Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №364 від 02.10.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Вголос

“Рівнеазот” - не віддасть, “Рівнеоблводоканал” - не отримає

“Рівнеазот” - не віддасть, “Рівнеоблводоканал” - не отримає

Досліджуючи історію очисних споруд на ВАТ “Рівнеазот”, дивуєшся абсурдності ситуації. Вони будувалися для міста, та ще й за державні кошти, але на відстані аж 17 кілометрів від Рівного. Проте на той час, коли вартість 1 кіловата електроенергії була 4 копійки, це здавалося логічним. А сьогодні...

Інші очисні споруди, які будувалися в тому числі й для міста, і також за державний кошт, були у складі об’єднання ВАТ “Рівнельон”. Насосна станція, яка перекачувала стоки на “Рівнеазот”, також належала Льонокомбінату. “Рівне-облводоканал”, який, за визначенням, відповідав у місті за збір та очистку стоків, мав на балансі лише дві пошкоджені труби загальною довжиною 34 кілометри. Через жахливий технологічний стан їх експлуатація вимагала колосальних коштів та зусиль. І не дивно, що описана ситуація виглядає абсурдною з погляду навіть нефахівця. А отже, було доцільним на початку 90-х років, коли промислові підприємства зазнавали значних фінансових труднощів, зосередити згадані важливі об’єкти життєзабезпечення на спеціалізованому підприємстві “Рівнеоблводоканал”. Таким чином останньому були передані очисні споруди льонокомбінату та головна каналізаційна насосна станція.

На жаль, логічну крапку у цій історії поставити не вдалося, хоча розмови про передачу “азотівських” очисних споруд “Рівнеоблводоканалу” велися. Та все ж…

Аналізуючи нинішній стан з очисткою стоків у Рівному, розумієш, що проблема не лише у стосунках між "Рівнеазотом" та "Рівнеоблводоканалом". По-перше, починаючи з 2005 року, вартість очистки стоків для “Рівнеоблводоканалу” зросла у 6 разів. По-друге, у жахливому стані колектори - вони є аварійними і вимагають значних витрат на утримання. І якщо їх замінювати, то за вартістю вони становитимуть 60 відсотків від кошторису на будівництво нових очисних споруд. По-третє, велика вартість перекачування стічних вод на “Рівнеазот” за рахунок електроенергії. На думку директора "Рівнеоблводоканалу" Володимира ХОМКА, саме тому, з економічної точки зору, доцільнішим було б будівництво очисних споруд у Рівному, оскільки на передачу "Рівнеазотом" очисних споруд в обласну комунальну власність сподіватися важко.

І справді, “ВАТ “Рівнеазот” не віддасть в обласну комунальну власність очисні споруди”, - заявив генеральний директор ВАТ “Рівне-азот” Михайло ЗАБЛУДА на нещодавній прес-конференції. Крім того, зауважив, що “Рівнеазот” не може списати п’ятимільйонний борг “Рівнеоблводоканалу”, а тарифи на послуги з очищення стоків піднімаються згідно із затвердженою декларацією Рівненської ОДА.

Звернення депутатів, схвалене 30 липня 2008 року на сесії обласної ради, Михайло Заблуда назвав цілковитою маячнею, а рішення про передачу очисних споруд у комунальну власність області - неприйнятним. Адже від самого початку було запроектовано те, що вони є обов’язковою структурою та єдиним технологічним комплексом “Рівнеазоту”. “Якщо не буде очисних споруд - не буде й “Рівнеазоту”, - наголосив Михайло Заблуда.

"Азотівські" фахівці також переконують, що відмова від очисних споруд неможлива - і згідно з законодавством, і технологічно, оскільки підприємство відносять до категорії особливо небезпечних для людей та навколишнього середовища, тому умова його існування - це наявність власних очисних споруд.

Крім цього, потрібно розуміти, що під обласною комунальною власністю мається на увазі передача споруд на баланс “Рівнеоблводоканалу”. Це потрібно було робити у момент продажу хімічного гіганта, таким чином “Рівнеоблводоканал” очищував би воду і брав з “Рівнеазоту” за це гроші.

“Проблему з підвищенням тарифів на послуги можна вирішити наступним чином, - радить пан Михайло. - Нехай облдержадміністрація затвердить ті ціни, які ми їм пропонуємо. І якщо у них виникає велике бажання допомогти населенню, нехай виділять кошти з бюджету і погасять цю різницю, адже щороку ми перераховуємо до обласної скарбнички близько 70 мільйонів гривень”.

Володимир Хомко бачить вихід із цієї ситуації в будівництві нових очисних споруд у місті, першу чергу якого вже запроектовано. “Мати очисні споруди у Рівному - це реально, - стверджує він. - Є місце для будівництва. Важливим фактором у цій справі є те, що “Рівнеоблводоканал” - фінансово самодостатнє підприємство. За останні кілька років нам вдалося погасити усі борги, окрім існуючого перед “Рівне-азотом”. Таким чином ми стали більш привабливими для інвестора.

Будівництво нових очисних споруд планується наступним чином: на вільній території, поруч із діючими очисними спорудами, звести перший пусковий комплекс на 30 тисяч м3 на добу, прийняти частину стоків на цей комплекс, припинити діяльність діючих очисних споруд із подальшою їх реконструкцією та доведенням потужності до 80 тисяч м3 на добу, щоб очищувати всі стоки міста Рівне. Таким чином очистка буде безперервною.

До речі, проектом передбачена надсучасна технологія, застосування сучасного імпортного обладнання. А за рахунок того, що до проекту планується залучити вітчизняні підприємства, вартість будівництва буде мінімальною.

02.10.2008Алла БІДЮК Любов РОМАНЮК



Рівне-Ракурс №10 від 02.10.2008p. 
На головну сторінку