Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №210 від 20.10.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Очевидне-неймовірне

Дебош покійника

Дебош покійника

І це не вигадка, а надзвичайна пригода, свідком котрої торік стали спеціалісти, що проводили ексгумацію на цвинтарі “Нове” у Рівному

Взявши потрібні проби тіла мертвої жінки, експерти почали опускати труну назад у землю. В цю мить на кладовищі відбулося неймовірне - присутні почули, як тріскає скло. Хтось підбіг до автомобіля, на якому вони приїхали, і побачив, що лобове скло машини розсипалося на дрібні шматочки. Люди на кілька хвилин завмерли. Що це могло б означати?..

Втім, усе по порядку. Насамперед, слід сказати, що на кладовищі “Нове” та й, зрештою, на інших цвинтарях Рівненщини, де переважають глинясті ґрунти, покійники тривалий час не розкладаються, бо глина перешкоджає доступу повітря у глибші прошарки землі. Мерці висихають - відбувається так звана природна муміфікація трупів. Якщо на цвинтарі переважає чорнозем, то за кілька місяців небіжчик перетворюється, образно кажучи, на “желе”. На власні очі побачити процес муміфікації мертвої людини на кладовищі “Нове” довелося священику Рівненського гарнізону отцю Сергію, який був присутній при ексгумації людини в ролі понятого (свідка). Недавня ексгумація, яку проводили спеціалісти, завершилася неймовірною подією - при повторному похованні померлої жінки, на кладовищі почали відбуватися дивні речі...

Варто зазначити, що ексгумацію (повторна експертиза тіла покійного, яке знаходиться вже в могилі) проводять судмедексперти в присутності правоохоронців та понятих на кладовищі серед білого дня в погожу погоду. Таку процедуру здійснюють в інтересах слідства, адже її результати можуть відіграти ключову роль у розкритті злочину.

Отож, минулого року на кладовище “Нове” прибули судмедексперти, правоохоронці і двоє понятих. Вони мали проводити ексгумацію тіла жінки, похованої п’ять місяців тому.

За словами капелана, працівники комунальної служби відкопали лопатами землю, дістали труну, а потім її відкрили. Якщо медексперти, враховуючи їх професійні обов’язки, при вигляді покійника лишаються зібраними, то дехто з понятих, побачивши небіжчицю, знепритомнів. Як твердять свідки, труп, зважаючи на давність поховання, на диво “зберігся”. Замість характерного гниття тіла відбувся процес засихання. З етичних міркувань не будемо вдаватися в детальний опис об’єкта ексгумації (а він, повірте, вражаючий!). Зрештою, й не про це мова.

Люди порушили закони буття?

Власне, про саму надзвичайну пригоду. Отож, коли експерти взяли потрібні проби тіла покійної, труну почали опускати в землю. Раптом люди почули звук тріскання скла. Як з’ясувалося, лобове скло машини, що стояла неподалік, здавалося, без жодних причин розсипалося на дрібні шматочки. Присутні від несподіванки оторопіли. Що це могло б означати?.. Логічне пояснення тут ніяк не доречне - скло саме собою розтрощилося, залишивши учасників ексгумації в збентеженні та непорозумінні. Свідків події було багато, проте — жодної відповіді, котра б пояснила ситуацію.

Безпосередній очевидець, капелан отець Сергій, каже, що за духовними законами, живим турбувати мертвих не гоже. І хоча наразі йшлося про благі наміри, ексгумацію задля встановлення істинної причини смерті, що скерує подальше розслідування злочину, втім, напевне, люди переступили межі дозволеного, потурбувавши покійника.

- Православна церква з розумінням ставиться до процесу узаконеної ексгумації, тільки варто пам’ятати, що, за православними канонами, чин похорону над покійним проводиться священиком лише раз, - каже отець Сергій. - Якщо людину переховують в інше місце, наприклад, привозять тіло з-за кордону, то повторної літургії над померлим не можна здійснювати. Допускається лише молитва перед перепохованням.

А щодо випадку з розбитим склом, то... Людині всього не дано знати!

А може, це душа покійної жінки, намагаючись донести людям якусь інформацію, розбила скло машини?

Рівненський біоенерготерапевт Петро ГУТОВСЬКИЙ, проаналізувавши цю пригоду, розповідає, що учнями Монро (американського дослідника енергетичного тіла людини, відомого своїми неймовірними подорожами в астралі) було доведено, що при трагічних обставинах смерті душа людини тривалий час може знаходитися біля свого фізичного тіла. Вона розгублена і довго не здатна зорієнтуватися, що з нею трапилося. Рідним і близьким покійного, який загинув за трагічних обставин, потрібно наполегливо молитися за спокій його душі, щоб допомогти їй спокійно відійти в інші світи. Зі слів пана Гутовського, слід розуміти, що удар по склу здійснила душа, яка належала колись тілу небіжчиці... Хтозна, може й так! Утім, висновок нехай кожен зробить сам!

Що потрібно для ексгумації?

Помічник військового прокурора Рівненського гарнізону, капітан юстиції Ігор ГУЗЬО, який, до речі, теж був присутній при ексгумації, зазначив:

- Ексгумація, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом України (огляд трупа), повинна проводитися в присутності не менше двох понятих і, звичайно ж, медекспертів, слідчих, прокурора. На місці події фотографують тіло і процес експертизи, а також складають список цінних речей, якщо вони були наявні у труні з покійником. Перед тим, як робити ексгумацію для повторної експертизи мертвого тіла, потрібно мати певні документи - запитати дозволу в родичів померлого, одержати дозвіл санепідемстанції, звернутися із запитом до управління чи відділу комунального господарства, отримати кошти на повторне поховання тіла. Дозвіл священика, за законом, не обов’язковий, але ми все ж таки звернулися до патріарха Рівненського та Острозького, владики Даниїла, і він, зважаючи на необхідність ексгумації задля встановлення справедливості, дав згоду.

Витяги з Правил проведення судово-медичної експертизи трупів:

— Ексгумація трупа виконується лише в теплу пору року, при сухій погоді і при придатних умовах для роботи.

— У моргах трупи повинні зберігатись у трупосховищах за умов, що перешкоджають гниттю (Т = 0 - + 2 С).

— Трупи осіб, які померли від гострозаразних та особливо небезпечних інфекцій, зберігають окремо від інших трупів.

20.10.2005Ольга ДОЛЯ



Рівне-Ракурс №10 від 20.10.2005p. 
На головну сторінку