Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №331 від 14.02.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Не так та інфляція, як політична спекуляція

Деякі політики не зацікавлені у тому, щоб зменшити ціни, бо хочуть зняти Тимошенко

Деякі політики не зацікавлені у тому, щоб зменшити ціни, бо хочуть зняти Тимошенко

Ми трошки незвиклі до таких темпів перетворень, за які взялася Тимошенко, адже попередні півтора року не відбувалося нічого - була стабільність нашого корупційного та антисоціального хаосу. Якщо щось швидко відбувалося, то тільки розкрадання країни. Нині Тимошенко хоче, щоб люди звикали до того, що перед нами стоять амбітні завдання. По-перше, Юлія Тимошенко у першому ж місяці, виконуючи свої передвиборчі зобов’язання, розпочала безпрецедентні виплати вкладів Ощадбанку. По-друге, уряд Юлії Тимошенко за десять днів роботи знайшов, як збільшити надходження до державного бюджету та прийняв справді соціальний бюджет. По-третє, Тимошенко вдалося істотно збільшити пенсії - за січень середня пенсія збільшилася до 750 грн., проти 591 грн. у грудні. По-четверте, прем’єрка розпочала масштабну та потужну кампанію з детінізації економіки, розпочала непримиренну війну з корупцією на митниці та податковій: у січні 2008 року до бюджету зібрано майже на 50 відсотків більше грошей, ніж у січні попереднього!

Такі починання нового уряду вже встигли оцінити прості громадяни. Натомість це викликало і заздрість у політиків - відтак її вирішили звинуватити у великій інфляції, ніби це не Янукович місяць тому передав Юлії Володимирівні країну з рекордною від 2000 року інфляцією в 17 відсотків та річним зростанням цін на харчі на 24 відсотки!

Коментуючи ж звинувачення Президента України на адресу нового уряду, директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бурковський нагадав, що “Кабінет міністрів на чолі з Юлією Тимошенко успадкував високі інфляційні очікування населення, процес інфляції, який прискорюється (раніше сподівалися, що він буде уповільнюватися), а тому, виходячи з цього, уряд не мав жодної можливості вплинути на цей процес”.

“Я б не покладав відповідальність за інфляцію на уряд Тимошенко. Критикувати уряд можна лише за те, що він повільно працює над антиінфляційним пакетом заходів. Але треба бути свідомим, що навіть, якщо такий пакет буде підготовлений, то його запровадження не дасть блискавичного ефекту. Боротьба проти інфляції, це не короткострокова, а середньострокова перспектива. Якщо ми сьогодні розробляємо антиінфляційні заходи, завтра починаємо правильно їх утілювати, то певні результати реально ми зможемо отримати щонайближче у другому півріччі 2008 року, або на початку 2009 року”, - стверджує Ігор Бураковський.

Бураковський далеко не єдиний експерт, який виступив із такою оцінкою заяв Президента та Партії регіонів. “Інфляція в січні 2008 року є логічним продовженням тих негативних макроекономічних процесів, які тривали в українській економіці протягом минулого року,” - вважає координатор економічних програм Школи політичної аналітики при Києво-Могилянській Академії Сергій Кисельов. “Починаючи з вересня 2007 р. показник інфляції не опускався нижче 2 відсотків. Зрозуміло, що зупинити цю тенденцію, тим більше в зимовий період, коли традиційно дорожчають такі широко споживані продукти харчування, як овочі, фрукти, картопля (до речі, по цих групах товарів подорожчання було найвищим), вкрай важко,” - вважає експерт.

Також, на думку економіста, показово, що найвищий рівень зростання цін спостерігався саме по тих товарах, ціни на які найбільше зростали за уряду Януковича: “Так у січні відчутно зросли ціни на олію - на 5,1 відсотка (в 2007 р. - на 70,4 відсотка), на яйця - 6,6 відсотка (в 2007 р. - на 54,4 відсотка)”.

А от вплив соціальних виплат на інфляцію, за словами Кисельова, минулого місяця не був визначальним. Як зауважує експерт, “підвищення соціальних виплат не збільшило грошову масу. Навпаки її обсяг, за даними Нацбанку, зменшився на 1,1відсотка. На 5,1 відсотка скоротився обсяг готівки поза банками”.

На думку експерта, якщо для лютого інфляційні ризики залишаються відносно високими, то надалі є можливості поступово гальмувати темпи інфляції. Цьому будуть сприяти, по-перше, антиінфляційний пакет заходів уряду Тимошенко і Нацбанку. По-друге, розширення і здешевлення імпорту у ІІ половині 2008 року внаслідок вступу України до Світової організації торгівлі.

Наведені думки незалежних експертів (а це лише кілька представників експертного середовища, які загалом репрезентують загальну думку) змушують засумніватися в об’єктивності критики Президента України на адресу уряду. Тим не менше слова Президента вже підхопила опозиція, сприйнявши як сигнал. Відомо навіть, що Партія регіонів по селах і районах кинулася залякувати людей трохи не голодом і закликає скуповувати продукти харчування. А це ще один шлях до інфляції.

Цікаво, що як Президент, так і колеги Януковича мають розуміти ситуацію, в якій перебуває Юлія Тимошенко та її уряд. Бо Януковичу годилося б зовсім мовчати, адже саме його уряд призвів до 17 відсотків інфляції, які ми довго та вперто будемо намагатися збити, а Ющенко сам знаходився в ситуації Тимошенко. У січні 2000 року, коли Віктор Ющенко був прем’єр-міністром, інфляція сягнула 4,1 відсотка за місяць. Йому тоді знадобилося майже два роки, щоб зменшити цей показник. Нагадаємо, що уряд Тимошенко працює менше двох місяців. Тому, чи варто вішати всіх собак на Юлію Тимошенко, якщо сам Янукович за 2007 рік розкочегарив рекордну інфляцію, так само, як це він, до речі, зробив і під час свого попереднього урядування в 2004 році? А Тимошенко в 2005 році, розгрібаючи завали Януковича, знизила-таки інфляцію, залишену попередником. Так само може трапитись і цього разу: принаймні, міністр фінансів Віктор Пинзеник днями гарантував, що цьогоріч уряд утримає інфляцію в межах 10 відсотків.

14.02.2008Ірина НОВОСАД



Рівне-Ракурс №10 від 14.02.2008p. 
На головну сторінку