Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №309 від 13.09.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Смерть у колисці

Смерть у колисці

Наприкінці 90-х у благополучних європейських країнах поширилася освітньо-пізнавальна кампанія щодо запобігання раптової смертності малюків у віці до року. Здавалося б, чому в забезпеченій німецькій чи французькій родині має помирати цілком здорове дитя? Але таких прикрих випадків фіксувалося все більше й більше. І найгірше було те, що лікарі не могли встановити причин загадкових раптових смертей, а згорьовані батьки у кончині своєї кровинки звинувачували себе. Відтак виник діагноз - “синдром раптової дитячої смерті”.

Чи не загрожує така біда рівненським малятам, кореспондент розпитувала у завідувачки поліклінічного відділення Рівненської міської об’єднаної дитячої лікарні Лариси ГАЛЯНТ (на фото).

У Рівному, як і в області, за останні роки такого діагнозу, на щастя, не зафіксовано. А взагалі синдром раптової дитячої смерті (СРДС) - це смерть дитини у віці до року, у якої не виявлено жодних відхилень у стані здоров’я. І ретельно проведена аутопсія не дозволяє пояснити причин смерті. Існуючі ж на сьогодні дві основні гіпотези - порушення дихання у вигляді апное (зупинки дихання) та порушення серцевої діяльності - на жаль, не пояснюють усіх аспектів питання. Відомо лишень, що цей синдром виділений у самостійну педіатричну проблему. Справді, високі показники смертності відзначалися в Ірландії, Німеччині, Великобританії, США, Австралії. Хоча рівень розвитку країн щодо якості життя не є аж таким показником. Нині завдяки профілактичним заходам у вказаних регіонах відчутне зниження частоти СРДС.

У нас якщо й фіксувалася раптова дитяча смерть вдома, то це у соціально неблагополучних сім’ях, де за немовлям справді погано доглядали, не годували та не лікували як слід. Радше за все дитя помирало від пневмонії.

До речі, відомо, що найнебезпечнішим періодом в плані розвитку СРДС є період між першим та четвертим місяцем життя немовляти. Частіше синдром спостерігається у холодну пору року, тобто з жовтня по березень, у другій половині ночі та чомусь у вихідні дні. Вважається, що до групи ризику належать, так би мовити, незрілі діти, діти, яким проводилися реанімаційні заходи, а також діти на штучному вигодовуванні. На думку багатьох дослідників СРДС, до 35 відсотків смертельних випадків пов’язані з незадовільними соціальними характеристиками сімей. Адже наявність шкідливих звичок, зокрема куріння, вживання алкоголю, наркотиків підвищує ризик синдрому раптової дитячої смерті.

- На сьогодні невідомі очевидні причини смерті, але відомо фактори, які підвищують ризик раптової смерті і найголовніше - відомі профілактичні заходи, які знижують ризики. Які вони?

- Найперше, ніколи не можна класти спати малюка на животик. Навпаки, доведено, що сон на спинці або на боку знижує ризик синдрому. Далі: дітки, матері яких під час вагітності або після пологів палять, належать до групи підвищеного ризику СРДС. Куріння - це вкрай болюча тема серед нашої молоді - потенційних батьків. І знають, що не можна, однак роблять. На зло собі чи що?..

Адже вплив тютюнового диму на дитину ще в лоні матері призводить, зокрема, до затримки розвитку легенів, появи респіраторних захворювань, які супроводжуються задишкою, особливо в дитячому віці. Згодом у дітей, які зазнали тютюнового впливу у внутрішньоутробному періоді, у віці шести років порушується розвиток зв’язного мовлення. Тому боронь боже курити в приміщенні, де знаходиться маля.

Ще одна умова профілактики синдрому - не перегрівати дитину, не закутувати під час сну в кілька ковдрочок та не накривати з головою. Адже немовлята, які довго утримуються при занадто високій температурі або перегріваються в пелюшках, мають підвищений ризик синдрому раптової дитячої смерті. Дорослі повинні уникати традиційної практики якнайтепліше замотувати дитя.

І ще одне. Діти, які ніколи не годувалися грудним молоком, також мають підвищений ризик синдрому “смерті у колисці”, порівняно з немовлятами, які годуються материнським молоком. Адже грудне вигодовування - це гарна профілактика синдрому раптової дитячої смерті.

P.S. У вересні на Луганщині стартує пілотний проект Агентства США з міжнародного розвитку щодо профілактики синдрому раптової дитячої смерті. У громадських місцях, у транспорті, у ЗМІ розмістять інформацію для батьків та педіатрів про те, як правильно доглядати за немовлятами до року.

У розвинених країнах діагноз синдром раптової дитячої смерті ставиться померлим дітям від одного місяця до року у 58,59 відсотків випадків. В Україні від синдрому помирає одна дитина з тисячі немовлят. До речі, така ж статистика і в США.

Якщо мати курила цигарки до вагітності, то в п’ятнадцять разів підвищується ризик смерті її дитини до року.

13.09.2007



Рівне-Ракурс №10 від 13.09.2007p. 
На головну сторінку