Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №941 від 04.12.2019p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс культури і освіти

ІННОВАЦІЙНІ КОСМИЧЕСКИЕ ТЕХНОЛОГІЇ З ФІНЛЯНДІЇ

ІННОВАЦІЙНІ КОСМИЧЕСКИЕ ТЕХНОЛОГІЇ З ФІНЛЯНДІЇ

Фінська компанія Iceye розробляє технологію, що дозволяє доставляти радіолокаційні зображення з космосу в режимі реального часу.

Фінський стартап Iceye намір кардинально змінити традиційне зображення земної поверхні за допомогою радіолокаційних мікросупутників. Знімки з космосу можна отримати за кілька хвилин або годин, а не днів.

Іноді все життя змінюється після однієї події. Так сталося в 2010 році зі студентом інженерного факультету Університету Аалто на ім'я Пекка Лаура, якому тоді було трохи більше 20 років. Сидячи в Інтернеті, він побачив оголошення про те, що на кафедрі радіотехніки Університету Аалто з'явився новий курс, метою якого є будівництво першого фінського супутника.

У 2017 р двокілограмовий Aalto-2 Університету Аалто став першим побудованим в Фінляндії супутником, який був запущений в космос. Його запустили разом з двоступеневою ракетою Atlas V у Флориді.

Навряд чи він міг знати, що стане фінансовим директором і співзасновником Iceye - стартапа з більш ніж 20 співробітниками. Його метою є розробка служби радіолокаційної зйомки. Зображення будуть надходити прямо з космосу в режимі реального часу з мікросупутників, запущених на орбіту на ракеті-носії.

Інноваційна космічна технологія

Так, це ракетобудування https://pl.com.ua/kb-yuzhnoe-predstavylo-raketu-kotoruyu-nevozmozhno-sozdat/. А з більш широкої точки зору, це нова комерційна космічна технологія, яка може змінити методи відстеження морського льоду і ситуації з айсбергами в арктичних морях для судноплавних ліній, а також методи отримання своєчасної інформації про повені, штормових пошкодженнях і витоках нафти для рятувальників. Зрештою, ця супутникова технологія отримання радіолокаційних зображень може навіть допомогти нам у складанні карт інших планет при пошуку ресурсів.

Але не будемо забігати вперед. Давайте краще повернемося в той час, коли Лаура відвідував університетський курс по супутниках. Як же йому вдалося в 2012 році створити свій бізнес разом з двома іншими студентами?

«Працюючи над студентським проектом по супутниках, ми зрозуміли, що для будівництва супутника не потрібно багато людей і грошей. Пізніше ми почали шукати можливості комерційного використання цієї нової супутникової технології і придумували різні ідеї. Коли ми знайшли спосіб використовувати наш досвід отримання зображень земної поверхні, на ці послуги з'явився великий попит », - говорить Лаура.

«Особливо виділилася така область застосування, як моніторинг арктичних морів і ситуації з льодом. На це був великий попит з боку потенційних клієнтів ».

Закінчивши бізнес-курс, Лаура і його помічники приступили до дворічного проекту валідації, в рамках якого планувалося створити прототип технології, необхідної для створення передбачуваної служби радіолокаційної зйомки.

«Результатом цього проекту по створенню прототипу став Iceye. Оскільки оригінальний прототип був створений в Університеті Аалто, він є одним з власників нашої компанії. Університет Аалто має хороші і прозорі правила передачі технологій, і все вийшло дуже добре », - говорить він.

Офіси Iceye як і раніше знаходяться на території Університету Аалто, що дозволяє співробітникам компанії працювати в тісній взаємодії з групою космічних технологій університету.

Все залежить від швидкості оновлення

Арктичні моря - це великі площі з розсіяною інфраструктурою і браком інформації про навколишнє оточення, яка надходила б у режимі реального часу.

Під час роботи бурової установки з видобутку нафти її власникам потрібно в режимі реального часу стежити за рухом морського льоду. Коли судноплавні лінії і нафтові компанії хочуть побачити розташування льоду і тріщин в реальному часі, їм доводиться відправляти вертоліт чи літак, а це дорого. Але ризики, пов'язані з застрягання судна і його вантажу в льоду, настільки великі, що власники готові інвестувати в швидке отримання інформації про розташування льоду.

Є кілька державних радіолокаційних супутників, але у них швидкість оновлення інформації про розташування льоду дуже повільна. Одного зображення в день недостатньо для роботи.

Рішенням є малі супутники, зроблені зі стандартних компонентів, що робить їх вартість до ста разів дешевше державних метеорологічних супутників. Дешева вартість дозволяє запустити безліч супутників, які будуть частіше передавати зображення хорошої якості.

Зростання - єдиний вибір

Коли технологія і бізнес-план почали втілюватися в життя, виявилося, що система може набагато більше, ніж просто обслуговувати арктичні моря. Настав час зробити цей бізнес більш глобальним.

"Це тільки початок. Поки що ми зробили пробний супутник, а пізніше, в 2017 році ми сподіваємося продемонструвати його на орбіті », - говорить Лаура.

«Найбільша перевага, яке ми пропонуємо - це швидкість. Коли потрібні зображення зони затоплення, то отримувати інформацію потрібно швидко. Наша шкала часу - це годинник, а не дні », - говорить він.

Для швидкого оновлення необхідно кілька спутніков. Щоб покрити площа арктичних морів, потрібно приблизно шість супутників.

Iceye виробляє супутники і поставляє їх на фірму, яка займається комерційним запуском і завантажує їх в ракети-носії для запуску на орбіту.

«Наш бізнес постійно зростає. Єдиний вибір для нас - це великомасштабний глобальний бізнес. У найближчі п'ять років в небі повинні з'явитися як мінімум 20 наших супутників. Це реалістична мета».

04.12.2019



Рівне-Ракурс №10 від 04.12.2019p. 
На головну сторінку