Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №297 від 22.06.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

І там грибок, і тут грибок… на ногах

І там грибок, і тут грибок… на ногах

І що старша людина, тим їх більше...

На вулиці літо та спека. Бажання ніжитися на пляжі переважає решту бажань. І яке ж задоволення ходити по лагідному, теплому піску босими ніжками, що втомилися від взуття та щоденних навантажень! Щоб не соромлячись показувати сонечку охайні пальчики, треба подбати про відсутність на них грибків (мікозів). А для профілактики цієї неприємності варто дотримуватись правил гігієни та деяких рекомендацій, які дає венеролог-дерматолог-косметолог Рівненського обласного шкірвендиспансеру Інна ТЕЛЕСНИЦЬКА (на фото):

“Грибки” бувають різними...

- Грибкові захворювання шкіри та нігтів належать до групи патогенних інфекційних захворювань людини, що викликаються грибками. Мікози, або грибкові інфекції, бувають різні, але ураження шкіри й нігтів - найбільш розповсюджені. Це заразне захворювання, що передається від людини до людини та від тварини до людини. Заразитися грибковою інфекцією, на жаль, досить легко. Далі більше - ризик отримати грибок підвищується з віком - приблизно вдвічі за кожні 10 років життя. Приміром, від людини років за 50 підхопити грибок у кілька разів простіше, ніж від молодої людини. Зараження у 30 відсотках випадків відбувається в родині - від родича, що має грибок стоп або нігтів. Найчастіше інфекція передається через спільне взуття, але іноді й через інші предмети побуту. З рівною частотою зараження відбувається й у місцях громадського користування: у лазнях, душі, тренувальних та спортивних залах, басейнах. Як правило, спочатку вражається гладка шкіра стоп, а потім і нігтеві пластинки.

Розвиваються грибки в нейтральному або слабко-лужному середовищі. Підвищена пітливість, особливо на закритих ділянках шкірного покриву, а також деякі захворювання супроводжуються зрушенням рН шкіри в лужний бік, що робить її більш беззахисною, та сприяє розвитку мікозів.

Грибки легко переносять низькі температури. Вони залишаються життєздатними і зберігають властивість викликати розвиток хвороби навіть після заморожування. Високі температури, навпаки, згубно діють на грибки. При кип’ятінні грибки гинуть протягом 3-5 хвилин. Тому висока температура може бути використана при грибкових захворюваннях як метод дезінфекції. Ми рекомендуємо прокип’ятити

і відпрасувати гарячою праскою білизну хворого та одяг, що дотикається до шкіри.

Розвитку та росту грибків сприяє вологе середовище. От чому підвищена пітливість і вологе взуття є факторами розвитку, що сприяють грибковим захворюванням.

Групи ризику

Утім, потрапляючи на шкіру, грибки далеко не завжди здатні викликати хворобу. Понад те, той же грибок в одних людей викликає хворобу, а в інших - ні. Сприйнятливість до грибкової флори в людей неоднакова. Таким чином, розвиток хвороби залежить не тільки від патогенності й вірулентності збудника (здатності грибка проникати і викликати хворобу), а навіть у більшій мірі від стану резистентності (здатності пручатися інфекції) організму людини.

Найбільш істотним фактором розвитку грибкових захворювань шкіри є вік.

Така група грибкових захворювань, як мікози стоп і грибок нігтів вражають переважно дорослих й доволі рідко трапляються у дітей. Це пов’язане з віковими змінами рН шкіри, товщини та структури рогового шару епідермісу та ослабленням імунного захисту.

Дуже велике значення для розвитку грибкового захворювання мають порушення обміну речовин, пов’язані з ожирінням, іншими ендокринними розладами і, перш за все, з цукровим діабетом, захворюваннями наднирників, щитоподібної залози, шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються порушеннями травлення та всмоктуванням поживних речовин.

- Щоб не було мікотичного процесу, треба остерігатися травм, наприклад, не збивати нігтів, граючи у футбол чи бадмінтон, так? А якою має бути профілактика?

- Неушкоджена шкіра здорової дорослої людини досить ефективно захищає наш організм від зовнішньої інфекції, оскільки вона практично непроникна для мікроорганізмів, у тому числі й для патогенних грибків. Ушкодження шкіри супроводжується зміною її структури та ослабленням місцевої резистентності, що є “вільними воротами” для інфекції. Дуже часто грибок нігтів починається саме з травми, внаслідок тісного взуття, забитих місць, потертостей.

Щодо лікування, то ефективними засобами для місцевого лікування мікозів є мазі, розчини, спреї, пудри та лаки, які після консультації в лікаря можна придбати в аптеці.

Для профілактики грибкових захворювань дуже важливе своєчасне та адекватне лікування наявних проблем. Можна використовувати розведений до двох-трьох відсотків столовий оцет (1 частина оцту та 3 частини води), двовідсоткову борну кислоту. А також - лимонну, яблучну й саліцилову кислоти. Досить зранку змастити поверхню шкіри (ділянки між пальцями рук та стоп, під пахвами) оцтовим або іншим кислим розчином. Ефективними будуть також дитячі креми.

Отож не “збирайте грибків” та відпочивайте влітку без хвороб!

22.06.2007Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 22.06.2007p. 
На головну сторінку