Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №311 від 27.09.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Погляд

“Я не зручний у політиці, бо на мене не вплинеш”

“Я не зручний у політиці, бо на мене не вплинеш”

Олександр Мороз не має бізнесу, рахунків у банках, квартир і дач

Голова Верховної Ради справляє враження людини, яку важко вивести з рівноваги. За роки перебування у політиці він двічі очолював законодавчу владу, йшов у жорстку опозицію і не раз змінював вектор розвитку подій у нашій країні. Як прихильники, так і опоненти визнають: свій внесок в історію України О. Мороз уже зробив. Напередодні позачергових виборів глава парламенту Олександр Мороз виступив зі своїми оцінками ситуації в державі.

- Олександре Олександровичу, чи могли би ви спрогнозувати склад наступного парламенту?

- Прогнози - справа невдячна. Але я вже не раз заявляв, що ці авантюрні, незаконні і шкідливі для країни вибори нічого не змінять у розстановці сил у Верховній Раді. Скажу більше: я впевнений, що представництво соціалістів у парламенті збільшиться. Тому витрати державних і партійних коштів на вибори - а кошти величезні (тільки БЮТ у день на рекламу витрачає два мільйони доларів) - та й усі неконституційні дії з боку глави держави та його оточення - фактично марні. Вони не досягнуть своєї мети.

- А яку мету, на ваш погляд, переслідували організатори позачергових виборів?

- Справжні причини цієї кампанії, звісно, маскуються. Але люди їх повинні розуміти. Всі причини взаємопов’язані.

Перша - спроба через залежного президента, якому надаються необмежені права, втягнути Україну в НАТО, посварити з Росією. Тут чіткий геополітичний план, в якому інтереси України зовсім не враховані.

Друга - усунути соціалістів з парламенту, оскільки їхня присутність в коаліції утримує партнерів від того, щоб піддатися на умовляння президентської сторони і проголосувати за рішення, які не в інтересах України.

Третя - шляхом утворення нової коаліції добитися зміни Конституції, отримати необмежений доступ “любих друзів” до влади та фінансових потоків - до газової труби, “кришування” ПДВ і бюджетних закупівель... Природа кампанії зумовлює її зміст. Відкрито і цинічно йде підготовка до фальсифікації результатів голосування.

- Ви вважаєте, що на нас очікують “брудні вибори”?

- Інформація, яка надходить, дуже тривожна. Перш за все, каналом для підтасування результатів можуть стати списки виборців. За останні два роки вони переінакшені майже на 20 відсотків. Насторожує те, що кількість виборців, які досягли 18 років, розходиться із чисельністю фізичних осіб, що отримали номер платника податків. Очевидно, готуються “запаси” електорального ресурсу для тих, хто його контролює.

- Але ж особисто для вас ці вибори означатимуть кінець звинуваченням і нападкам із боку політичних опонентів? Здається, що соціалістів та главу парламенту “б’ють” тепер і з правого флангу, і з лівого…

- А ви ніколи не замислювалися, чому проти нас ведеться така скоординована кампанія шельмування? Відповідь проста: ми стали на заваді олігархічним угрупуванням та амбіційним політикам, які хочуть повернути диктаторську схему управління у державі. А така схема дозволяє посилити вплив з-за кордону, втручання у внутрішню і зовнішню політику України. Звісно, я незручний у політиці, бо на мене не можна впливати звичними для багатьох інструментами: у мене немає бізнесу, рахунків у банках, квартир, дач та іншого, що робить багатьох політиків залежними і легкими “мішенями” для маніпулювання.

- А які загрози сьогодні стоять перед українським суспільством і державою?

- Очевидно, що Президента не цікавлять результати виборів, зате його цікавить можливість внесення змін до Конституції. Вся підготовча робота у цьому напрямі і зміст роботи Секретаріату Президента як в центрі, так і на місцях, свідчать про це. Після того, коли відбудеться голосування, можна буде прийняти рішення про те, що вибори не відбулися. Або визнати через нескладання присяги 150 депутатами неповноважність Верховної Ради. Тобто створивши хаос, у якому парламент не зможе працювати, послатися потім на той факт, що Верховної Ради немає. Нова Рада не створена, а відповідно до Конституції єдиний легітимний інститут влади в країні - Президент, то нехай він і керує…

- Чи можуть в Україні з’явитися рецидиви тоталітарного минулого? У вас немає відчуття тривоги через те, що нині відбувається у владі та суспільстві?

- Ситуація в Україні розвивається далеко не демократичним чином. І зараз в Україні відбувається спроба підмінити інститути влади Секретаріатом Президента. Сам Віктор Ющенко, всупереч Конституції України, рішенням РНБО видає укази про звільнення міністрів, керівниками судів призначаються ті, хто є лояльним до Президента. І є небезпека, що знову питання перспективи України вирішуватиметься за допомогою вулиці. Але щоразу, коли вулиця займалася державним будівництвом, то в результаті все закінчувалося або диктатурою, або чимось подібним, що користі державі не приносило.

- У чому ж тоді порятунок?

- Інтереси кожного громадянина будуть дотримані тоді, коли влада буде в руках не однієї людини, а цілої громади. Європейська модель місцевого самоврядування - це шлях до прозорої та стабільної влади.

27.09.2007Наталія ЗАГОРУЛЬКО



Рівне-Ракурс №10 від 27.09.2007p. 
На головну сторінку