Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №817 від 06.07.2017p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс подій

МАФ – місту не товариш

МАФ – місту не товариш

Є проблеми, які здається можна вирішити дуже просто, а на практиці вони є такими, що вирішенню не підлягають. Особливо багато таких простих проблем «глухого кута» в Україні. Наведу простий приклад – чому в нас до цих пір стоять на вулицях «валютники»? Відповідь проста – тому що в них курс купівлі/продажу валюти нижчий ніж в банківських установах та обмінних пунктах. Тобто, ті хто порушують закон, надають послуги з обміну валюти дешевше ніж законослухняні установи. Таким чином будь-як боротьба з «валютниками» немає економічного сенсу, бо дешевше «валютнику» заплатити «криші», ніж пробувати легалізувати свій бізнес, і поки економічні правила гри не будуть перебудовані нічого від боротьби з цим видом злочину не зміниться. Ось і чуємо ми вже не перше десятиріччя на вулицях знайоме «рублі, долари, євро», і яка б влада не була в державі - зробити з цим явищем ніхто нічого не може.

Згадав приклад з «валютниками» не випадково. Така ж ситуація і з боротьбою з незаконними малими архітектурними формами (МАФами). На тижні рівненський міськвиконком погодив черговий перелік об’єктів, які будуть зноситися.

Дискутувати про те – добре це чи погано, що в дворах багатоповерхівок стоять величезні ряди незаконних гаражів, а вулиці обласного центру «прикрашають» численні кіоски, встановленні із порушенням усіх норм законодавства та здорового глузду - не варто. Незаконні об’єкти мають бути знесенні. Це в принципі. На практиці ж все набагато простіше. Почнемо із гаражів. Так, вони займають в дворах місце і перетворюють прибудинкові території в смітники (місця між такими гаражами є чимось середнім між громадськими туалетами і місцями накопичення сміття). Однак є й інша сторона цієї проблеми. Власники «черепашок» з радістю прибрали б свої витвори архітектури, аби було де безпечно паркувати автотранспорт. Кількість машин в місті зростає, а обсяги безпечних паркінгів навпаки зменшуються. Таким чином, на місці кожного знесеного гаражу на наступний день буде стояти чийсь автомобіль, потім його власник буде думати, як би для безпеки зберігання свого «стального друга» його обгородити, і вже через певний час на місці знесеної споруди з’явиться нова. Так що єдиним цивілізованим способом боротьби із «черепашками» є недорогі багатоповерхові гаражні комплекси, які поки що в Рівному ніхто навіть і не збирається будувати.

Тепер щодо кіосків. Дійсно багато з них встановленні із порушеннями. Хоча, що в нашій країні будується без порушень? Але це вже риторичне питання. Так, МАФи не прикрашають обласний центр. Це правда. А базари, які є фактично місцями скупчення таких самих МАФів, що, додають Рівному неповторного європейського шарму? Ні, не додають. Чому саме вуличні МАФИ, а не величезні базари є жертвою чергової кампанії боротьби проти незаконних малих архітектурних форм? Тут теж все просто. Річ у тім, що в останнє десятиріччя, в усіх великих та середніх містах України будується велика кількість торгівельних центрів. Це прибутковий бізнес, але за однієї умови – в цих торгівельних центрах хтось повинен торгувати. Так як більшість з них має велику кількість вільних площ, власники цих споруд, а це люди впливові і не бідні, хочуть, аби власники МАФів перетворилися в орендарів відділів в торгових центрах. Логіка тут є, але тільки на перший погляд. Як і в ситуації із «валютниками», власникам МАФів економічно не вигідно переносити свій бізнес у великі торгівельні центри, бо орендна плата в них суттєво більша ніж та, яку платять «мафівці» місту за землю. Таким чином, ми маємо таку ж проблему, що і з власниками незаконних гаражів. Кожен знесений «МАФ» - це або закриття підприємця і звільнення його пари найманих працівників, або ж поява в кількох метрах від знесеного об’єкта чергового напівлегального самобуду, в якому так само будуть торгувати. Який же вихід? Знову таки, лише економічний. МАФи та базари будуть існувати рівно стільки часу, скільки будуть діяти нинішні «правила гри» при яких дуже низький рівень життя населення та відсутність роботи штовхатиме людей йти торгувати на вулиці та базари, аби заробити хоч щось на існування. При наявності вакансій із гідною (хоча б на рівні оплати праці в Білорусі) зарплатні, просто не буде кому торгувати, та й людей бажаючих купувати в ларьках суттєво зменшиться.

На жаль до сьогоднішнього дня навіть не було спроб вирішувати економічними проблеми і не тільки власників МАФів економічними методами в нас не було і це погано, бо адміністративними заходами всі ці проблеми просто не вирішуються.

06.07.2017Володимир Конєв



Рівне-Ракурс №10 від 06.07.2017p. 
На головну сторінку