Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №319 від 22.11.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

“Діабетики вмирають, а влада спокійно спить!”

“Діабетики вмирають, а влада спокійно спить!”

Це найменш емоційна фраза з короткої, трохи плутаної, але щирої промови людини, яка 34 роки живе з діабетом, - голови Рівненської обласної асоціації діабетиків Михайла ЛІТВІЩЕНКА. Розмова про хворобу, яка сягає масштабів епідемії, схожої до СНІДу й туберкульозу, велася в обласному центрі здоров’я на засіданні круглого столу, присвяченого нещодавньому всесвітньому Дню Діабету.

В Україні кількість хворих на цукровий діабет подвоюється кожні десять-п’ятнадцять років. Що ж до Рівненщини, то ця хвороба більше поширена у південних районах нашого краю. В області офіційно зареєстровано 21500 осіб, хворих на діабет. Лікують же цукровий діабет в обласному ендокринологічному диспансері та 28 ендокринологічних кабінетах районних лікувально-профілактичних закладів. За словами головного лікаря Рівненського обласного ендокринологічного диспансеру Любомира ОЛЕКСЮКА, стаціонарне відділення лікарні розраховане на 100 місць, вісімнадцять з яких виділено для хворих на діабет дітей. На жаль, цукровий діабет - хвороба невиліковна, проте останні досягнення в галузі діабетології довели, що можливість зниження захворюваності (так само, як і зменшення частоти пізніх ускладнень) усе ж є. А це допомагає поліпшити якість та тривалість життя хворого. Щоб як слід лікувати людей, на думку головного лікаря, конче необхідно поновити наступного року державну програму “Цукровий діабет”. Лікарі з жахом чекають першого січня, коли закінчиться діюча програма забезпечення хворих безплатним інсуліном українського виробництва. І якщо, не дай боже, нову державну програму в уряді не затвердять, невідомо, звідкіля братимуть той же інсулін, шприци-ручки для дітей, що спрощують і визначення дози, і здійснення самої ін’єкції. Хоча цей рік, порівняно з попередніми, був таки гіршим щодо фінансування діабетиків, тим не менше з казни виділили якусь “краплю”: з міської - 220 тисяч гривень та обласної - 400 тисяч. І ще пана Олексюка “замордували” кляті тендери - так звані конкурси на закупівлю ліків та обладнання. Багато хто з комерційних посередників вимагає з бюджетних лікарень коштів навіть за дозвіл узяти участь у тендерах.

Тиха епідемія

Головний позаштатний ендокринолог Рівненщини Алла ЧЕРНЯК розповіла, що практично половина хворих ходить із прихованою формою цієї підступної недуги, либонь тому, що на початковій стадії діагностувати її буває непросто. Але коли людина постійно хоче пити, їй докучають часті сечовиділення з великою кількістю сечі, почуває себе втомленою та голодною, досить просто здати кров на аналіз у будь-якій поліклініці. Такий аналіз і покаже вміст цукру в крові. Існують два різновиди цукрового діабету: 1-го і 2-го типу. Перший тип діагностується у дітей та дорослих, старших 30 років. Другий тип виявляється переважно у людей зрілого та похилого віку і є результатом повільного прогресуючого зниження функцій клітин підшлункової залози, а також зниження здатності організму сприймати інсулін (так звана інсулінозалежність). Підвищення рівня цукру в крові без належного лікування спричиняє ускладнення, що призводить до інвалідизації та смерті. І ще одне: вісімдесят відсотків хворих на діабет мають надмірну вагу, а то й ожиріння.

Дитяче ожиріння = діабет

За словами Людмили МІНІЧ - дитячого ендокринолога обласного ендокринологічного диспансеру, причини появи дитячого діабету - це переважно погана генетична спадковість. Перебіг хвороби в дітей вельми важкий і відрізняється від дорослих. Нерідко дітки потрапляють до реанімації, де при обстеженні й виявляють завищений вміст цукру в крові. У цьому році на діабет в краї захворіло сімнадцятеро дітей. Більше ніж у попередні роки стає діабетиків 5-6-річного віку і навіть до року. Понад те, саме дитячий діабет робить людей інсулінозалежними.

В Україні налічується близько 1 мільйона хворих на діабет. Насправді ж ця цифра може бути вдвічі більшою, оскільки багато пацієнтів на ранніх стадіях хвороби навіть не підозрюють про неї.

Раціон діабетика

Вуглеводи є основним джерелом енергозабезпечення хворого

У середньому в добовому раціоні має бути 350 г вуглеводів. Така кількість міститься у 250 г хліба, 200-300 г картоплі, 60 г крупи, 0, 5 г молочних продуктів. Майже третина добової потреби у вуглеводах повинна забезпечуватися овочами і фруктами, особливо в літньо-осінній період, оскільки вони є основними джерелами мікроелементів, вітамінів, грубої клітковини, пектинів.

22.11.2007Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 22.11.2007p. 
На головну сторінку