Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №917 від 14.06.2019p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс добрих порад

Як виростити рододендрон

Як виростити рододендрон

Поради щодо посадки та догляду

Пишнота будь-якого виду рододендронів здатна скорити серце будь-якого садівника, однак у цієї рослини слава дуже ніжного та примхливого створіння.

Навіть виживання куща може коштувати великих зусиль, а домогтися його цвітіння можна лише при дуже якісному догляді.

Рододендрони - це рід чудових чагарників, до якого належить більше 800 видів і ще більше сортів. У них абсолютно різне за формою та кольором листя, але поєднує ці верескові рослини рясне та довге цвітіння дуже гарними, досить великими квітками.

Грамотна агротехніка допоможе садівнику щороку насолоджуватися виглядом квітучих кущів, розкидистих і густих. Є базові правила з догляду за рослинами цього роду.

Рододендрони бувають листопадними, напівлистопадними і вічнозеленими, однак у нашій країні краще приживаються в основному листопадні. Звернути увагу варто на такі сорти, як рододендрон Шліпенбаха, даурський, короткоплідний, Лигава, найкрупніший, японський та інші, виведені в Росії або Японії.

Посадковий матеріал

Рододендрони вирощують з насіння або живцюванням, однак садівника, як правило, очікує саме покупка саджанця. Якщо сам саджанець вирощений з насіння, його висота має досягати 15 сантиметрів, навіть якщо йому два-три роки. Це гарна ознака, вона означає, що вирощування йшло у звичайному ґрунті, а не в гідропонній суміші.

Посадка

Перший етап - це вибір підходящого місця для чагарнику. Незважаючи на теплолюбність рослини, відкритий простір для нього є згубним, і навіть якщо вона виживе, то навряд чи буде квітувати. Сильна тінь також може позначитися на благополуччі рододендрона. Цей чагарник дуже примхливий до місця зростання.

Оптимальний вибір - це розсіяна тінь від дерева, наприклад сосни, туї, модрини. У природі верескові найохочіше вибирають собі саме цих сусідів. А от дерева та рослини з добре розвиненою поверхневою кореневою системою будуть шкодити кущу, тому що заберуть живильні речовини з того шару ґрунту, який живить невелику кореневу систему рододендронів.

Посадка рододендрона вимагає підготовки ґрунту. Якщо він важкий, можна внести в нього кілька відер піску, розподіливши їх на декількох квадратних метрах. Якщо ґрунт піщаний, бідний, його варто добре удобрити торфом або компостом.

Чагарник дуже погано реагує на підтоплення, тому при зайвій вологості ґрунту влаштовується дренаж на глибині 50-70 см. Сама ямка під посадку має враховувати розміри куща. Перед розміщенням рослини корені розділяються і добре струшуються, це є необхідним для стимулювання їхнього росту після тісного горщика.

Ґрунт насипається до рівня кореневої шийки, а потім поливається. Зверху потрібно насипати шар тирси 2-3 см, бажано хвойної. Чим більше уваги приділяється рододендрону при посадці, тим більше шансів що він прийметься і почне квітувати в найближчий сезон.

Догляд

Після того, як пройшла посадка рододендрона і він прийнявся, важливо приділяти йому багато уваги й надалі. Чим кращий догляд, тим рясніше цвітіння. На жаль, навіть незначні відхилення у виконанні правил з догляду можуть привести до того, що рослина буде марніти та погано квітувати.

Протягом літнього періоду необхідно:

- видаляти зів’ялі квіти;

- поливати кущ;

- у суху погоду обприскувати його.

Найкраще використовувати дощову або поталу воду, запаси якої навіть для одного куща потрібні чималі. Потрібно спостерігати за рослинами протягом усього сезону поливу, і при необхідності відстоювати та фільтрувати технічну воду.

Підживлення рододендронів ведеться тричі за сезон. Перший раз удобрити ґрунт під ними можна перед цвітінням, щоб воно було більш пишним і довгим. Підходять азотисті та універсальні добрива.

Другий раз добрива вносяться після цвітіння, у червні. Використовуються ті ж суміші, однак їх можна міняти для більш багатого живлення куща. Згодом стане ясно, на які добрива найкраще реагує конкретна рослина.

Третє підживлення доводиться на серпень, і від нього залежить підготовка рослини до зими, а також закладка квіткових бруньок на наступний рік. Тому використовують суперфосфат і сірчистий калій. У таких умовах кора зміцніє та підготується до холодів.

Підготовка до зими

Кожна зима стає справжнім випробуванням для цих рослин, котрі зростають звичайно в місцях з м’яким кліматом. Коли б не виконувалася посадка рододендрона, підготовка до холодів починається ще ранньою осінню.

Укриття кущів на зиму може бути різним і залежить від кліматичних умов. Якщо клімат досить теплий, укриття має в першу чергу захищати від вітру. Для цього самі кущі можна обв’язати мотузкою, злегка стиснувши крону. Фіксація повинна бути слабкою, вона лише дає обмеження руху пагонів на вітрі.

Далі, у конструкцію можна помістити вертикально кілька гілок хвойних дерев. Це незначне утеплення не приводить до перегріву рослин і проводиться після настання стійких заморозків. Коли температура падає до -5 і нижче, можна також укутати кущі мішковиною або спеціальними матеріалами.

В умовах більш суворої зими виконується триступінчасте вкриття рододендронів. Для цього у вересні встановлюють і закріплюють сталеві дуги, які й стають основою для утеплення.

Як тільки починаються стійкі заморозки, дуги накриваються щільною плівкою. Шеренги, що вийшли, відкриті з боків, тому рослині не загрожує попрілість. Коли ж підсилюються холоди, і при наявності сильного вітру, бічні частини вкриттів закриваються. Так рододендрон може почувати себе комфортно при температурах до -15 °С.

При посиленні холодів варто накидати на теплички снігу або соломи, або іншого матеріалу, що утеплює. Це дає повний захист кущів. З потеплінням рівні захисту знімаються так само поступово.

14.06.2019



Рівне-Ракурс №10 від 14.06.2019p. 
На головну сторінку