Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №315 від 25.10.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Половина рівнян ходить з тонзилітом,

або Видаляти гланди чи ні?

Люда, 25-річна рівнянка, перед тим, як вийти восени заміж, наважилася на радикальний крок - видалення гланд. Адже все її дитинство пройшло в боротьбі з ангінами, запаленнями та бронхітами. Тому в юності вона весь час остерігалася досхочу їсти в спеку морозиво та пити щось із холодильника. Люда побоювалася, аби майбутнім дітям не передалася її схильність до злощасних ангін. Правда, горло в дорослому віці дівчину майже не турбувало, лише час від часу з нього вилітали якісь неприємного запаху сироподібні шматочки. Один із ЛОР-лікарів міської лікарні, до якого Люда звернулася, щоб зарадити давній проблемі, навіть невдало пожартував, мовляв, то намащуйте ваш сир на хліб... Більше до того лікаря дівчина не зверталася.

Що таке тонзиліт, як його лікувати і коли все-таки слід видаляти мигдалики, кореспондент РР розпитувала лікаря-отоларинголога Рівненської міської поліклініки №2 Миколу ОЛЕНЧУКА (на фото):

- Гланди (або піднебінні мигдалики) потрібні людям для нейтралізації інфекції, яка потрапляє в організм з повітрям, їжею та водою. Коли організм ослаблений, а шкідливих бактерій та вірусів потрапило в рот достатньо, тоді мигдалики не можуть дати їм ради, стають червоними, набухають, і починається ангіна, тобто гострий тонзиліт.

А якщо людина, доросла чи мала, занедужала на ангіну, то її імунна система ослаблена. Тому лікування ангіни - це передусім зміцнення імунітету. Основною ж причиною виникнення хронічного тонзиліту, знову ж таки, може бути порушення опірності організму та неадекватне лікування самої ангіни. Розвиткові хвороби також сприяють: розрощення аденоїдної тканини, хронічний синусіт, викривлення носової перегородки, хронічний риніт - хвороби, що утруднюють дихання носом. Джерелом інфекції частенько стають каріозні зуби. Виникненню ж ангіни у багатьох випадках передують гострі вірусні інфекції (ГРВІ). Віруси готують підгрунтя для розвитку ангіни, однак вирішальне значення має бактеріальна флора.

Хронічний тонзиліт розвивається поступово, навіть непомітно, більше того - часто без клінічних проявів. Утім, прояви хвороби можуть бути різноманітними: це і дискомфорт у горлі, біль у ділянці піднебінних мигдаликів, іноді сухе горлове покашлювання, субфебрильна температура і неприємний запах із рота. Нерідко хворі викашлюють гнійні пробки.

- Саме тоді і варто видаляти мигдалики, щоб у них не скупчувалася та гидота?

- Ні, є ж ефективні консервативні методи лікування, які лікар підбирає індивідуально. Виділяють три клінічні форми захворювання: компенсовану, субкомпенсовану та декомпенсовану. При першій формі помітні лише місцеві ознаки запалення, натомість при декомпенсованій - виявляються вже й загальні ознаки хронічного процесу: дискомфорт у глотці, тривала температура, біль у ділянці серця, слабкість, біль у суглобах, голові тощо. Понад те, при цій формі виникають усілякі ускладнення. Адже доведено, що мигдалики пов’язані з 97-ма органами, - зокрема, з такими життєво важливими, як серце, нирки, печінка. Хронічний тонзиліт, коли мигдалики стають осередком інфекції, може спричиняти хвороби серцево-судинної, бронхолегеневої та сечостатевої систем. Отоді лікар радить видалити мигдалики. І радше тому, що існує ризик поширення інфекції з мигдаликів через кров по всьому організмові.

- Колись, за Союзу, практикували повсюдне видалення мигдаликів. Та й нині далеко не всі вухо-горло-носи хочуть займатися марудним консервативним лікуванням. Може, й справді: нема мигдаликів - нема проблеми? Чи правда, що коли дівчаткам видалити гланди у віці формування статевої зрілості, то згодом є ризик не мати дітей?

- Тепер лікарі-отоларингологи ставляться і в нас, і в світі до цієї проблеми вельми зважено. Наголошу: видаляють гланди тільки по життєвих показах. А для успішного лікування хронічного тонзиліту велике значення має вибір методу. Зазвичай 2-3 курси консервативного лікування проводяться восени та навесні. При правильному виборі лікування ефективність досягає 65-70 відсотків. І ще одне: видалення мигдаликів під час статевого дозрівання дівчаток справді серйозно впливає на репродуктивну функцію, що було доведено за Радянського Союзу.

З віком ризик хронічного тонзиліту зростає. Наприклад, у віці до трьох років на хронічний тонзиліт хворіє приблизно 3 відсотки дітей, 10-12 років - до 13. Тобто, що старша людина, то частіше гострі хвороби переходять у хронічні.

Здорові піднебінні мигдалики, як і вся лімфатична система, що в дорослого складає 1, 5 кілограма, беруть участь у захисній функції організму. Маса мигдалика в середньому становить 30-35 грам.

Поради дорослим і дітям

Негайно звертайтеся до лікаря, коли наявні такі симптоми: частий головний біль, порушення апетиту, блідість шкіри, постійна втома. Шийні лімфатичні вузли постійно збільшені, болючі під час промацування, неприємні відчуття у ділянці серця, біль у суглобах, гнильний запах із рота.

25.10.2007Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 25.10.2007p. 
На головну сторінку