Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №353 від 17.07.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Позиція

Ющенко заховав від народу 32 мільярди гривень

Президент заблокував бюджетний процес і зробив усе, від нього залежне, щоб українці не відчули економічного успіху уряду

Розправу над Урядом регіонали і їх союзники із Банкової готували довгі місяці. При цьому запевняння про наявність необхідних голосів звучали настільки переконливо, що і справді складалося враження про невідворотність відставки Кабінету міністрів Юлії Тимошенко. Правда, сталося далеко не так, як деким планувалося - Уряд встояв. Натомість заручником політичних інтриг став бюджет країни. При безпосередній участі Президента процес прийняття змін в головний фінансовий документ зірвано.

Подвійна гра Банкової

Уряд Віктора Януковича, залишивши своїм наступникам економіку України в жалюгідному стані, очевидно, був переконаний, що ті просто “загнуться” під тягарем проблем і процес відставки Тимошенко буде лише справою часу. По-іншому важко пояснити абсолютно безглузду з економічної точки зору півторагодинну доповідь міністра “тіньового уряду” Миколи Азарова, присвячену ініціативі опозиціонерів про висловлення недовіри діючому Уряду. Геолог за дипломом і фінансист за покликанням так і не зумів чітко пояснити економічні прорахунки Кабміну, який за кілька місяців впорався з інфляцією і заробив для бюджету додатково десятки мільярдів гривень.

Як наслідок, навіть комуністи із литвиновцями та декілька членів фракції ПР не наважилися натиснути кнопку “за”. Настільки вже вся ця затія регіоналів виглядала банальним бажанням повернутися у владні коридори без жодних вагомих на те причин. Але, якщо для відставки Кабміну знайшлося всього 174 голоси, то зміни в Держбюджет опоненти Тимошенко таки завалили. Ідейним натхненником і диригентом процесу став Президент Віктор Ющенко.

Напередодні останнього засідання другої сесії парламенту голова держави пішов на безпрецедентний крок - зареєстрував свій варіант законопроекту про внесення змін до бюджету.

“У першу чергу, я можу сказати, що бюджет не був прийнятий завдяки позиції Президента, тому що всупереч Конституції, всупереч рішенню Конституційного Суду, всупереч Бюджетному кодексу, якими передбачено, що Закон “Про бюджет” може подавати лише уряд, це виключне повноваження і виключна функція уряду, практично в останні години, вночі, був внесений альтернативний, так званий “президентський” законопроект про зміни до бюджету, - зазначила Юлія Тимошенко. - Він повністю зруйнував всю систему підготовки бюджету до читання в парламенті й прийняття.”

Прем’єр-міністр не стала звинувачувати в бюджетному провалі (всього 216 голосів “за”) опозицію, зазначивши, що, в принципі, це її право - не підтримувати ініціативи влади. Зовсім іншою є ситуація із колегами по демократичній коаліції. Саме 9-ти голосів представників ЄЦ і не вистачило для того, щоб українці змогли на собі відчути реальне наповнення державної скарбниці. У той же час президентський законопроект не набрав і 60 голосів, зате послужив формальним приводом для лояльних до Секретаріату Президента членів фракції НУ-НС не підтримувати урядові ініціативи.

“Підвищення зарплат бюджетникам, підвищення пенсій, а також - гроші шахтарям, гроші, практично, всім, хто працює в АПК, колосальні гроші, які давали можливість утримати ціну на зерно, гроші літакобудівельникам, суднобудівельникам, гроші інвалідам, дітям, багатодітним мамам. Все це було зруйновано і зруйновано досить сплановано, - наголошує голова Уряду. - Мені дуже шкода, що вся робота уряду, - а ми працювали і днями, і ночами, щоб дати Україні ці 32 мільярди і підвищити рівень життя й інвестування всіх секторів життя країни, - що все бездарно було провалено.”

Уряд шукає вихід, як направити кошти на “соціалку”

Президент і його команда поставили власні політичні амбіції вище інтересів громадян України. Не зарадили цьому й неодноразові звернення шахтарів, освітян, аграріїв, інвалідів, ошуканих вкладників Ощадбанку колишнього СРСР, представників місцевих органів влади, які ще напередодні розгляду в Раді законопроекту про внесення змін у Держбюджет-2008 закликали народних депутатів та голову держави посприяти затвердженню документа. А щодо ситуації навколо коштів Ощадбанку, то в “альтернативному” законопроекті Ющенко взагалі не передбачив повернення заощаджень мільйонам громадян (урядовий проект натомість передбачає 1,5 млрд. грн. виплат вже цього року).

У той час, коли нардепи “завалювали” бюджет, Віктор Ющенко не дуже переймався розглядом власного законопроекту. Замість цього він відбув до Швейцарії, звідки перебрався на відпочинок у Карпати. Очевидно, що таким чином він залишає собі можливість, вийшовши з відпустки, заявити, що депутати діяли без його вказівки. Але весь розвиток подій вказує на протилежне.

Проте в такій складній ситуації Уряд намагається знайти вихід і невідворотно забезпечити хоча б оновлені соціальні програми.

“Уряд думає над тим, як знайти можливості і повноваження, щоб все ж таки віддати хоч частину цих грошей людям, - повідомила про плани Кабміну Прем’єр Юлія Тимошенко. - Ми думаємо над тим, як без зрадницьких депутатів і як без втручання Президента підвищити людям пенсії. Як, незважаючи на провал бюджету своїми ж депутатами-побратимами в демократичній коаліції, які належать до партії “Єдиний центр”, сьогодні зробити так, щоб з першого вересня все ж таки всім освітянам, всім працівникам медичної сфери, науковцям, працівникам культури все ж таки додати зарплату і перевести їх на ЄТС” (єдина тарифна сітка - ред.).

17.07.2008Ярослав БУРМАК



Рівне-Ракурс №10 від 17.07.2008p. 
На головну сторінку