Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №312 від 04.10.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Скрегіт зубами посеред ночі

Бабці на лавці, доглядаючи непосидющих онуків, які гралися на подвір’ї, жваво обговорювали політичні новини та результати голосування до Верховної Ради. Коли балачки поволі почали набирати геть немирних обертів, одна з жінок віртуозно переключила дебати в інше русло: мовляв, малий Тарисик майже щоночі голосно скрегоче зубами і чи не знають приятельки, що б це могло значити і чим зарадити? Як мовиться, після обміну думками, зійшлися на тому, що треба виводити глисти.

Чи справді нічне скреготіння зубами малих і дорослих є ознакою наявності в організмі глистів, кореспондент “РР” поцікавилася у завідувачки поліклінічного відділення Рівненської міської об’єднаної дитячої лікарні Лариси ГАЛЯНТ (на фото):

- Скрегіт зубами називається бруксизмом. Він найчастіше спостерігається у людей з дефектами будови лицьового скелета, а також з порушенням прикусу і патологією суглобів, які з’єднують нижню щелепу зі скроневою кісткою. Під час сну це захворювання проявляється скреготом зубів упродовж кількох секунд, а то й хвилин раз або кілька разів на ніч. Вважається, що бруксизм є супутником таких хвороб, як енурез, сомнамбулізм. Та й ті, хто хропуть уночі або регулярно бачать нічні кошмари, нерідко скрегочуть зубами також.

- То глисти тут ні до чого? Ось як може помилятися народна думка...

- Справді, така немедична думка, що бруксизм викликаний глистами, досить поширена і вельми живуча. Але з практики знаю, що це не має достатніх підстав. Я завжди раджу батькам дітей, яких непокоїть нічний скрегіт зубами, звертатися до дитячого невропатолога.

- І що, звертаються?

- На жаль, переважна більшість не йде. Але ж доведено, що бруксизм радше за все виникає в тих, хто регулярно переживає стреси, внутрішню тривогу, часто гнівається та збуджується перед сном. Такі прояви стосуються і дорослих, і дітей. Хоча інколи коротенькі напади бруксизму трапляються і в здорових та відносно спокійних людей. Щодо лікування, то зазвичай бруксизм до шести-семи років минає і без спеціального лікування. Якщо ж бруксизм “подорослішав” разом із людиною, тоді варто усунути всі стоматологічні проблеми чи дефекти прикусу. Лікар порадить відповідні мікроелементи та вітаміни, які зменшать судомну активність жувальних м’язів під час сну.

- Цікаво, як без таблеток можна подолати дитячий скрегіт зубами посеред ночі?

- Найперше треба привчити дитину завжди тримати зуби ледь розтуленими під закритими губами, тоді щелепи будуть розслабленими. Передувати сну повинні лишень спокійні заняття, адже напруженим м’язам потрібен час для розслаблення. Перед сном малюкові почитайте його улюблену казку. Розмовляйте із донькою чи сином про їхні дитячі клопоти, що також допоможе зняти денну напругу перед сном. Та й годувати дитину треба десь за годину до сну. У разі ж перевтоми, що теж може викликати бруксизм, кладіть дитину спати раніше: не о дев’ятій вечора, а о восьмій. Упродовж дня дітей треба заохочувати до фізичних занять та вправ, це гарно знімає стрес та напругу м’язів.

Термін “бруксизм” походить від грецького слова brychein і буквально означає “скрегіт зубами”. Під час сну час від часу виникає скорочення жувальних м’язів, що супроводжується стисканням щелеп та скреготом зубів. Неврологія трактує бруксизм як порушення сну.

Поради дорослим

Губи - стулені, зуби - розтулені

Рот упродовж дня має бути у положенні здорового відпочинку. Зуби повинні доторкатися тільки під час жування їжі. Якщо ви привчите себе до цього, не скреготатимете зубами вночі. Ще одне правило: перед сном погризіть яблуко, моркву чи листя сирої капустини. Ще можуть добре допомогти позбутися скреготу гарячі компреси, прикладені до щелеп. Такі компреси послаблюють напругу м’язів. Помічною є також тепла вечірня ванна з ефірними олійками або морською сіллю, яка розслабляє та знімає стрес. Також доречно обмежити вживання кофеїну та ласощів, які містять вуглеводи, наприклад, цукерок.

04.10.2007Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 04.10.2007p. 
На головну сторінку