівненського краєзнавчого музею на виставку “Волинський іконопис”.

Ольга ДОЛЯ

Для колекціонера в першу чергу цікаві ікони Спаса та Богоматері в різних іпостасях та “іменні святі” - Микола, Георгій, Володимир, Варвара, Параскева...

До найбільш популярнх церковних стародруків, які привертають увагу сучасних колекціонерів належать “Апостол”, “Євангелія”, “Тріодіон”, “Мінеї” та “Октоїх”.

26.10.2006



Рівне-Ракурс №10 від 26.10.2006p. 
На головну сторінку