Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №287 від 12.04.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Довкілля

Околиці Соснового зеленітимуть завжди

Околиці Соснового зеленітимуть завжди

З маленьких пагінців виростає великий ліс

Почувши назву селища “Соснове”, рівняни одразу згадують Надслучанську Швейцарію. Однак цього разу йтиметься не про мальовничі кручі над річкою Случ, а про місцину, яка поки що не чекає на туристів, а лише розпочинає низку чудових перетворень, що триватимуть довгі роки.

Днями кореспондент “РР” побувала у Соснівському лісництві (Березнівський район), а саме - в урочищі Очедера, де на 60 гектарах малопродуктивних земель Бистрицької сільради вирішено створити захисні лісонасадження.

Гуртом і ліс

садити легше

Топонім “Очедера”, мабуть, походить від словосполучення “очі дере”, бо колись, у прадавні часи, тут були такі хащі, що продертися крізь них можна було хіба що пожертвою власного ока. Це, як ви зрозуміли, жарт, але щось у ньому таки є…

Звичайно, ніхто не збирається влаштовувати тут непролазні хащі, але відновити ліс на еродованих землях - це завдання, яке з честю виконують лісівники ДП “Соснівське лісове господарство” та їхні добровільні помічники. Як розповів директор Соснівського лісгоспу Петро БЕЛЮШКО (на фото), цього року до Всеукраїнської акції “Майбутнє лісу у твоїх руках” долучилися місцеві школярі і студенти Березнівського лісового коледжу, бухгалтери та економісти Соснівського і Бистрицького лісництв і навіть голова Березнівської райдержадміністрації Володимир ІВАНОВ. У гарячу пору лісопосадки на свіжому повітрі щодня працювали до 120 чоловік і посадили протягом двох тижнів близько 136 гектарів лісових культур. Зрозуміло, що лопатою копати ямки для березових саджанців і поливати кожного водою, щоб прийнялися, значно важче, ніж садити паростки сосни за допомогою саджальної машини. Та саме в такий “ручний” спосіб установили свій рекорд голова райдержадміністрації та його перший заступник, посадивши разом із директором лісгоспу три кілометрові рядки берізок.

Своїми враженнями від участі в акції ділиться пан Володимир Іванов:

- Кажуть, справжній чоловік повинен народити сина, побудувати дім і посадити дерево. Сьогодні ще одну з цих заповідей ми виконали на 300 відсотків! Душу переповнює задоволення від того, що ми всі дружно вийшли, посадили дерева. Це важлива справа, якщо зважити на те, скільки земель у нас облогує. З маленьких пагінців виросте великий ліс, і врожай деревини, основи якого закладені сьогодні, збиратимуть нащадки. Велика подяка колективу працівників держлісгоспу за їхню плідну працю, яка принесе результат не сьогодні, а протягом життя кількох людських поколінь. За те, що вболівають за ці землі, чітко бачать перспективу.

Сьогодні на терені урочища тільки-тільки вкорінюються щойно посаджені тоненькі паростки - берізки, сосонки. Між ними починають проростати з жолудя майбутні лісові велетні - дуби. Потрібно років десять, щоб рядочки, що простягнулися від обрію до обрію, зашуміли і зімкнулися молодими кронами, утворюючи зелене шатро. У його затишку ховатимуться лісові звірі та пташки, надійна стіна лісу спинятиме лихий вітер, захищатиме селянську ниву від ерозії, очищатиме повітря і збагачуватиме його киснем.

Затерте, здавалося б, гасло “Ліс - наше багатство, бережімо його!” набуває особливої ваги, коли бачиш зблизька, якою клопіткою і нелегкою є щоденна праця лісівників, спрямована на відновлення і збереження лісів. Дбайливий догляд за нашим із вами багатством триває від весни до весни і ніколи не закінчується.

“Які мамка й татко, таке й дитятко”

А починається все з розсадника, де з елітного насіння вирощуються саджанці, які потім будуть пересаджені у грунт на місці майбутньої лісозахисної смуги або у міському парку, на бульварі, на подвір’ї приватного будинку чи біля громадської споруди.

Як розповів начальник розсадника Соснівського лісництва Микола ДОВМАТЮК, на півтора з лишком гектарах комплексу, до складу якого входять теплиці, маточники і “шкілки”, росте понад 150 видів дерев і чагарників. Це ялина, сосна, модрина, туя, береза, ялівець та багато інших. Є серед них і такі екзотичні види, як катальпа бігнонієподібна, тис ягідний, пірамідальний, золотистий, магнолія Сулянжа, аралія маньчжурська, тюльпанове дерево, жимолость капріфіоль, метасеквойя і навіть дерево - ровесник динозаврів - гінкго білоба, листя якого містить лікувальні речовини!

Не всі властивості передаються від материнського дерева навіть найелітнішому зернятку, отже, для збереження рідкісних форм рослин їх розмножують живцюванням. Щороку в теплицях господарства вирощують 50-70 тисяч зелених живців, які згодом висаджують у “шкілки”, де після дорощування деревця набувають товарного вигляду і йдуть на продаж. Матеріал для розсадника його працівники збирають не лише з елітних “плюсових” дерев, що ростуть у лісах Рівненщини, та клонової плантації Костопільського лісгоспу, а й привозять з колекцій національних ботанічних садів усієї України.

Тут вирощують і саджанці плодових дерев, найпридатніших для місцевих умов сортів. А у теплицях у горщиках підростають “бонсаї” - сосонки, плющі і очиток, що ніби навмисно створений природою для модних нині “альпійських гірок”. До речі, кожен з вас, шановні читачі, може купити зелену прикрасу для власного обійстя у Соснівському розсаднику. Варто лише зателефонувати за номером:

8 (253) 5-37-82.

12.04.2007Валентина ЗАХАРОВА



Рівне-Ракурс №10 від 12.04.2007p. 
На головну сторінку