Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №316 від 05.11.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Бачите світ наче крізь помутніле скло? Лікуйте катаракту

Бачите світ наче крізь помутніле скло? Лікуйте катаракту

Людські очі - один із головних каналів надходження інформації про зовнішній світ. Вважається, що позбавлення людини можливості бачити є більшою карою, ніж позбавлення її життя. Цар Едіп для спокути власної провини не вбиває, а осліплює себе. Шекспір також переконує, що смерть є меншим нещастям, аніж сліпота. А згадайте незрячих бандуристів та лірників - колишніх козаків, осліплених бусурманами...

Утім, з віком зір людини, на жаль, поступово погіршується: зменшується еластичність та прозорість кришталика, відбуваються зміни в судинах ока. У когось зір знижується повільно й непомітно, а в когось - стрімко та зненацька. Катаракта - одна з хвороб, при якій люди найчастіше звертаються до окуліста.

Як не втратити можливості бачити світ Божий та зберегти гарний зір до глибокої старості, кореспондент розпитувала лікаря-окуліста вищої категорії, завідувачку очного відділення Рівненської центральної міської лікарні Галину ПАСІЧНИК (на фото):

- Наше око схоже на фотоапарат, у якому світло проходить через об’єктив та фокусується на фотоплівці. В оці ж роль об’єктива виконує кришталик - безбарвна прозора лінза, що в діаметрі трохи менша одного сантиметра. Коли кришталик працює нормально, ми чітко бачимо оточуючі предмети. Але з різних причин кришталик може частково або й повністю помутніти. Це захворювання й називається катарактою, що в перекладі з грецької означає “водоспад”, коли людина бачить навколишній світ наче крізь стіну води чи запітнілу шибку. Нині катаракта є головною причиною незворотної сліпоти.

- Звідки береться ця біда в людей? І в якому віці найчастіше виникає катаракта?

- Загалом в Україні більше половини людей, старших шістдесяти років, мають ті чи інші прояви катаракти. Найчастіше катаракта виникає внаслідок природних вікових змін у кришталику ока. Утім, якщо раніше катаракту справді називали хворобою літніх людей, то нині, на жаль, ми нерідко бачимо її ознаки і в 35-річних.

- На вашу думку, що впливає на “помолодшання” катаракти?

- Передусім, погане навколишнє середовище, коли очі страждають від шкідливого впливу технічного прогресу. Крім того, людські очі є вельми вразливими до різноманітних недуг та ускладнень внаслідок порушення обміну речовин, опромінення, інтоксикації, цукрового діабету та навіть захворювань щитоподібної залози, будь-яких травм ока тощо. Додайте до цього генетичну схильність або вроджену ваду, коли дитина народжується з патологією кришталика, і це буде далеко не повний перелік того, від чого виникає катаракта. А тому, за найменшої підозри на погіршення зору, треба негайно звертатися до окуліста

з метою профілактики та раннього виявлення катаракти. Помутніння в центрі кришталика дуже погіршує зір, за повного помутніння хворий може бачити лише світло. Крім того, якщо зір знижується, то потужні окуляри геть не допоможуть.

- І що, відразу операція чи можна спробувати лікувати катаракту?

- Катаракта є захворюванням хронічним і, до того ж, прогресуючим. Зір може погіршуватися з різною швидкістю. У своїй практиці я використовую спеціальні вітамінні очні краплі, які, хоча не виліковують повністю, проте значно загальмовують розвиток катаракти, Звісно, що раніше починається лікування, то кращого результату можна досягти. Оскільки, повторю, катаракта є хронічною недугою, то лікування очними краплями є доволі тривалим.

Існує два основних методи лікування катаракти: використання лікарських засобів на ранніх стадіях хвороби та хірургічне втручання. Рішення щодо вибору методу лікування приймається індивідуально стосовно кожного пацієнта. Досі вважалося, що помутнілий кришталик можна видаляти лишень після остаточного дозрівання катаракти, тобто коли людина майже повністю втратить зір. Нині погляди змінилися, і операцію можна виконувати на будь-яких стадіях хвороби.

Є багато різновидів хірургічних операцій, але принципово всі вони зводяться до видалення помутнілого кришталика. І найчастіше він замінюється штучним. Така операція є мікрохірургічною і виконується під мікроскопом із використанням найтонших інструментів та витратних матеріалів. Понад те, за сприятливих умов вплив хірургічного втручання на організм пацієнта вельми мінімальний.

І наостанок: від того, наскільки зацікавлено й доброзичливо ставиться людина до навколишнього світу, до близьких та чужих, наскільки радіє життю, величезною мірою залежить і стан її зору.

Офтальмологія - галузь медицини, яка вивчає захворювання очей та розробляє методи лікування і профілактики цих захворювань.

Як визначити, чи немає у вас часом катаракти?

Виріжте шматочок чорного паперу 3х3 см і зробіть у центрі голкою дірочку. Піднесіть якомога ближче до свого ока цей клаптик і подивіться на білий аркуш паперу. Якщо папір білий по всій поверхні, ваш кришталик прозорий, якщо є темні плями - це ознака катаракти.

05.11.2007Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 05.11.2007p. 
На головну сторінку