Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №216 від 01.12.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Точка зору

Віктор Медведчук: «Вони люблять Україну любов'ю вчорашнього дня»

- Ви ставите себе на місце тих українських політиків, які в іншому таборі?

- У таборі друзів НАТО і недругів ЄЕП? Так, звичайно. Я їх розумію. Зрозуміти їх не дуже важко. Якби у них було бажання, то з ними можна було б спокійно й по справі дискутувати. Більше того, це могла б бути розмова однією мовою - мовою українських інтересів, мовою майбутнього України.

Вони ж бо щиро люблять Україну. В будь-якому випадку я виходжу з цього. Але, як мені здається, вони люблять Україну любов'ю вчорашнього дня. Вони живуть страхами минулого. Вони бояться, що Росія знову стане імперією. А імперією вона може стати, як відомо, тільки разом з Україною.

Вони надають занадто велике значення російським крикунам-імперцям і занадто мале - об'єктивним тенденціям розвитку Росії, України і світу. Росія вже була імперією. Не бійтеся нинішньої Росії! Не треба. Боятися її сьогодні - собі на шкоду. Росія остаточно й безповоротно включилася в світову демократичну систему. Для неї це найбільш вигідний шлях. Вона це розуміє. Це прекрасно розуміє вище керівництво Росії. Я багато разів спілкувався з Володимиром Путіним - він, як йому й належить, розуміє це краще від усіх.

Загалом, моїм українським опонентам треба швидше перебороти свої фантомні болі - і все у нас буде в порядку.

Під час президентства Л.Д.Кучми Україна практично домоглася того, що у неї опинився контрольний пакет голосів в ЄЕП: 30 голосів. У Росії - 40, у Казахстану - 20 і 10 - у Білорусі. Це значить, крім іншого, що Україна стала б справжнім регіональним лідером на просторі від Молдови до Азербайджану.

Вже в минулому році, на самому початку становлення ЄЕП, українська скарбниця одержала від цього мільярд доларів. Ми впритул наблизилися до створення разом з Росією і Німеччиною газотранспортного консорціуму. Це означало, що через Україну на Захід ішов би весь російський газ, а потім і нафта. Ми мали б з цього мільярди й мільярди. Тепер же Росія і Німеччина збираються обійтися без нас: вони домовилися прокласти трубу по дну Балтійського моря.

- Без усякої дипломатії говорять і інше. Через прозорий кордон з Росією до нас проникає багато небажаних осіб і товарів на кшталт порнографії. Єдиний економічний простір зніме всі перешкоди для цього.

- Кордон між Україною і Заходом, у порівнянні з російсько-українським, на великому замку. Так? Однак із Заходу до нас теж проникає чимало небажаного. Але з точки зору ряду українських політичних партій, все, що проникає до нас із Заходу, корисно для України. Російські противники ЄЕП (а вони є, оскільки в Росії, як відомо, є все) теж говорять, що з України в Росію полізе «усіляке лайно». А здорова людина, чи то росіянин, чи українець, розуміє своє: кордону, отже, не буде! Не буде причепливих прикордонників, не буде рвачів-митників, не буде ніяких перешкод з влаштуванням на роботу хоч в Росії, хоч в Україні, з переміщенням товарів. Буде нормальне життя!

- Напевно, навряд чи можна відмахнутися від тих західних експертів, котрі говорять, що ЄЕП закриє для України перспективу ЄС?

- Відмахуйтеся сміливо! Захід завжди більш охоче мав справу з великими об'єднаннями держав, ніж з кожною окремо. Згадаємо, як йому не хотілося, щоб на місці Радянського Союзу утворилося п'ятнадцять незалежних держав. Здається, Кісинджер говорив: невже, мовляв, на нас чекає такий кошмар, як поява п'ятнадцяти нових посольств у Вашингтоні?! Настане момент, коли Захід буде зацікавлений у відносинах з ЄЕП більше, ніж з кожною з країн-учасниць окремо. Більше того. Важко не погодитися з прогнозами фахівців, котрі вважають, що якщо Україна буде занадто баритися зі вступом в ЄЕП, то Захід почне її до цього підштовхувати. Причому буде робити це доволі безцеремонно, а отже, принизливо для України.

В історії відносин Заходу й третього світу таких прикладів чимало. В даному випадку інтереси Заходу - це інтереси великого і дуже великого західного бізнесу, що працює в Росії, Україні, Казахстані. Йому паркани між цими країнами невигідні - подолання кожного паркана вимагає витрат або передбачає втрачену вигоду. Отже, членство України в ЄЕП зовсім не суперечить принципам Європейського Союзу і Світової організації торгівлі - раз, і воно вигідне західному бізнесу - два.

- Ні ви, ні ваші однодумці досі не приховували, що однією з причин особливої зацікавленості України в ЄЕП є невисока якість наших товарів. На Заході вони не потрібні, а Росія купить. Виходить, що ЄЕП - це тепличні умови для української економіки. Але так вона ніколи не стане конкурентноздатною.

- Не можна перескочити через етапи. Кожен етап треба пройти, прожити. Україна і Росія зараз перебувають на такому етапі, що реально підвищити свою конкурентноздатність кожна з цих країн може тільки в тій лізі, якою буде являти собою ЄЕП. Якщо припустити, що ЄС завтра ж прийме Україну, то це не пожвавить українську економіку, а погубить її. В складі ж ЄЕП вона виживе, причому, якість наших товарів не буде стояти на місці. Запити споживачів не знижуються ж, а підвищуються не тільки на Заході, а всюди у світі. В ЄЕП передбачаються єдині ціни на енергоносії. Тобто наші споживачі будуть платити за той же газ стільки, скільки й росіяни. Одне це - така вигода для України, якої було б досить, щоб перестати відвертати ніс від Москви.

01.12.2005Розмовляв Павло ГОНЧАРЕНКО. Фрагменти інтерв'ю тижневику «2000» від 25.11.05



Рівне-Ракурс №10 від 01.12.2005p. 
На головну сторінку