Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №918 від 20.06.2019p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс економiки

Гроші з-за кордону:

Гроші з-за кордону:

українські фермери видали перші міжнародні аграрні розписки

Те, що ще вчора здавалося неможливим, сьогодні стає доступним – завдяки аграрним розпискам українські фермери отримали доступ до кредитних ресурсів з-за кордону. Відповідну бізнес-модель розробили у Проекті IFC «Аграрні розписки в Україні», а з новим валютним законодавством, прийнятим НБУ в лютому 2019 року, такий формат співпраці став можливим на практиці. Наступний хід був за фермерами, і довго чекати не довелося: перші міжнародні розписки були видані на Чернігівщині та на Львівщині вже цього сезону.

Не секрет, що Україна давно стала частиною глобального ринку, а наші агровиробники з року в рік все більше використовують світовий досвід для розвитку власних підприємств. Перехід від продажу «з поля» до експорту хоч і складний, але вартує того. Аналогічно, пошук більш ефективних джерел запозичення та фінансове планування діяльності господарства мають великий вплив на кінцевий результат. Аграрні розписки дозволяють навіть невеликим фермерським господарствам перейти на новий етап, почати співпрацювати з іноземними кредиторами та залучати дешевше фінансування на рівні з агрохолдингами. І, що важливо, це не вимагає додаткової складної підготовки чи штату спеціалістів.

Сільськогосподарське підприємство «Салікс» обробляє близько 300 га на Львівщині, вирощує традиційні зернові та олійні культури. Минулого року вперше скористалося аграрною розпискою, а вже цього сезону за допомогою інструменту вдалося залучити фінансування у розмірі 1,2 млн грн від кредитора-нерезидента, компанії «Евервелле». Так на початку червня з’явилася перша міжнародна фінансова аграрна розписка.

Віталій Нестерук, представник «Евервелле» в Україні, зазначив, що це естонська компанія, яка працює в Україні у сфері зернового трейдингу вже більше 10 років. «Евервелле» співпрацює з міжнародними зернотрейдерами та великими виробниками переважно в західних та північних регіонах України.

«Цього року вперше спробували попрацювати напряму з виробником за експортним контрактом із залученням такого інструменту, як міжнародна фінансова розписка, - зазначив Віталій. – Зміни до законодавства, які були зроблені в 2019 році, значно послабили валютний контроль. Це йде на користь як нерезидентам, так і резидентам. Таким чином плануємо й далі працювати з іншими клієнтами».

На думку Віталія, для «Евервелле» як зернотрейдера аграрна розписка є зручним інструментом, оскільки в забезпеченні виконання зобов’язань використовується застава майбутнього врожаю – і це цікавіше для трейдера, ніж нерухомість чи техніка. Також Віталій звернув увагу на можливість моніторингу врожаю, що дозволяє кредиторам бути більш впевненими в належній якості продукції, що поставлятиметься. «І ще підкуповує простота використання аграрної розписки. Тобто, це достатньо зручний, гнучкий і зрозумілий для нас інструмент», - додав Віталій Нестерук .

За словами Богдана Цапа, заступника директора СП «Салікс», з «Евервелле» вони успішно співпрацюють вже більше трьох років, пройшли і форс-мажори, і неврожайні роки, але завжди знаходили спільні рішення. Міжнародну розписку видали як супровід до форвардного контракту та додаткове забезпечення на суму отриманої передоплати: за форвардом до кінця серпня «Салікс» зобов’язаний поставити 240 тонн ріпаку, в заставу за розпискою передали 100 тонн і її дія завершується наступного року. Богдан Цап зазначив, що від кредитора вони отримали фінансування за ставкою 12% річних з розрахунком у валюті. І додав, що це одна з переваг міжнародних розписок: «По-перше, я маю прямий контроль із-за кордону. У мене ціна на сільгосппродукцію, звичайно, вища, ніж тут на ринку. А, по-друге, до нас заходить валюта».

На запитання, чи порекомендував би він міжнародні аграрні розписки іншим фермерам після досвіду «Салікс», Богдан відповів: «Я вже рекомендував, але не в усіх є можливість дотримати вимог, які висувають аграрні розписки, через те, що не всі працюють прозоро».

Дещо раніше за міжнародну фінансову аграрну розписку, наприкінці квітня цього року ТОВ «Зорі Обмачева» з Чернігівської області передали естонській компанії «Летофін» товарну аграрну розписку, в рамках якої зобов’язалися здійснити поставку 10,5 тис. тонн кукурудзи до січня 2020 року. За словами комерційного директора «Зорі Обмачева» Івана Іванова, аграрна розписка була видана у супровід до форвардного договору на поставку майбутнього врожаю кукурудзи, за розпискою підприємство отримало пре-фінансування у розмірі близько 40% загальної вартості продукції.

Кредитор-нерезидент - естонська компанія «Летофін» давно працює в українському агросекторі у виробничих напрямках, а нещодавно також почала активно освоювати сегмент торгівлі сільгосппродукцією як трейдер.

«Ми маємо позитивний дворічний досвід роботи з компанією «Летофін» в рамках інших проектів в сільському господарстві, - зазначив Іван Іванов. – Вирішили розширити співпрацю, перейти до більших партій поставки зернових, зокрема кукурудзи».

Рішення використати можливості аграрних розписок для співпраці було спільним, за словами Івана Іванова, «Летофін» був ознайомлений з механізмом розписок, а «Зорі Обмачева», своєю чергою, мали практичний досвід – минулого року видали 8 аграрних розписок (серед них і товарні, і фінансові).

Підготовка до видачі міжнародної розписки була доволі простою: «Від початку переговорного процесу, узгодження тексту і умов до підписання аграрної розписки нам знадобилося не більше двох тижнів. Узгоджували деякі технічні деталі, урожайність, вартість продукції в заставі тощо, – зазначив Іван Іванов. І додав: – Щодо документів, то з нашої сторони був потрібним стандартний пакет, як для звичайних аграрних розписок».

Аграрна розписка була видана українською мовою та посвідчена нотаріусом у Чернігові Іриною Максак. З початку 2018 року – а саме тоді розписки і запрацювали в області – Ірина Максак посвідчила більше 30 розписок, тож нотаріус добре знайома з інструментом та його особливостями.

За її словами, специфікою посвідчення міжнародної розписки була перевірка реєстрації кредитора-нерезидента в рамках законодавства іншої країни, для чого знадобилися додаткові довідки, що така юридична особа дійсно зареєстрована і не підпадає під будь-які санкції. «Власне посвідчення аграрної розписки зайняло близько години», – зазначила нотаріус.

ТОВ «Зорі Обмачева» планує і надалі працювати з аграрними розписками. За словами комерційного директора підприємства, вони готуються співпрацювати також і з українськими кредиторами: «Вже цього року плануємо підписати ряд аграрних розписок для українських кредиторів – постачальників засобів захисту рослин та посівного матеріалу».

Щодо естонської компанії «Летофін», то, на думку Івана Іванова, перший позитивний досвід роботи з аграрною розпискою як гарантії виконання форвардного контракту відкриє для компанії широкі перспективи в Україні. «Я думаю, що це перша ластівка для такої компанії, як «Летофін», котра дозволить наростити об’єми в плані торгівлі та співпраці з українськими аграрними компаніями», - підсумував Іван Іванов.

20.06.2019За матеріалами Проекту IFC «Аграрні розписки в Україні»



Рівне-Ракурс №10 від 20.06.2019p. 
На головну сторінку